Uplynulý piatok (12.10.2012) sa stretli na námestí Eurovea v Bratislave reumatológovia a reumatici, aby opäť spoločne odštartovali pravidelnú tradíciu Behu a chôdze reumatológov a reumatikov pre zdravie. Už po šiesty krát sa spoločne rozbehli v symbolickom pochode za spoločnú myšlienku – pre zdravie. Akciu zorganizovala Liga proti reumatizmu na Slovensku, pri príležitosti Svetového dňa reumatizmu (12. októbra).
Reumatológovia svojim behom a reumatici chôdzou upozornili na problém reumatických ochorení a ich liečby na Slovensku.
Zviditeľnenie potrieb reumatikov prišla podporiť i verejnosť a sympatizanti tejto myšlienky. Dokopy sa tu zozbieralo viac ako 200 „bežcov“. Trať s dĺžkou 420 metrov absolvoval aj najmladší Radovan (štyri a pol mesiaca), najstaršou účastníčkou bola 85 -ročná pacientka a členka Ligy proti reumatizmu. Účastníkov behu prívítala predsedníčka Ligy proti reumatimu na Slovensku, p.Jana Dobšovičová - Černáková a beh odštartoval symbolickým prelomením barly.
Veľmi netradičným spôsobom sa verejnosť oboznámila o danom podujatí a to vystúpením 60 tanečníkov vo veku od 13 do 80 rokov - Flasmobberov z OZ Arte Creativo, ktorí práve svojim tancom upozornili verejnosť na pripravované podujatie.
http://www.youtube.com/watch?v=15s-uwyy97s&sns=em
Dobrovoľníci z radov študentov zo Strednej zdravotníckej školy na Strečianskej ulici v Bratislave rozdávali informačné letáky o reumatickom ochorení. Súčasťou podujatia bol aj informačný stánok Ligy proti reumatizmu, kde pacienti podávali záujemcom bližšie informácie o ochorení a predstavili verejnosti tiež svoju knižku pacientskych príbehov “Kde bolelo, tam Bolelo.”
Do behu sa postupne zapájajú aj miestne pobočky Ligy proti reumatizmu pôsobiace na celom území Slovenskej republiky a hlásia tiež veľmi vydarené podujatia so skvelou účasťou na ich “štafetových behoch”.
MUDr. Ivana Revayová, MPH, reumatologička, poukázala na potrebu holistického prístupu k pacientom s reumatickými ochoreniami, nielen zo strany ich lekárov, sestier, fyzioterapeutov a balnoelógov, ale aj rodiny, príbuzných, priateľov a prakticky celej spoločnosti. Reumatické ochorenia sú choronické choroby, ktoré nielen že skracujú život pacientom postihnutým týmito ochoreniami, ale hlavne znevýhodňujú a obmedzujú ich bežný život, ktorý my, zdraví jedinci vnímame ako samozrejmosť. Tieto ochorenia môžeme často svojou závažnosťou porovnať s onkologickými ochoreniami. Aby sme vedeli pacientov lepšie pochopiť a pomôcť im, musíme sa snažiť o zvýšené povedomie všetkých ľudí našej spoločnosti, ktorí nebudú ľahostajní k postihnutým spoluobčanom.
Nielen že napreduje diagnostika, liečba hlavne biologickými preparátmi a spôsoby rehabilitácie, ale musí napredovať aj sociálna starostlivosť, začleňovanie takto handikepovaných ľudí do spoločnosti ako rovnocenných partnerov, vytvárajúci pre našu spoločnosť nezanedbateľné hodnoty.
Primárnu prevenciu reumatických ochorení je u niektorých diagnóz hlavne zápalových a autoimunitných ochorení, ktoré sú často geneticky podmienené ťažko realizovať, ale určite aj náš symbolický Beh reumatikov a reumatológov týmto poukáže na ich význam a nutnosť venovať im zvýšenú pozornosť.
Fakty o reumatických ochoreniach:
Reumatoidná artritída (RA)
-Aj keď je pravda, že artritída sa vyskytuje častejšie s vyšším vekom, môže sa objaviť kedykoľvek, vrátane ranného detstva. Naopak, niektorí starší ľudia nikdy netrpia reumou. Prejavy mnohých foriem artritídy a svalovo kostrových komplikácii môžu samé ustúpiť. Niektoré, ako napríklad reumatoidná artritída, môžu mať veľmi vážny priebeh a vplyv nielen na kĺby, ale aj rôzne vnútorné orgány.
-Artritída je závažným zdravotným problémom. Rôzne formy reumatických komplikácií sú jednou z najčastejších chronických ochorení v populácii (na Slovensku sa odhaduje, že reumatoidnou artritídou trpí asi 43.000 ľudí). V prípade ľudí mladších ako 65 rokov, je artritída príčinou väčšiny práceneschopností. Napr. menej ako polovica pacientov s reumatoidnou artritídou, ktorí boli v čase diagnostiky ochorenia mladší ako 65 rokov a pracovali, ostáva zaradená do pracovného procesu aj o 10 rokov neskôr.
- Takmer u každého pacienta s artritídou je možné zmierniť bolesť a zlepšiť funkčné schopnosti. Priebeh ochorenia sa dá efektívne kontrolovať u väčšiny ľudí, hlavne u reumatoidnej artritídy. S aktuálne dostupnou liečbou je to možné tak, ako nikdy doteraz. Mnohí ľudia so závažnými formami artritídy, ktorí ešte v nedávnej dobe končili s ťažkým postihnutím, môžu dnes viesť plnohodnotný produktívny život. A to vďaka novým liekom, liečebným metódam, programom na zvyšovanie fyzickej aktivity, pokroku v chirurgii, aktivitám pacientských organizácií a samozrejme väčšiemu zapojeniu pacienta do samotného procesu liečby. Pacienti s atritídou majú v súčasnosti pred sebou budúcnosť plnú možností, na rozdiel od ich predchodcov pred takými 25-mi rokmi.
Juvenilná idiopatická artritída (JIA)
-Fyzická aktivita u detí s juvenilnou idiopatickou artritídou je paradoxne spojená s bolesťou. Bolesť, ktorá sa práve fyzickou aktivitou zvýrazňuje, bráni dieťaťu zúčastňovať sa na akýchkoľvek pohybových aktivitách. Avšak pravidelné cvičenie, resp. fyzická aktivita, praktizovaná dlhšie časové obdobie sa ukazuje ako práve jedna z možností na zníženie bolestivosti, únavnosti a zvýšenie kvality života. Pacienti, ktorí začali s cvičením, majú hlavne v prvých týždňoch evidentné problémy s bolesťou. Tieto pretrvávajú až do momentu, keď sa objavia prvé zlepšenia vo funkčnosti kĺbov. Je hlavne na lekárovi, aby pacienta podporil a upovedomil o možných ťažkostiach ako aj benefitoch zotrvania pri cvičení. Samotný pacient musí praktizovať cvičenie len do tej miery, pri ktorej záťaž organizmu ešte prispieva k funkčnému zlepšeniu.
Psoriatická artritída (PsA)
-Psoriatická artritída je chronické ochorenie, keď pacient trpí psoriázou (kožné ochorenie, charakterizované sčervenelými a olupujúcimi sa plakmi na koži) a artritídou (zápalom kĺbov). Psoriáza zvyčajne predchádza rozvoj artritídy. Na jednej strane štatistika potvrdzuje, že čím ťažší je priebeh psoriázy o to väčšie je riziko pacienta, že sa uňho rozvinie aj artritída. Paradoxom však je, že až 30% všetkých pacientov trpiacich psoriatickou artritídou nikdy nemalo prejavy psoriázy. PsA sa najčastejšie objavuje medzi 35-45 rokom života rovnako u mužov aj u žien. Ľudia s psoriázou nechtov alebo inými nechtovými abnormalitami majú vyššie riziko PsA. (až 80% pacientov má problémy s nechtami).
Ankylozujúca spondylitída (Bechterevova choroba) (AS)
-Ankylozujúca spondylitída je paradoxným ochorením, charakterizovaná novotvorbou kostnej hmoty na miestach s chronickým zápalom a zníženou hustotou kostnej hmoty so zýšeným rizikom ku vzniku zlomenín. AS primárne postihuje chrbticu a často je spojená so stupňujúcou sa stuhnutosťou chrbtice a zmenšovaním jej pohyblivosti tým, že dochádza k vytváraniu zrastov medzi jednotlivými stavcami chrbtice (syndezmofyty).
Liga proti reumatizmu na Slovensku v súčasnosti vedie a podporuje viac ako 2 800 svojich členov – ľudí s chronickými a veľmi bolestivými reumatickými chorobami a ochoreniami pohybového aparátu od narodenia až po vysoký vek. Toho roku slávi 22. výročie svojho pôsobenia. Hlavným poslaním Ligy je najmä zlepšovanie kvality života ľudí trpiacich reumatickými diagnózami, a ich začleňovanie do spoločnosti, skvalitňovanie komunikácie medzi pacientom a lekárom a presadzovanie sústavného zvyšovania odbornosti v reumatológii.
-Reklamná správa-