PEKING – Nový prototyp piatej generácie neviditeľnej čínskej stíhačky môže v útokoch na pozemné ciele predčiť svojho amerického konkurenta. Tvrdí to správa z pekingského inštitútu Sina Military Network. Fotky lietadla teraz kolujú internetom. Z nich je očividné, že čínsky stroj má na špičke karosérie lepšie zamerávacie vybavenie, ktoré má slúžiť k lepšej identifikácii cieľov.
Podobný dizajn majú aj americké stíhačky F-22 a F-35. Spolu v kombinácii s neviditeľnou technikou môže J-20 perfektne slúžiť na likvidáciu pozemných objektov. Už v Afganistane väčšina cieľov amerických stíhačov F-16 Falcon či F-15E Strike Eagle, bolo zameraných na zemi.
Americká F-22 má zase výhodu v lepšej výzbroji, než jej čínsky náprotivok. Napriek tomu, F-22 môže byť pri zameriavaní svojho cieľa spozorovaná nepriateľským radarom a tak ľahko odhalená. Oproti nej má čínska Chengdu výhodu.
Výhoda spočíva v tom, že keď Číňania vypustia všetkých 35 satelitov v rámci navigačného systému Beidou na orbit, J-20 bude schopná efektívne útočiť proti cieľom na zemi lepšie ako F-22. Takto to tvrdí aspoň inštitút Sina Military Network.
Spolu s lepším navigačným systémom, bude môcť so sebou niesť aj štyri rakety proti vzdušným objektom. Číňania taktiež vyvíjajú lepšiu zbraňovú výbavu novej stíhačky.
Inštitút tvrdí, že čínska stíhačka môže uniesť až 24 malých bômb, zatiaľ čo americký náprotivok iba osem. Na záver analytici dodávajú, že keby sa Číňanom podarilo zaviesť elektro-optický navigátorský systém aj na stíhačky ako Su-30 alebo J-10, účinnosť čínskej techniky by vzrástla, takže by mohli títo vzdušní predátori útočiť aj z väčších vzdialeností.