BRATISLAVA - Parlament dnes odmietol stanoviť minimálne vzdelanie pre získanie vodičského oprávnenia. Navrhovala to poslankyňa NR SR Lucia Nicholsonová (SaS) v novele zákona o cestnej premávke.
Poslankyňa upozorňovala, že v súčasnosti neexistuje žiadne obmedzenie týkajúce sa minimálneho vzdelania na udelenie vodičského oprávnenia, pritom samotná skúška predchádzajúca vydaniu vodičského oprávnenia je relatívne náročná nielen na technické zručnosti, ale aj na overenie vedomostí. Preto navrhovala povinnosť minimálneho vzdelania na vydanie vodičského oprávnenia, a to dosiahnutie nižšieho stredného vzdelania, čo v praxi znamená ukončenie minimálne 9. ročníka základnej školy.
Skúška odbornej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla pozostáva z dvoch častí. Prvá časť je vedomostný test, ktorý tvorí 27 otázok pozostávajúcich z overenia vedomostí nielen zo zákona o cestnej premávke, ale aj z rôznych vyhlášok. Súčasťou tohto písomného testu sú aj praktické riešenia križovatiek. Podľa Nicholsonovej treba si uvedomiť, že osoby, ktoré vykonávajú túto skúšku z odbornej spôsobilosti, majú na jej vykonanie obmedzený časový limit 20 minút. Na úspešné absolvovanie tejto skúšky je potrebné získať 50 bodov z maximálneho počtu 55 bodov.
V reálnom živote sa podľa Nicholsonovej stretávame s prípadmi, keď osoby bez toho, aby mali ukončenú aspoň základnú školu a bez reálnych základov ovládania čítania, úspešne získavajú vodičské oprávnenia mnohokrát s rôznymi pochybnosťami.
V takýchto prípadoch je aj zvýšené riziko korupčného správania pri žiadostiach o vydanie vodičského oprávnenia osôb bez schopnosti alebo so zníženou schopnosťou čítať. Podľa nej je veľmi dôležité klásť dôraz pri žiadateľoch o vydanie vodičského preukazu na ich vzdelanie, predovšetkým na ukončenie minimálne základnej školy.
Poslanec Smeru-SD Anton Martvoň prirovnal Nicholsonovej návrh k návrhu exposlanca NR SR za HZDS, ktorý chcel, aby ženy mohli jazdiť len v pravom jazdnom pruhu.