BRATISLAVA - Minútou ticha za obete Slovenského národného povstania (SNP), holokaustu a útokov na dvojičky v New Yorku sa dnes začala 7. schôdza Národnej rady SR. Úvod schôdze poznačila roztržka medzi šéfom OĽaNO Igorom Matovičom a poslancom SaS Martinom Poliačikom.
"Navrhujem, aby sme uvoľnili poslanca Poliačika na dlhodobé neplatené voľno, aby sa mohol venovať drogovo závislým deťom...Ak bude ešte raz nabádať k užívaniu heroínu, aj keď bude na neho zákon krátky, moja ruka bude na neho dostatočne dlhá," uviedol Matovič svoj návrh pri schvaľovaní programu schôdze. Vzápätí Matovič vysypal Poliačikovi na hlavu obálku, v ktorej mal niekoľko väčších aj menších injekčných striekačiek. Atmosféru v sále upokojoval predseda parlamentu Pavol Paška, o návrhu Matoviča hlasovať nedal. Poslanec za Most-Híd Peter Osuský navrhol Matovičovi, aby prešiel kurzom čítania s porozumením, čo je problém aj u mladšej generácie.
"Len chudák a zbabelec útočí odzadu. Matovič zjavne nevie čítať a mojim slovám neporozumel, inak by si podobné divadlo odpustil. A za nevedomosť sa na ľudí hnevať nedá, môžme im len skúsiť pomôcť. Rovnako ako ľudia, ktorí majú problém s drogami a potrebujú sa liečiť, zrejme aj Igor Matovič, chorobne závislý na pútaní pozornosti za každú cenu, by mal vyhľadať odbornú pomoc," povedal nám Poliačik.
Krátko po incidente sme sa na celú vec opýtali samotného Matoviča. Ten je presvedčený, že Poliačik si to zaslúžil. „Nedokážem sa pozerať na človeka, ktorý si v takejto pozícii neuvedomuje, akú váhu majú jeho slová. Dobre, ja som narozprával hocičo v tom parlamente, ale aby poslanec nabádal decká k tomu, že však v pohode vyskúšajte heroín, lebo vlastne, keď ho budete mať čistý, tak nič sa vám nestane, lebo to nie je pre telo nebezpečné. Tak to môže povedať dement, ale nie poslanec," vysvetlil svoje konanie Matovič.
Na návrh poslanca za OĽaNO Alojza Hlinu minister vnútra Robert Kaliňák prednesie správu o kauze Gorila v presne stanovenom termíne, ktorý s Kaliňákom dohodne Paška. Hlinovi opätovne neprešiel návrh, aby parlament absolvoval výjazdové rokovanie v rómskej osade Letanovce.
Poslancov čaká definitívne rozhodnutie o novele zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, na základe ktorej by sa od 1. októbra zvýšila cena za škatuľku cigariet o zhruba 10 centov. Zákonodarcovia by mali schváliť aj vládnu novelu zákona o správnych poplatkoch, ktorá zvyšuje poplatky v oblasti verejnej správy, v stavebnej činnosti či v oblasti dopravy. Celkový finančný prínos z vyšších poplatkov rezort financií zatiaľ vyčíslil v tomto roku na takmer sedem miliónov eur, v budúcom roku by mal štát získať dodatočných viac ako 32 mil. eur.
Búrlivá diskusia sa očakáva o novele Zákonníka práce, ktorú predkladá minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Poslanci v prvom čítaní prerokujú aj zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, vypracovaný ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Plénum bude v prvom čítaní diskutovať i o návrhu zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska, podľa ktorého budú občania platiť koncesie aj v roku 2013, hoci pôvodne sa už vtedy mala RTVS financovať výhradne zo štátneho rozpočtu.
Na konečné schválenie čakajú tri novely ministerstva školstva. Parlament zároveň prerokuje štyri desiatky poslaneckých návrhov. Meniť sa má na návrh Smeru-SD napríklad rokovací poriadok, predseda parlamentu získa právo zaradiť nový bod do programu prebiehajúcej schôdze. Doteraz sa tak mohlo urobiť na návrh minimálne troch poslaneckých klubov.
V utorok 18. septembra vystúpi v pléne predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. V tajných voľbách budú poslanci voliť predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a dvoch podpredsedov a aj členov Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN). Spolu je na programe 7. schôdze 85 bodov.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%