DAMASK - Šéf tureckej diplomacie Hakan Fidan sa dnes v Damasku stretol s faktickým vládcom Sýrie a vodcom islamistického zoskupenia Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Ahmadom Šarom. Minister vyzval na zrušenie sankcií, čo je podľa neho nevyhnutný predpoklad, aby krajina mohla obnoviť svoju ekonomiku. Šara sa dnes tiež stretol s delegáciou libanonských drúzov, informovala agentúra Reuters.
Na videozázname, ktorý odvysielala turecká štátna tlačová agentúra Anadolu, sa turecký minister zahraničia zdraví a objímá so Šarou. Ten sa stal faktickým vládcom Sýrie po zvrhnutí režimu prezidenta Bašára Asada. Šara bol doteraz známy aj pod svojím bojovým menom Abú Muhammad Džúlání.
archívne video
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok uviedol, že minister Fidan pôjde do Damasku rokovať o novom usporiadaní v Sýrii. Šara sa od zvrhnutia režimu prezidenta Asada snaží presvedčiť medzinárodné spoločenstvo, že nové vedenie Sýrie je racionálnym a dôveryhodným partnerom, ktorého prioritou je stabilita krajiny a ktorý bude presadzovať vládu práva a rešpektovať slobody a práva menšín a žien.
Šara sa dnes v Damasku stretol aj s delegáciou libanonských drúzov, vrátane ich vodcu a významného politika Valída Džumbláta a drúzskych náboženských činiteľov. Ide o ďalší z krokov nového sýrskeho vedenia, ktoré sa snažia ubezpečiť náboženské a etnické menšiny v krajine, že sú neoddeliteľnou súčasťou novej Sýrie a že im budú zaručené všetky slobody a práva.
Nová doba vzťahov medzi oboma krajinami
Džumblát dlhodobo kritizoval zvrhnutého sýrskeho prezidenta Asada a sýrske zasahovanie do vnútorných záležitostí Libanonu. Šara potom zdôraznil, že nastáva nová doba vzťahov medzi oboma krajinami, ktorá od podobného zasahovania bude jednoduchá. Agentúra AFP spomenula, že na dnešnej schôdzke so Šara prvýkrát objavil v saku a kravate. Vojenskú uniformu po páde prezidenta Asada po pár dňoch vymenil za sako s košeľou bez kravaty. Šara tak pokračuje vo svojej vizuálnej premene z islamistického povstalca na moderného politika.
V rámci upevnenia vzťahov s drúzskou menšinou v Sýrii Šara oznámil, že do prevažne drúzskeho mesta Suvajda na juhozápade krajiny pošle vládnu delegáciu, a prisľúbil spoluprácu pri zabezpečovaní verejných služieb v oblasti. Obyvatelia mesta Suvajda mali v minulých rokoch veľmi napäté vzťahy s Asadovým režimom a v oblasti pravidelne dochádzalo k násilnostiam. Drúzovia sú arabská komunita vyznávajúca náboženstvo odštiepené od šiitského islamu, pričom k ich viere nemožno konvertovať. Žijú v Sýrii, Libanone a v Izraeli.
V piatok sa Šara v Damasku stretol s námestníčkou amerického ministra zahraničia pre Blízky východ Barbarou Leafovou. Tá oznámila, že Spojené štáty zrušia odmenu desať miliónov dolárov vypísanú na jeho dopadenie pred niekoľkými rokmi. Režim prezidenta Asada sa zrútil 8. decembra, keď islamistickí povstalci z zoskupenia HTS na konci novembra začali proti vládnym vojskám ofenzívu. Asad funkciu prezidenta Sýrie prevzal v roku 2000 po smrti svojho otca Háfiza Asada, ktorý v krajine vládol od roku 1971. Minulý týždeň bola v Sýrii zriadená prechodná vláda pod vedením HTS.