TEHERÁN – Irán sa v uplynulých dňoch skloňuje aj v súvislosti s mladou študentkou, ktorá na miestnej univerzite chodila v spodnej bielizni. Jej čin bol protestom proti zákonom, ktoré vníma ako šikanu. Pôvodne totiž prišla v hidžábe, no ten údajne nezodpovedal ženským pravidlám ukazovania sa na verejnosti.
Islamská súkromná univerzite Azad v Teheráne, ktorá patrí medzi najväčšie na svete, sa stala dejiskom protestu mladej miestnej študentky. Bola unavená zo zákonov, ktoré obmedzujú ženy. Sama sa dokonca stala obeťou jedného z pravidiel. Povedala si, že stačilo a na protest sa v areáli univerzity medzi stovkami študentov vyzliekla do spodnej bielizne. Informuje o tom Iran International.
Takmer úplne nahá
Po tomto čine chvíľu prechádzala popri prekvapených študentoch a zamestnancoch univerzity. Na chvíľu si sadla a potom pokračovala dole ulicou. Prekvapení študenti to celé natáčali na video. Netrvalo dlho a tento čin sa objavil na sociálnych sieťach.
Iránska novinárka Masih Alinejadová to opísala nasledovne: "Študentka použila svoje telo ako protest. Vyzliekla sa do spodnej bielizne a kráčala kampusom univerzity. Vzoprela sa režimu, ktorý neustále kontroluje ženy. Jej čin je silnou pripomienkou boja iránskych žien za slobodu...Úrady ju za tento čin zatkli."
Problémy s hidžábom
K incidentu došlo v sobotu prvého novembra. Študentku, ktorú vo Francúzsku a Nemecku identifikovali ako Ahoo Daryaei, mali najprv napadnúť bezpečnostné zložky univerzity a poškodiť jej hidžáb. Údajne ho nemala oblečený podľa platných pravidiel. Následne si ho vyzliekla a keď prechádzala po ceste smerom ku kampusu, bezpečnostné zložky ju zadržali a odviedli na policajnú stanicu.
Univerzita Azad neskôr potvrdila zatknutie jednej zo svojich študentiek. "Po neadekvátnom správaní študentky vo vedecko-výskumných priestoroch univerzity zasiahli naše bezpečnostné zložky a odovzdali túto osobu orgánom činným v trestnom konaní. Motívy a konanie študentky sú predmetom vyšetrovania," informoval Amir Mahjoub, vedúci oddelenia univerzity pre styk s verejnosťou.
Iránska americká právnička Elika Eftekhariová sa pre Fox News vyjadrila, že takáto forma protestu sa môže zdať pre cudzincov šokujúca. "Pripomína mi to akt sebaupálenia Jana Palacha v bývalej komunistickej ČSSR. Toto tiež hovorí o všadeprítomnej psychológii depresie a beznádeje medzi Iráncami, ktorí sa často cítia ako vo väzení."
Odhalenie študentov
V deň zadržania informovala študentská skupina Amir Kabir na Telegrame o ďalších podrobnostiach. Počas zatýkania mala byť Daryaeiová vystavená fyzickému násiliu, vrátane nárazu hlavy do dverí auta, čo malo za následok silné krvácanie. "Na pneumatikách policajného vozidla mali byť fľaky od krvi," uvádzali študenti. Údajne nevhodný hidžáb mali študentke roztrhať.
Zákon
Projekt Noor, ktorý bol v krajine spustený 13. apríla, má za cieľ presadzovať predpisy o hidžábe. V doterajšom priebehu to viedlo k výraznému zvýšeniu prítomnosti policajných síl, polovojenských jednotiek Basij a dôstojníkov v civile na verejných priestranstvách. Okrem toho univerzity zaviedli technológiu rozpoznávania tváre pri vstupných bránach, čím zamedzili prístup študentom, ktorých vzhľad nie je v súlade s prísnymi zákonmi o hidžábe.
Ako píše Mathrubhumi, protest študentky Daryaeiovej prichádza v dôsledku výrazných nepokojov v Iráne, ktoré sa začali v roku 2022 po smrti Mahsi Aminiovej, mladej ženy, ktorá zomrela vo väzení, kam ju umiestnili pre údajné porušenie iránskeho kódexu obliekania. Jej smrť vyvolala nepokoje najmä medzi iránskymi ženami, ktoré sa začali vyzliekať z hidžábu a páliť ho na verejnosti.