TRONDHEIM – Tím nórskych vedcov sa domnieva, že objavili pozostatky muža opísaného v 800-ročnej ságe. Sága o Sverrisovi, historický staronórsky text so 182 veršami, rozpráva príbeh o živote kráľa Sverre Sigurdssona, ktorý sa dostal k moci koncom 12. storočia.
Sága hovorí, že vojaci z nepriateľského vojska vzali mŕtveho muža a hodili ho do studne, potom ju naplnili kameňmi a následne zaútočili na hrad Sverresborg neďaleko Trondheimu v Nórsku, informuje portál New Scientist. Táto studňa, nachádzajúca sa v hradbách, slúžila ako primárny zdroj vody pre obyvateľov hradu. Objavili sa špekulácie, že mŕtvy muž mohol byť chorý, čo naznačuje, že vojaci z nepriateľského vojska hodili jeho telo do studne preto, aby kontaminovali vodu. Môže tak ísť o skorú formu biologickej vojny.
V roku 1938 robotníci čiastočne odvodnili stredovekú studňu a pod vrstvami kameňov a trosiek našli kostru. Odborníci verili, objav zodpovedá popisu v ságe, hoci to v tom čase nemali žiadne dôkazy, ktoré by ich argumenty potvrdili. Nedávno však Anna Petersénová z Nórskeho inštitútu pre výskum kultúrneho dedičstva spolu so svojím tímom skúmala zub z kostry. Zistili, že muž žil v rovnakom čase ako došlo k obliehaniu Sverresborgu, čo naznačuje, že môže ísť o muža opísaného v ságe. „Nepriame dôkazy sú v súlade s týmto záverom,“ povedala Petersénová.
Nové poznatky priniesol aj výskum, ktorý vyšiel v časopise iScience. „Výskum, ktorý sme uskutočnili, ukázal veľa podrobností o udalosti a mužovi, ktoré v ságe spomenuté nie sú,“ vysvetľuje Petersénová. Analýza DNA naznačuje, že muž mal pravdepodobne modré oči, svetlohnedé alebo blond vlasy a pochádzal z nórskeho regiónu Vest-Agder. Štúdia však stále neposkytla odpovede na niektoré záhady, napríklad či v jeho smrti a hodení do studne zohrala úlohu choroba. Michael Martin z Nórskej univerzity vedy a techniky poznamenal, že spojením historických dokumentov s DNA by sa dal zrekonštruovať rodokmeň alebo sledovať pohyb dávno mŕtvych ľudí. „Tieto detaily nie sú v pôvodnom texte, takže genetické údaje obohacujú príbeh a umožňujú oddeliť fakty od fikcie,“ dodal Martin.