USA – Astronómovia a vedci čelia neľahkej úlohe – spracovať obrovského množstva údajov, ktoré denne vyprodukujú početné teleskopy okolo Zeme a Slnečnej sústavy. Hľadanie nových galaxií, planét alebo čiernych dier si vyžaduje veľa skúseností a času na analýzu množstva fotografií, ktoré boli nasnímané. Ale čo keby v tom pomohli milióny ľudí na celom svete?
Presne to je cieľom aplikácie Black Hole Finder, ktorú vyvinulo holandské konzorcium Black Hole Consortium. Mobilná aplikácia umožňuje verejnosti pomôcť konzorciu preosiať tisíce fotografií pre potenciálne oblasti záujmu. Hlavným cieľom je nájsť kilonovu, teda silný výbuch elektromagnetického žiarenia, ktorý vznikne spojením neutrónovej hviezdy a čiernej diery. Dôsledkom toho môže byť vzniknúť obrovská nová čierna diera.
Pri hľadaní používa konzorcium teleskopy BlackGEM v severnom Čile na zobrazenie nočnej oblohy a zachytenie týchto krátkodobých, ale jasných výbuchov. Ako vysvetľujú odborníci, výbuch je viditeľný len niekoľko dní a vo forme jasného záblesku. Na fotografiách sa však jasný záblesk môže objaviť aj ako odraz od komunikačného satelitu. Umelá inteligencia im síce môže pomôcť s analýzou fotografií, no ešte nie je dostatočne citlivá na to, aby rozpoznala a identifikovala každý zdroj blesku.
„Pomocou aplikácie tak môžu ľudia na celom svete pomôcť trénovať algoritmy umelej inteligencie na rozlíšenie skutočných a falošných zdrojov a rýchlejšie určiť najzaujímavejšie potenciálne zdroje,“ uvádza webová stránka projektu. Používanie aplikácie je veľmi jednoduché: pozriete sa na tri obrázky a rozhodnete sa, či obrázok zobrazuje skutočný zdroj alebo falošný (alebo si môžete vybrať „neznámy“, ak si nie ste istí). Samozrejme, aplikácia vás naučí všetky faktory, ktoré musíte pred rozhodnutím zvážiť.
Aplikácia je dostupná pre zariadenia so systémom iOS a Android a je možné použiť aj webovú verziu pre tých, ktorých obrazovky smartfónov sú príliš malé. Medzi dostupné jazyky, v ktorej môžete aplikáciu používať, je zatiaľ angličtina, holandčina, španielčina, nemčina, čínština, bengálčina, poľština a taliančina.