BUENOS AIRES - Po celom svete majú ľudia najrôznejšie talizmany pre šťastie; niektoré z nich prekračujú hranice a kultúry a z jedného konca zemegule sa dostali až na druhý. Argentínsky server Infobae priniesol niektoré najobľúbenejšie z nich spolu s výkladom ich histórie.
V tisícoch obchodov sveta majú za výkladom mávajúcu mačku Maneki Neko, ktorá má pôvod v Japonsku. Podľa jednej z tamojších legiend v 17. storočí zachránila mačka život bohatému obchodníkovi, ktorý sa v búrke schoval pod strom. Keď uvidel pred vchodom neďalekého kláštora mačku, ktorá naňho "zamávala", vstal a šiel k nej. V tom momente do stromu udrel blesk. Za záchranu života potom daroval peniaze dotyčnému kláštoru.
V mnohých stredoeurópskych krajinách je tradičným štedrovečerným jedlom kapor. Ľudia v Poľsku, Nemecku, ale aj u nás, veria, že šupina z tejto sladkovodnej ryby prináša šťastie a peniaze, a preto si ju dávajú do peňaženky.
Sochy slonov sú veľmi populárnym symbolom sily, moci, stability a múdrosti. Umiestňujú sa pred vchodmi do obchodov či domov, aby odvrátili zlé sily. Obzvlášť obľúbené sú v Indii, odkiaľ sa táto tradícia odvodzuje na základe hinduistického boha Ganéši. Ten je zobrazovaný s ľudským telom a sloniou hlavou, je patrónom vied a umení a bohom múdrosti.
Toritos de Pucará sú zase sošky býkov, ktoré sa pôvodne používali na vymedzenie teritória pre hovädzí dobytok, aby mal pokoj na rozmnožovanie. Neskôr sa z nich stali amulety, ktoré majú do domácností prinášať ochranu, šťastie a plodnosť. Pôvod majú v Peru a zvyčajne sa používajú ako dvojica - jedna symbolizuje pozitívnu energiu a druhá negatívnu, tak, aby boli sily vyrovnané. Ruka Fatimy či Božia ruka je symbol moslimov a sefardských židov, ktorý má chrániť pred chorobami a prinášať šťastie. Talizman v tvare roztvorenej dlane je obľúbený najmä na Blízkom východe a v severnej Afrike.
Lapač snov má pôvod u severoamerických Indiánov. Obľúbeným sa stal v 60. rokoch minulého storočia, kedy sa rozšíril do mnohých krajín sveta. A ako už jeho názov napovedá, jeho funkciou je filtrovať sny. Preto sa vešia nad posteľ pri hlave, aby chránil, hlavne deti, pred nočnými morami. V Guatemale dávajú deťom pod vankúš malé farebné bábiky, ktoré im rodičia v noci tajne zoberú, a deti veria, že s nimi tak zmizli aj starosti.
Číňania uctievajú trojicu hviezdnych bohov šťastia - Fu, Lu a Šou, ktorí im majú zaistiť šťastie, profesionálny úspech a dlhovekosť. Obľúbeným talizmanom na celom svete je králičia labka. Podľa historikov siaha pôvod tohto amuletu k starým Keltom, ktorí verili, že zvieratá nosia šťastie, obzvlášť, keď žijú v podzemných norách, kde sú v priamom spojení s bohmi.
V umeleckých dielach zo starého Egypta sa často objavuje skarabeus, alebo valihnoj posvätný, ktorému sa hovorí aj hovnivál. Predtým sa amulet v podobe tohto chrobáka dával do hrobiek s mŕtvymi, v ktorých prevteľovanie starí Egypťania verili. Aj dnes má skarabeus prinášať ochranu proti chorobám a smrti.
Populárny najmä na Balkáne a v Turecku je modré sklíčko s bielym a čiernym kruhom uprostred, ktorému sa hovorí Nazar či diablovo oko. Pôvod má zrejme v Osmanskej ríši a dnes je obľúbeným suvenírom turistov z Turecka. Chrániť má pred zlými silami.
V Anglicku v 11. storočí nosili pri sebe ľudia ako talizman lieskové oriešky, ktoré ich mali ochrániť pred brutalitou normanských dobyvateľov. Od tej doby sú lieskové orechy považované za symbol šťastia, prosperity, mladosti a moci.