BRUSEL – Či si to už chceme priznať, alebo nie, ľudstvo sa nachádza v digitálnej dobe. Deň bez mobilu je takmer nepredstaviteľný, oficiálna komunikácia prebieha cez rôzne aplikácie a v písomnej forme už e-mail dávno predbehol bežnú korešpondenciu. Napriek tomu ešte stále používame hmotné preukazy vo forme plastových kartičiek. I keď elektronický občiansky preukaz už uzrel svetlo sveta, Európska únia (EÚ) to chce posunúť ešte ďalej, a síce, jeden digitálny preukaz na úplne všetko.
V centrále Európskej únie (EÚ) v Bruseli sa čoraz častejšie hovorí o zavedení jednotného európskeho preukazu. Zvykne sa tomu hovoriť aj "peňaženka digitálnej identity EÚ (EU Digital Identity Wallet)". Uvádza to Európska komisia (EK) na svojich oficiálnych stránkach s tým, že odporúčanie na vytvorenie postupov pre digitálnu peňaženku bolo prijaté v EK 3. júna 2021.
Právne záväzné
Prvá verzia referenčného rámca (ARF) bola zverejnená 10. februára 2023. Nové verzie Toolboxu však podliehajú aj vďaka skupine eIDAS neustálemu vývoju (najnovšia verzia v1.4.0 z dňa 22. mája 2024).
ARF pozostáva z kódov a referenčnej aplikácie, ktoré budú verejne dostupné pre všetky členské krajiny EÚ. Cieľom bude následné vytvorenie peňaženky digitálnej identity. O implementáciu sa postará samotná Európska komisia. Vo vývojovom štádiu nemá žiadnu právnu hodnotu. Presné špecifikácie pre peňaženku budú právne záväzné pre každý členský štát.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v prejave o stave Únie dňa 16. septembra 2020 povedala, že keď sa na webe prihlásime do svojho účtu, ani netušíme, čo sa deje s našimi údajmi. "(Európska) komisia preto navrhne bezpečnú európsku elektronickú identitu. Takú, ktorej dôverujeme a môže ju použiť každý občan kdekoľvek v Európe a na čokoľvek od platenia daní až po prenájom bicykla."
Do praxe
Každá členská krajina ponúkne svojim občanom aspoň jednu verziu tejto peňaženky/preukazu. Pri vytváraní sa bude uplatňovať spoločný súbor noriem a špecifikácií. Tento postup je dôležitý z dôvodu, aby sa predišlo problémom s používaním digitálnej peňaženky v rámci celého Schengenu.
EK informuje cez commission.europa.eu., že zavedenie jednotného digitálneho európskeho preukazu sa pre Európanov odzrkadlí v jednoduchom a bezpečnom spôsobe ovládania množstva informácií potrebných pri službách, ktoré vyžadujú ich zdieľanie. Brusel uvádza, že budú dostupné do konca roku 2026.
Až 72 percent používateľov sociálnych sietí zaujíma, ako sú spracovávané osobné údaje v ich účtoch. Bezpečný a jednotný digitálny preukaz pre všetky online služby požaduje zhruba 63 percent občanov EÚ. Uvádza sa to v prieskume Eurobarometer.
Digitálne peňaženky budú dostupné v mobilných telefónoch. Môžu zahŕňať všetko od vysoko citlivých dokumentov (elektronický podpis aj zapečatenie), ako sú mobilné vodičské preukazy, až po identifikácie každodennej potreby (členská karta do posilňovne).
Rovnako jednoduché bude založenie nového bankového účtu, zapísanie sa na univerzitu v zahraničí alebo uchádzanie sa o prácu. A to všetko bez zásahu do vášho súkromia. Budú tu zahrnuté aj palubné lístky, či rezervácia izby v hoteli.
Súčasné systémy digitálnej identifikácie v EÚ, ktoré zaviedli jednotlivé krajiny, majú viaceré nedostatky. Neumožňujú bezproblémový cezhraničný prístup, nie sú dostupné pre každého občana EÚ a v konečnom dôsledku sú pri používaní veľmi obmedzené.