USA – Svet nie je vždy bezpečným miestom. Je tiež domovom psychopatov, ktorí môžu urobiť takmer čokoľvek, aby dosiahli svoje. Niet pochýb o tom, že je dôležité vedieť, ako sa proti takýmto útokom brániť. Študentka v oblasti forenznej psychológie odhalila, čo z vás môže spraviť ľahkú obeť.
Hoci ťažká psychopatia postihuje iba jedno percento populácie, výskum naznačuje, že takmer 30 percent ľudí má nejaké psychopatické črty, čo znamená, že zvyšných 70 percent by mohlo byť ich potenciálnymi obeťami. To je dôvod, prečo sa študentka menom Alex na TikToku podelila o svoje odborné znalosti v oblasti forenznej psychológie. Varovala ľudí, ako sa vyhnúť tomu, aby sa stali ďalšou obeťou predátora.
Dôležité je nedať najavo neistotu
Alex vo videu informuje o štúdii, v ktorej výskumníci mužom odsúdeným za násilné trestné činy premietli sériu videí rôznych žien. Potom ich požiadali, aby označili, ktorú zo žien vo videách by si s najväčšou pravdepodobnosťou vybrali za cieľ. „Výsledky tejto štúdie vás môžu prekvapiť, pretože sú v rozpore s mnohými typickými informáciami o typológiách obetí a o tom, ako si predátor vyberá svoje obete,“ povedala Alex. Často si ľudia totiž myslia, že páchatelia si obete vyberajú na základe fyzického vzhľadu, no ako dokázala štúdia, v skutočnosti to tak nie je. Všetky ženy, ktoré si odsúdení muži vybrali, mali jednu vec spoločnú.
„Všetky vybrané ženy mali podobnú ‚nešikovnosť‘ pri kráčaní. Prvá časť žien mala chôdzu, ktorá bola pre ich telo trochu príliš malá, čo malo za následok menšie kroky, pomalšiu rýchlosť a ich ruky boli v bok alebo prekrížené. Mali tiež sklonené hlavy a v skutočnosti nevnímali svoje okolie,“ priblížila Alex. Potenciálnym útočníkom tieto črty signalizujú, že takíto ľudia sú oveľa viac bojazliví a úzkostliví, a keďže mali sklonené hlavy namiesto toho, aby sa pozerali na svoje okolie, bolo by oveľa jednoduchšie ich prekvapiť. Takéto osoby tiež pôsobia slabšie a krehkejšie, čo znamená, že im je pravdepodobne jednoduchšie ublížiť. Napokon, keďže mali prekrížené ruky, útočník ich mohol obopnúť s menším odporom.
Rázny krok predátorov odradil
Následne Alex porozprávala o ženách, ktoré si ani jeden zo zadržaných mužov nevybral. Podľa štúdie mali tieto ženy prirodzenejšiu chôdzu a držali rovnaké tempo chôdze ako ostatní v ich okolí. Tiež nemali tendenciu pozerať sa do zeme, ale okolo seba. „V podstate ženy, ktoré neboli vybrané, zo seba vydávali energiu, ktorá hovorila: ‚Nezahrávaj sa so mnou, zvediem dobrý boj.‘ A preto si ich nevybrali,“ dodala Alex.
Prevencia je rovnako dôležitá
Zároveň sa podelila o metódu zvanú STAAR, ktorá vás môže ochrániť pred útokom. S znamená krok (z anglického jazyka „step“). Kráčajte krokom, ktorý je vášmu telu prirodzený – nerobte príliš dlhé ani krátke kroky. T znamená vysoký (z anglického jazyka „tall“). Ramená držte vzadu a bradu hore. Ukážte svojmu okoliu prirodzenú dôveru a dominanciu. Prvé A znamená ruky (z anglického jazyka „arms“). Uistite sa, že sa vaše ruky prirodzene hojdajú po bokoch a vyhnite sa tomu, aby ste ich držali príliš blízko tela alebo aby ste nimi príliš nešvihali.
Druhé A znamená uvedomenie (z anglického jazyka „awareness“). Buďte si vedomí svojho okolia. Všímajte si, či nie je vo vašom okolí niekto alebo niečo podozrivé. A nakoniec, R znamená relax. Dbajte na to, aby ste zostali pokojní a sústredení a nevydávali potenciálnemu útočníkovi žiadne náznaky, že cítite alebo vidíte, že niečo nie je v poriadku.
Pozor na neverbálne signály
Ľudia si neuvedomujú, aké silné sú ich neverbálne signály a každá maličkosť z nich môže urobiť potenciálny cieľ psychopata. Študentka forenznej psychológie Alex preto upozornila, že štýl chôdze môže predátorom signalizovať, že ste „lepšou“ obeťou. Povedala, že ak sa človek pri chôdzi javí nedostatočne sebavedomý, nervózny alebo nemotorný, je pravdepodobné, že ho psychopati budú loviť. Psychopati sú totiž zruční v neverbálnej komunikácii, a to je často základ toho, ako si vyberajú svoje obete. Štúdie ukazujú, že ich pozornosť venovaná reči tela im pomáha vybrať si „ľahké“ obete.