RAWLINS - Na začiatku 20. storočia vznikol vo väzení vo Wyomingu v USA bejzbalový tím vytvorený z odsúdencov. Osud hráčov, ktorí doslova bojovali o život, zaujal spisovateľku a scenáristku Chris Enssovú a filmového producenta Howarda Kazanjiana. V knihe Death Row All Stars: A Story of Baseball, Corruption and Murder (Odsúdenci na smrť: Príbeh bejzbalu, korupcie a vraždy) odhalili niektoré z vtedajších praktík väzenského života.
Dňa 18. júla 1911 odohralo prvý zápas s riadnym bejzbalovým tímom mužstvo Wyoming Penitentiary Death Row All Stars. Tvorili ho traja násilníci, piati zlodeji, traja vrahovia a jeden falšovateľ. Vtedajšia legislatíva nedovoľovala, aby odsúdení zarábali, ale na úspech tohto tímu boli uzatvorené veľké stávky. Členom mužstva oznámili, že víťazstvo im môže znížiť tresty, zatiaľ čo za chyby v hre môžu byť okamžite popravení. To určite nebolo spravodlivé, ale v tom období to tak fungovalo a nikto to veľmi neriešil.
"Ľudia prichytení pri lúpeži, znásilnení alebo vražde v meste boli nielen obesení, ale niekedy doslova stiahnutí z kože. Z ich pokožky sa vyrábali rôzne predmety, predávali sa ako suveníry a používali sa ako výstraha pre potenciálnych zločincov," uvádzajú Enssová a Kazanjian v knihe. Z kože obeseného zločinca Georgoa Parrotta dokonca ušili pár topánok.
Vráťme sa však k spomínanému tímu. "Bol to zlatý vek bejzbalu a tímy z celej krajiny sa zhromažďovali na mestských ihriskách pred davmi fanúšikov, aby zápasili o miestnu slávu. V Rawlins vo Wyomingu stáli ľudia v rade na lístky, aby videli Josepha Senga a zvyšok Wyoming Penitentiary Death Row All Stars, pričom v stávke bolo oveľa viac. Tímy cestovali z Rena v Nevade, Klamath Falls v Oregone, Bodie v Kalifornii a z celého západu, aby hrali s vrahmi. Toto bol zábavný, dramatický a napínavý pohľad na bejzbal a na vzrušujúce udalosti, ktoré sa odohrali vo väznici a Wyomingu."