BRATISLAVA - Ceny batérií, ktoré sú kľúčovým komponentom elektromobilov, zaznamenali historický pokles. Po prvýkrát sa cena jednej kilowatthodiny dostala pod hranicu 100 dolárov, čo môže znamenať výrazný zlom pre rozvoj elektromobility. Ceny by sa totiž v blízkej dobe mohli prejaviť na cenách áut , dostupnosti elektromobilov a vyšších predajoch.
Priemerná cena za jednu kilowatthodinu batérie na svetovom trhu dosiahla 97 amerických dolárov (približne 92 eur). Ide o historický okamih, keďže cena po prvýkrát klesla pod hranicu 100 dolárov. Tento údaj zahŕňa nielen samotné batériové články, ale aj kabeláž, elektroniku a kryty, informuje portál Topspeed.
Typické batérie pre kompaktné elektromobily majú pritom kapacitu 40 až 80 kWh, zatiaľ čo vozidlá vyššej triedy bežne obsahujú batérie s kapacitou 100 kWh a viac. Odborníci tento vývoj pripisujú viacerým faktorom, vrátane technologických inovácií, poklesu cien surovín a nadmernej kapacity výroby v čínskych továrňach.
archívne video
Pokles predaja elektromobilov v Európe by sa mal otočiť
Predaj elektromobilov v Európe v treťom štvrťroku medziročne klesol o 14 percent. Spolu s hybridmi ale kategória batériových vozidiel zaznamenala medziročný rast o dve percentá. Predaj áut so spaľovacím motorom klesol o 6,5 percenta. Rástli predaje čínskych automobiliek. Vyplýva to zo štvrťročnej analýzy poradenskej firmy PwC.
Trend poklesu predaja elektroáut v Európe by sa podľa PwC mohol otočiť v novom roku. "Európske automobilky sa viac či menej pripravujú na nové prísnejšie klimatické opatrenia EÚ platné od budúceho roka, preto budú v roku 2025 posilňovať svoje predaje elektroáut, aby sa viac zazelenali. V prospech rastu elektromobility v budúcom roku bude pôsobiť technologický pokrok vo výrobe batérií a pokračujúci tlak na dekarbonizáciu firiem rozšírením povinností nefinančného reportingu, ktoré budú firmy motivovať k obmene flotíl za elektrické autá,“ uviedol Ján Brázda z PwC.