BEJRÚT/DAMASK - Ani humanitárna pomoc v Libanone nie je schopná pokryť potreby más utečencov zo Sýrie. Medzinárodné organizácie nemajú dostatok financií na to, aby zastavili nútenú prostitúciu medzi mladými Sýrčanmi.
Jedným z utečencov je aj Madžíd z Damasku. Keď devätnásťročný mladík hovorí o svojom „povolaní“, má zvesenú hlavu a v očiach sa mu lesknú slzy. „Nemyslite si, že nás to tu baví. Sme tu, pretože to inak nejde. Svoj život berieme ako cestu vlakom. Prechádzame práve kamenistým úsekom, kde neustále hrozí nebezpečenstvo vykoľajenia,“ tvrdí Madžíd a myslí pritom na políciu, ktorá ho môže kedykoľvek odhaliť a zatknúť.
Keby sa totiž polícia dozvedela o jeho činnosti, hrozia mu rany bičom, väzenie alebo iné drastické tresty. Nie je to biznis bez rizika, pretože homosexualita je v Libanone oficiálne zakázaná, aj keď je krajina považovaná za relatívne liberálnu. „Neuvádzajte prosím moje pravé meno, keď sa totiž moja rodina v Sýrii dozvie, ako sa tu pretĺkam, tak ma zabijú. Pritom to robím len preto, aby som im mohol posielať peniaze,“ hovorí smutným hlasom.
Na otázku, ako sa k tejto práci dostal, odpovedá, že celé týždne nemohol zavadiť o prácu a nemal už nič. Náhodou sa potom vraj dozvedel o bare v Bejrúte, kde sú bohatí Arabi ochotní mladým mužom za určité služby dobre zaplatiť. Pár hodín potom sa v bare zoznámil s istým kuvajtským obchodníkom a dohodli sa na 500 dolároch za noc. Odvtedy pracuje Madžíd štyri dni v týždni a financuje tak nielen svoj vlastný život v Bejrúte, ale môže posielať peniaze aj svojim rodičom.
Homosexuáli ponúkajú okrem sexu aj iné služby
Madžíd však rozhodne nie je žiadnou výnimkou. Popri mladých homosexuáloch z Iraku a Sýrie, ktorí údajne s predajom vlastného tela nemajú väčší problém, poskytuje vraj kvôli finančným ťažkostiam sexuálne služby čoraz viac heterosexuálnych mužov z radov utečencov. Okrem sexu ponúkajú tiež sprievod na cestách a do spoločnosti.
„Miestne úrady občas prižmúria oko, keď si nejaký šejk odvedie na izbu v päťhviezdičkovom hoteli mladého muža, pretože potrebujú devízy, ktoré títo ľudia v krajine nechávajú,“ vysvetľuje zamestnanec jedného bejrútskeho hotela. Svojich zákazníkov mladí muži nachádzajú v baroch alebo na sociálnych sieťach.
Libanon má viac ako štyri milióny obyvateľov. Do malého stredomorského štátu utieklo podľa oficiálnych údajov OSN viac ako 1,14 milióna Sýrčanov. K tomu je však potrebné pripočítať ešte ďalšie státisíce utečencov, ktorí v krajine našli útočisko pred inými konfliktami, ktoré v regióne vypukli pred niekoľkými rokmi až niekoľkými desaťročiami, akými sú napríklad Palestínčania alebo Iračania. Do konca roka by sa vraj počet sýrskych utečencov v krajine mohol vyšplhať až na 1,5 milióna.