DAMAŠEK - V časopise Journal of Medical Case Reports bol zdokumentovaný prípad muža, ktorý vyhľadal lekára a sťažoval sa na dlhodobo pretrvávajúci výtok z nosa. Následnými vyšetreniami sa však zistilo, že ide o oveľa závažnejšiu diagnózu a tekutina vychádzajúca z pacientovho nosa pochádzala z jeho mozgu.
Dvadsaťročný muž zo Sýrie sa lekárom sťažoval na dlhodobý výtok z nosa, záchvaty a bolesti hlavy. Uviedol, že pred šiestimi rokmi mal autonehodu, poranil si hlavu, ale odmietol liečbu. Podľa časopisu Journal of Medical Case Reports následné vyšetrenia potvrdili, že výtok vytekajúci z jeho nosa nie je príznakom obyčajnej nádchy, ale ide o mozgovú tekutinu, takzvaný cerebrospinálny mok (CSF), v ktorom sú ponorené mozog a miecha.
Stav, kedy dochádza k jeho úniku cez otvory v lebke, sa nazýva traumatická encefalokéla. Najčastejšie ide o vrodenú chybu, ktorá postihuje jedno z 10 400 narodených detí. V tomto prípade však únik tejto tekutiny spôsobil závažný úraz hlavy. Pacient bol údajne mesiac hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti a podstúpil magnetickú rezonanciu mozgu. Lekári zistili, že má zlomeninu lebky, operáciu však odmietol.
O mesiac neskôr sa vrátil a nakoniec so zákrokom súhlasil. Hmota, ktorá mu vytiekla z lebky, bola nahradená. V správe sa uvádza: „Operáciu vykonal špecialista, ktorý vrátil herniované mozgové tkanivo na pôvodné miesto, obnovil meningy a zoperoval lebečnú bázu pomocou kostného cementu a bio-lepidla. Zotavenie pacienta po operácii bolo bezproblémové.“