MUDr. Eva Siracká, DrSc. v roku 1990 založila neziskovú organizáciu Liga proti rakovine, ktorej aktivity v pozícii prezidentky riadi. Je taktiež zakladateľkou Československej spoločnosti pre rádiobiológiu, rádiológiu a fyziku. Svetová medicínska asociácia (World Medical Association) zaradila Evu Sirackú medzi 65 popredných lekárov sveta. Stala sa tak členkou klubu elitných doktorov z 55 krajín sveta.
MUDr. Eva Siracká, DrSc. prijala pozvanie na online rozhovor >>
Rozhovor
09:06:44 - otázka od: ja Preco ste vlastne zalozili ligu proti rakovine, viedlo vas k tomu osobne "stretnutie" s touto chorobou alebo to bolo nieco ine? ligy proti rakovine existuju na celom svete uz cele roky, napr. francuzska liga bola zalozena v roku 1918, takze mame co dohanat. rakovina je obrovske mnozstvo problemov, ktore sa nedaju riesit iba z prostriedkov statnej spravy, a preto na boj proti tejto chorobe prispieva cela spolocnost.
09:09:23 - otázka od: zuzana Stálo vás vela úsilia zalozit ligu proti rakovine ci uz administrativne alebo potrebou presvedcit kompetentnych o nutnosti podobnej organizacie... po revolucii uz s tym neboli problemy, a pretoze ceskoslovensko bolo vtedy prvym statom z byvalom socialistickeho bloku, boli sme prijati s nadsenim a stali sme sa ihned clenmi europskej asociacie lig proti rakovine a najvacsej svetovej organizacie - medzinarodna unia proti rakovine (UICC).
09:10:30 - otázka od: miro Podla informacii c clanku mate toho naotaj vela. Da sa popri tom vsetko stihat i rodinny zivot? Ako sa pozera na vase aktivity vas manzel? my sme taka onkologicka rodina:) manzel vo vsetkych aktivitach ligy proti rakovine doborovolne vypomaha, iba my zazlieva, ze mame doma dalsiu kancelariu.
09:12:36 - otázka od: mima Casto sa stretavate s neviliecitelne chorymi... nezanechava to na vas stopy v podobe depresie, bezmocnosti hoci si ludia myslia, ze dlhodoby styk s chorymi by mal stat uz akymsi zvykom, vzdy kazdy novy pripad vyvolava u mna niekedy pocit bezmocnosti, ale je vzdy spojeny s nadejou. stretavame sa vsak casto aj s takymi pripadmi, kde uz niet ziadnej nadeje a to je vzdy deprimujuce.
09:15:38 - otázka od: sasa Zaradili vas do skupiny 65 poprednych lekarov sveta – ako to vnimate? Zaujimalo by ma aj to ci bolo slavnostne uvedenie alebo ceremonial v ramci ktoreho sa to udialo... tato pocta ma nesmierne potesila, lebo tym sa dostalo slovensko aj do povedomia celeho sveta. bola som pozvana na krst tejto vynikajucej publikacie, v ktorej boli vsetci vybrani lekari uvedeni, bolo to v Chille, kam som sa samozrejme rozhodla neist, pretoze by to stalo ligu zbytocne naklady, ktore by sme mohli vyuzit na nejaky iny program.
09:17:35 - otázka od: pato Mozu organizaciu LPR ziadat o pomoc i bezni obcania? Akym sposobom sa toda? v pripadoch, kde sa rodina dostane v dosledku choroby do velmi tazkej financnej situacie, riesi sa to formou ziadosti dolozenej patricnymi dokladmi a potom rozhodujeme o jednorazovej financnej pomoci. je to velmi zlozity proces a je niekedy velmi tazko rozhodovat, ked si uvedomime, ze rocne na slovensku pribuda 23 000 pripadov rakoviny. museli by sme byt multimilionarmi aby sme mohli kazdemu v takejto situacii vypomoct.
09:18:29 - otázka od: kajo Ako hodnotite sucastny stav zdravotnictva??? Je tento trent, ktory teraz nastal zlepsujucim (aj ked to tak na prvy poholad nevyzera, ale co sa buducnosti tyka to tak je) alebo naopak ide to cim dalej tym viac do zahuby? vsetky reformy su vzdy spojene aj pozitivnymi aj negativnymi javmi a urcite to potrva nejaku dobu, nez si na novosti zvykneme.
09:21:35 - otázka od: D. M. Pred rokom mi vyoperovali cystu na prsníku, chodím pravidelne na kontroly. Pani doktorka, je možné, aby sa takáto cysta "zvrhla" na zhubný nádor ? Ďakujem za odpoveď. raz povedal jeden slavny patolog, ze vsetky zeny sme rizikove, co sa tyka rakoviny prsnika. je vela pripadov, kde su zmeny na prsniku benigneho (nezhubneho) charakteru, napriek tomu kazda zena ma povinnost si prsnikov vsimat a chodit na preventivne vysetrenia.
09:25:37 - otázka od: Anna P. doktorka, sa hovorí o zdravom životnom štýle, ale prečo potom dostanú rakovinu športovci? čo si myslíte o vplyve dlhých pôstov iba o vode na vyliečenie nádorov? dakujem podla beznych statistik je dnes uz kazdy treti z nas ohrozeny vznikom rakovinoveho ochorenia. mnohym z nich sa vsak da skutocne zachovavanim zdraveho stylu zivota predist (fajcenie, nezdrava strava, malo pohybu, obezita, nadmerne slnenie...). niet ziadneho pravidla, ze by sportovci mohli byt od tejto choroby uchránení. vid lance armstrong. neexistuje ziadna dieta, ani hladovka, ani vodova dieta, ktora by mohla rakovinu vyliecit.
09:27:12 - otázka od: cillikova MOja mamicka sa uz rok lieci na ALL. Teraz je v Konsolidacii VI a do konca liecebneho cyklu jej chyba 6 konsolidacii. Citi sa pomerne dobre a aj vysledny ma celkom OK. Da sa predpokladat, ze sa ALL po skonceni terapie uplne vylieci? Dakujem vam za odpoved a prajem Vam vela zdravia a uspechov v zivote aj vo Vasej uzitocnej praci. vdaka modernej liecbe dosiahli sa pri ALL vynikajuce liecebne vysledky, takze sanca na vyliecenie je aj v pripade vasej mamicky. je vsak nutne aby bola pravidelne kontrolovana aj po ukonceni planovanej liecby.
09:31:32 - otázka od: pa Mamicke bol vyoperovany zhubny nador z tenkeho creva, je v procese chemoterapickej liecby. Prosim, mohli by ste mi odporucit literaturu (aj cudzojazycnu), ktora by mi mohla pomoct pri starostlivosti o nu (stravovanie, vitaminy, osetrovanie, prevencia, odborne). Vopred dakujem za informacie. mame k dispozicii rozne brozurky, ktore vam mozu byt pri starostlivosti o vasu mamicku napomocne. obratte sa na nas sekretariat, kde si mozte nieco z nasej literatury bezplatne zobrat. 52921735 alebo si kliknite na www.lpr.sk.
09:36:13 - otázka od: roskopfová renáta Váž. pani doktorka. Stále sa opakuje, že v boji s rakovinou je najdôležitejšia prevencia. Ale ako sa k tejto prevencii prepracovať, keď pri pravidelnej preventívnej prehliadke (raz za dva roky)u obvodného lekára je mi urobený len krvný obraz, odmeraný tlak a skontrolované dýchanie. Žiadne iné odborné vyšetrenie nie je vykonané ani navrhnuté. Nemám na mysli teraz vyšetrenie u gynekológa, ale napríklad vyšetrenie hrubého čreva, žalúdka, pľúc a pod. Ako teda chápať prevenciu? Zároveň sa chcem opýtať,či je postačujúce vykonať mamografické vyšetrenie raz za dva roky. ďakujem. preventivne vysetrenia sa predovsetkym zameriavaju na najcastejsia nadorove ochorenia (u zien prsnik, krcok maternice a u oboch pohlavi preventivne prehliadky na rakovinu hrubeho creva a konecnika, kde sa doporucuje po 50-tke vysetrenie na tzv. skryte krvacanie (test hemokult), v pripade jeho pozitivity to este neznamena, ze ide o rakovinu, ale treba zistit pricinu dalsim vysetrenim.) je velmi dolezite aby si kazdy vsimal svoje telo a v pripade nejakych neobvyklych priznakov upozornit na to vcas lekara, ktory zariadi dalsie odborne vysetrenia. mamograficke vysetrenia raz za dva roky su postacujuce, ale kazda zena je POVINNA si svoje prsniky sama vysetrovat PRAVIDELNE KAZDY MESIAC.
09:37:47 - otázka od: animra Pekne Vas zdravim!! chcela by som sa Vas spytat, napriek tomu, ze nemam ani 25, pocitujem niekedy pri styku bolest v oblasti maternice, moze to nejak suvisiet s rizikom rakovinoveho ochorenia? dakujem. dufam, ze ked uz "sexualne nazivate", tak chodite na pravidelne gynekologicke vysetrenia. uvedene bolesti vo vasom veku nemusia byt vobec alarmujuce, ale dobra rada u lekara asi nezaskodi.
09:39:52 - otázka od: aja dobry den, myslite si, ze mame na slovensku dostatok lekarov-odbornikov? dokedy podla vas bude pokracovat trend, ze mladi lekari odchadzaju do zahranicia???? vratia sa podla vas este niekedy? nielen na slovensku, ale i v inych europskych krajinach sa neustale zdoraznuje, ze je potreba lepsieho onkologickeho vzdelania u lekarov. mnohi mladi lekari, ktori pracovali vonku, sa vratili a treba pevne dufat, ze ziskane skusenosti uplatnia aj doma. bohuzial, i tu hraju financie velmi vyznamnu ulohu.
09:41:32 - otázka od: juliana Voľakedy chodili všetci na povinné preven.prehliadky.Myslíte si,že by bolo dobré, keby sa to znovu zaviedlo? zakladne preventivne vysetrenie je povinny robit kazdy prakticky lekar. sme vsak vsetci za svoje zdravie zodpovedni, a ak sa vyskytnu nejake zdravotne problemy, netreba spekulovat a navsevu u lekara odkladat.
09:43:02 - otázka od: Anna Novotna Pani doktorka, je pravda, ze je nebezpecne pouzivanie antiperspirantov, ktore obsahuju hlinik, t.j.vsetkych dezodorov? Mozu sposobit rakovinu lymfatickych uzlin, resp. prsnikov? Dakujem za odpoved! nebolo dokazane, ze by pouzivanie antiperspirantov mohlo sposobovat rakovinu lymfatickych uzlin, resp. prsnikov.
09:44:41 - otázka od: miro podarilo sa uz nejakemu slovenskemu lekarovi dosiahnut take uznanie vo svete, ze bol zaradeny medzi 65 naj na svete??? urcite boli mnohi vyznamni lekari vo svete zaradeni medzi "naj", ale je velmi potesitelne, ze slovensko teraz nebolo z takychto oceneni vynechane.
09:46:11 - otázka od: misa dobry den, vsade sa o vas pise ako o usopesnej lekarke a zakladatelke ligy proti rakovine, ale aka je vlastne vasa specializacia v medicine?? ak ako je to s praxou? pracujete stale aktivne ako lekarka? moja specializacia je radioterapia, cize liecba ziarenim. po klinickej praci som presla do vyskumu, kde som sa venovala problemu citlivosti rakovinovych buniek na ziarenie. ako lekarka som aktivna pri tvorbe roznych programov ligy proti rakovine, napr. v poradenskej sluzbe na linke pomoci.
09:47:18 - otázka od: MUDr.Vojtech Koleják-Trstená Vážená p.prezidentka. Využívam aj túto možnosť ,aby som Vám zablahoželal k oceneniu Vašej práce.Chcem Vám poďakovať aj v mene Oravcov ,že Vašu priazeň pociťujeme aj v našej nemocnici pre našich ťažko chorých pacientov. Chceme aj v tomto roku sa podieľať na dni narcisov.Budeme zapojení?Ak budeme ,cceme aktívne spolupracvať.Ešte raz ďakujem a prajem veľa úspechov. Dr.Koleják Vojtech, Nsp Trstená tesim sa, ze sa opat zapojite. staci sa len prihlasit. dakujem vam za vase mile slova, urcite orava bude mat i nadalej nase sympatie:)
09:48:41 - otázka od: Anina Dobrý deň. Čo si myslíte o filozofii zdravia - tajomstvá východu Tianshi? Prosím o odpoveď, ak ste o tom počuli.Ďakujem. Príjemný deň. v ostatnom case sa velmi do popredia dostavaju rozne orientalne liecby, ktore mozu byt podlozene filozofickymi uvahami. zatial nie je vedecky dokazane, ze by niektore z nich mohli napr. vyliecit aj rakovinu.
09:54:21 - otázka od: Anna Puchovänová Vážená pani doktorka v prvom rade dovolte, aby som Vám prejavila svoju obrovskú úctu voči Vašej osobe. Ste človek, ktorý pre mňa znamená viac ako ktorýkoľvek iný významný slovák.Mám k Vám veľkú úctu. Pani doktorka, možno pre Vás naivná otázka ale i napriek tomu sa opýtam. Kedy predpokladáte, že sa vynájde liek proti rakovine, lebo ja mám pocit, že rakovina sa dá len zaliečiť ale 100% vyliečiť nie. dufajme, ze pokrok vo vede prinesie nove objavy, ktore budu moct byt uspesne pouzite v liecbe nadorovych ochoreni. urcite to nebude velmi skoro, ale ta nadej tu je. napriek tomu, ze pocty rakovinovych ochoreni budu neustale stupat a podla svetovej zdravotnickej organizacie sa da ocakavat, ze v priebehu najblizsich 20- tich rokov stupne vyskyt rakoviny o 50%, je tu vzdy velka sanca aby sa umrtnost znizila primarnou prevenciou (zdravy styl zivota) a sekundarnou prevenciou (skore zistenie choroby pri podozrivych priznakoch) kde je sanca na vyliecenie.
09:56:32 - otázka od: Mariana Bezáková Prajem Vam dobry den, pani doktorka, rada by som sa opytala coho sa mam vystrihat a ako sa chranit. Uz niekolko rokov chodim na preventivne prehliadky do NOU na Klenovej ulici, kde na zaklade vysetreni nasli viacere mikrocysty bez tu. Mam 43 rokov, som nefajciarka, hormonalnu antikoncepciu neuzivam ani som nikdy neuzivala, v rodine u sestry sa rakovina prsnika uz vyskytla. Rada by som predisla nejakym komplikaciam alebo zmenam na tychto cystach. Mozu sa zmenit na zhubne? Na co si mam davat najviac pozor? Dakujem pekne a prajem krasny den. Mariana Bezakova myslim, ze ste v dobrych rukach, a ze pravidelnymi kontrolnymi vysetreniami by sa mohlo zistit akykolvek naznak pocinajucej choroby. nemame ziadne specificke prostriedky, ktorymi by sa dalo u zien predist vzniku rakoviny prsnika. veda skuma rozne moznosti hormonalneho ovplyvnenia, ktore su zatial v stadiu sledovania.
09:59:40 - otázka od: žena su onkomarkeri ukazovateľom začínajúceho nádorového ochorenia ? Tj. akýkoľvek nádor aj ten najmenší zapríčiní zvýšenie týchto markerov, alebo nie vždy musia byť zvýšené ak v tele rastie nádor? Dá sa spoľahnúť na to , že ak nemám zvýšené onkomarkeri namám ani rakovinu? onkomarkeri maju obrovsky vyznam pri sledovani uz liecenej choroby a uspechu tejto liecby. nie vsetky markeri su tak specificke, ze by mohli jednoznacne naznacovat, ze ide o maligne ochorenie. v kazdom pripade, pri zisteni hodnot markerov treba sa tomu dalej venovat. nezvysene markeri nezarucuju velmi dlhodobe perspektivy.
10:02:33 - otázka od: Foltínová Lenka Pani Siracká, veľmi obdivujem vašu prácu aj preto, lebo v našej rodine sa už 3 generácie vyskytujú onkolog.ochorenia-rôzne: dedko žalúdok, mama - ženské veci, ja som mala pozitívny nález po vybratí mat. znamienok. Mám 5 ročného syna, kt. má tiež veľa znamienok ( v lete ho natieram krémami s vysokým ochr. faktorom) a zvlášť jedno na päte, v mieste kde sa mu môže trieť topánka. Je nutné ho vybrať? Ak áno v akom veku? Kožná lekárka mi povedala, že až v puberte. Ďakujem za odpoveď, prajem pekný deň sledovanie materskych znamienok patri do ruk odborneho lekara dermatologa-onkologa. mnozstvo materskych znamienok v detskom veku este nemusi znamenat nejake akutne riziko. kedze vo vasej rodine boli rozne druhy nadorovych ochoreni, netreba si hned mysliet, ze vsetci su rizikovi. neviem o aky pozitivny vysledok u vas islo, a preto sa k tomu nemozem odborne vyjadrit.
10:07:23 - otázka od: Alena Hanusová Vážená pani doktorka, poprosila by som Vás o radu pre moju 18 ročnú dcéru. Jej problémy sa začali asi pred rokom, a to náhlymi slabosťami. Všetky vyšetrenia, ktoré obvodná lekárka uznala za vhodné, sme absolvovali s negatívnym výsledkom. Náhla slabosť spočívala v tom,že zrazu nebola schopná normálne fungovať, sadla si alebo ľahla s tým, že je slabá a nič nevládze. Tento stav sa opakoval s cca mesačnou pravidelnosťou. Absolvovala aj neurologické vyšetrenie - záver hyperventilačná tetania, doporučené užívať Magne B6. V roku 2005 asi 4x mala gastritídu, ktorá spočívala v intenzívnom zvracaní, pritom stravu má nezaťažujúcu. Zakaždým sme absolvovali chir. vyšetrenie na vylúčenie náhlej brušnej príhody, odbery krvi, moču a samozrejme aj sonografické vyšetrenie, vždy s negatívnym výsledkom. Všimla som si, že pri týchto stavoch mala vždy zvýšenú teplotu dlhšiu dobu cca 2 týždne, Keďže problémy neustávali, absolvovala aj gynekologické vyšetrenie, lekárka jej dala urobiť aj Ca 125.Ich hodnota bola v októbri 2005 53,7, kontrolný odber v decembri 53,3. Až v januári 2006 sa táto hodnota dostala do normálu. Sonografické vyšetrenie nepreukázalo žiaden problém, vzhľadom k bolestivej menštruácii sa zmienila o možnej endometrióze, čo sa dá seriózne zistiť len laparoskopiou. V októbri aj decembri zase prekonala gastritídy so zvýšenými teplotami, ktoré pretrvávajú dodnes. Naviac ju bolela uzlina pod ľavou pazuchou. Lekár, ktorý ju vyšetroval na oddelení, keďže kôli dehydratácii brala infúzie nám nariadil sledovať teplotu po dobu 2 týždňov o 19. hod. Táto je od 5. 1. stále okolo 37,1-37,3. Problémy so žalúdkom má stále, naťahuje ju a má pocit plnosti. Gastroenterologička jej zobrala krv na zistenie subfebrílií, lepok a helikobakter - výsledky ešte nemáme. Mám strach z jej slabostí a neviem, čo si mám myslieť o bolestiach v podpazuší. Je veľmi bledá, aj keď krvinky sú len veľmi málo pod hranicou normy. Čítala som, že by mala byť sledovaná aj na hematológii a malo by byť urobené CT a magnetická rezonancia. Prosím Vás o Váš názor, na koho by bolo ešte dobré sa obrátiť?Veľmi pekne ďakujem. napriek mnohym vysetrieniam je niekedy zlozite najst spravnu diagnozu. v pripade vasej dcery bude potrebne doplnit to odbornym hematologickym vysetrenim, ktore by mohlo prispiet k zisteniu pricin uvedenych problemov.
10:14:53 - otázka od: Katka Ako sa ľudia u nás starajú o svoje zdravie, je to veľký rozdiel oproti iným krajinám. Viem, že veľakrát, aj v mojom okolí, nejdú k lekárovi, lebo sa boja, že im naozaj niečo nájde. Ďakujem stale sa snazime presviedcat ludi, ze kazdy je zodpovedny za svoje zdravie. zial, mnohi zo strachu k lekarovi nejdu, ale ked sa potom zisti ochorenie v pokrocilom stadiu, su ochotni urobit pre seba vsetko mozne, samozrejme, ze potom obvinuju lekarov, ze im nevedia zdravie navratit. vo svete tato uvedomelost najma v civilizovanych krajinach je na vysokej urovni, a tak treba dufat, ze i nasim prispenim sa na tuto uroven dostaneme.
10:16:37 - otázka od: psycholog Podla Vas je treba liecit iba telo, alebo aj "dusu" choreho cloveka? novy odbor, ktory sa nazyva psychosocialna onkologia, a ktory sa zacina v mnohych krajinach sveta silne presadzovat, sa snazi nielen pacientom, ale aj ich pribuznym, pomahat riesit mnozstvo problemov, ktore su spojene s rakovinou. liecit iba telo dnes uz nestaci a pacientovi sa treba venovat najma po opusteni nemocnicnej liecby.
10:20:27 - otázka od: jano Dokazete ludom, ktorym sa neda uz pomoct povedat – prisli ste neskoro chodte a uzite si dni co vam zostavaju, aby boli nezabudnutelne... nebolo by to lepsie ako ich trapit na chemoterapiach a v nemocnici na roznych vysetreniach a v podstate im tak este zneprijemnit tie posledne mesiace???? nadej zomiera posledna. liecba sa aplikuje so snahou pacientovi pomoct. netreba sa nikdy vzdavat. je tazke povedat pacientovi plnu pravdu a je velkym umenim odhadnut, ci pacient tuto pravdu znesie, alebo nie. preto v modernych a spickovych ustavoch pracuju psychoonkologovia, ktori su v tomto tazkom rozhodovanie napomocni.
10:21:02 - otázka od: koza kto bude Vasim nastupcom a kedy sa ujme funkcie? to by zaujimalo aj mna:)))
10:22:24 - otázka od: ela Pri vyšetrení prsníkov mi lekár oznámil, že na ľavom mám cistu 8mm a mám prísť o rok na ďalšiu kontrolu.Je tento postup správny? v niektorych pripadoch sa cysty kontroluju pravidelnymi vysetreniami aby sa mohla zistit dynamika ich rastu. v pripade akejkolvek pochybnosti sa vysetrenia rozsiruju o dalsie pristupy.
10:23:54 - otázka od: žena ak žena minimálne 6 mesiacov kojí svoje dieťa , nemôže dostať rakovinu prsníka. Je to pravda ? podla odbornych sledovani kojenie moze znizit riziko vzniku rakoviny prsnika, ale ziadna zena sa nemoze povazovat za bezrizikovu.
10:24:43 - otázka od: Hedvika Ako sa premieta viera v Boha do ludi postihnutych rakovinou? Ste aj vy veriaca? som veriaca a mnohym ludom viera v boha moze to tazke bremeno zmiernit.
10:25:08 - otázka od: Batkova Jana Vážená pani Siracka, kde beriete energiu na všetko čo pre nás robíte? Chcem Vám hlavne vysloviť úctu a vďačnosť a povedať, že pre mňa ste Vy skutočnou celebritou!! Srdečný úpozdrav a želanie veľa zdravia Jana Batková, 56 r. matka 4 synov. dakujem vam.
10:26:48 - otázka od: Alena Dobry den,najskor Vam chem pogratulovat-myslim, ze to vyznamenanie je naozaj v spravnych rukach. Na ziadnej fotke alebo v reportazi som Vas este nevidela zamracenu alebo nahnevanu, ste proste take prijemne hrejive "slniecko". Kde beriete na taku roznorodu aktivitu silu a elan ? mam rada svoju robotu a ta ma robi stastnou. mozno aj preto sa viac usmievam ako mracim. len nech mi to vydrzi:)
10:31:23 - otázka od: Jana Krajčovičová Dobry den, pani doktorka.Pochadzam z rod. s DG MEN 2 A,(som dcera p. Klebercove,stary otec D. Fekete).Nakolko sa ja i moja rod. stretavame s nepochopenim lekarov v suvislosti s našou DG,chcela by som sa Vás opytať či by bolo mozne sa s Vami stretnut a príp. Vás poprosiť o pomoc. Nakolko tuto dg zdedil aj moj 4-ročny syn a 10 r.neter.(obaja absolvovali Tot. strumektomiu).Dakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.Prajem pekny den. obratte sa na geneticku poradnu, neviem odkial ste, aby sme vam poradili tu najblizsiu, zatelefonujte na nas sekretariach - 02/52921735. predpokladam, ze vase deti po totalnej strumektomii su v rukach odborneho lekara - endokrinologa.
10:33:33 - otázka od: NPD Prispievaju Vam aj velke firmy? Nehneva vas ,že v TV sa rozdavaju miliony v reality sou? Ja som pracovala s postihnutými deťmi a veľmi ma rozčuľuje,že rodičia detí musia doslova bojovať o každu korunu na kompenzačné pomôcky... asi sa tu bude musiet este vela zmenit, aby porozumenie pre spolocny boj proti takejto vaznej chorobe bolo take velke ako je v inych civilizovanych krajinach sveta. je smutne, ze sa plytva casto milionmi len tam kde sa jedna o zabavu.
10:35:10 - otázka od: patrik pani doktorka, rad by som (a urcite nielen ja) prispel 2% z dani. Mozte mi zadat cislo uctu, kam je mozne dat prikaz na uhradu prostriedkov? Dakujem a drzim palce pri dalsej praci potrebne informacie najdete na nasej webovej stranke www.lpr.sk. DAKUJEME:)
10:38:26 - otázka od: sorka Pani doktorka,prosim,s tym konzervacnym cinidlom -kyselinou citronovou je to naozaj vsetko v poriadku,ked ju niektori nemecki onkologovia povazuju za najnebezpecnejsie- E330.Dakujem. mnohi ludia velmi intenzivne sleduju vsetky mozne "ecka" z obav pred pripadnym vznikom rakoviny a pritom fajcia, piju, napchavaju sa tlstym bocikom, nehybu sa, tucneju, sedia za volantom, pri pocitaci, pred televizorom. dufam, ze k nim nepatrite:) na nasej webovej stranke mame aj informacie o "eckach".
10:40:27 - otázka od: jaro Vazena pani doktorka,stretol som Vas osobne,ste vynimocny clovek,nepochybne si vyznamenanie zasluzite.Myslim si,ze u nas je nedostatocna prevencia a normalni ludia nie su na nu ani upozornovani.Mam 58,ale vysetrenie hrubeho creva mi este nikdo nedoporucil.Udajne su potrebne priznaky,to vsak uz moze byt neskoro.Ako sa mam vlastne domahat tohoto vysetrenia.Je to povinnost lekara,mam vobec pravo sa ho domahat a pod. kazdy prakticky lekar by vam mal navrhnut jednoduchy test na skryte krvacanie v stolici tzv. hemokult. poziadajte svojho lekara o toto vysetrenie.
10:41:35 - otázka od: dusan Kde je moznost dat sa vysetrit, ak mame v rodine uz dve generacie vyskyt rakoviny prsnika a mam obavy,ze to mame dedicne v nasej brozure "Mame v rodine rakovinu prsnika" su uvedene adresy oddeleni lekarskej genetiky, na ktore by ste sa mohli obratit. ak nam napisete, brozuru vam posleme.
10:42:40 - otázka od: z Dobry den pani doktorka. Mam dlhodobo zvysene markery CA 125 na hodnotu priblizne 100. Podstupila som laparoskopiu pre podozrenie na endometriozu, ktore sa ale nepotvrdilo, nenasli mi ani nic ine. Spominane markery nestupaju ani neklesaju, takze len cakame a nerobi sa so mnou nic. Co si o tom myslite? vas odborny lekar urcite pozorne sleduje zmeny na markeroch a rozhodne o dalsich diagnostickych postupoch.
10:43:47 - otázka od: peter obdivujem Vas ako zenu a beriem Vas ako jedneho velkeho cloveka.Zdavam hold Vasej osobe aj praci, ktoru konate pre dobro inych ludi.Boh Vas zehnaj! srdecne vam dakujem:)
10:44:01 - otázka od: Vlaďka Sama jste zřejmě dost pracovně vytížená, jak zvládáte zdravý životní styl a tedy i životosprávu? velmi sa snazim.
10:46:43 - otázka od: dakujem za vsetky gratulacie, velmi som sa snazila zodpovedat na najzavaznejsie otazky, pretoze je ich ale take velke mnozsto, ospravedlnujem sa, ak ste na niekore nedostali odpoved. vzdy sa mozte obratit na nasu linku pomoci. tel. 02/52965148 od pondelka do stvrtka v case 14,00 - 16,00, kde vam nasi lekari onkologovia pomozu riesit vase problemy. Eva Siracka prajem vam prijemny den:)