BRUSEL - Ministri vnútra členských krajín Európskej únie vo štvrtok v Bruseli definitívne rozhodli o zrušení kontrol na vnútorných hraniciach s Bulharskom a Rumunskom od 1. januára 2025, čím sa obe krajiny stanú plnohodnotnými členmi bezvízového schengenského priestoru. Informovalo o tom maďarské predsedníctvo Rady EÚ na sociálnej sieti X.
Rakúsko, ktoré vstup oboch krajín do Schengenu dlho blokovalo, pred pár dňami potvrdilo, že nebude proti. Krok prichádza vo chvíli, keď mnohé krajiny EÚ, napríklad Nemecko, naopak kontroly na vnútorných hraniciach zaviedlo.
"Je to historický moment, keď môžeme konečne privítať Bulharsko a Rumunsko ako plnohodnotných členov Schengenu," uviedol maďarský minister vnútra Sándor Pintér, ktorého krajina teraz EÚ predsedá. "Zrušenie kontrol osôb na vnútorných pozemných hraniciach s týmito členskými štátmi a medzi nimi bolo hlavnou prioritou maďarského predsedníctva a dnes sa to stalo realitou. Tento krok bude prínosom nielen pre občanov Bulharska a Rumunska, ale aj pre EÚ ako celok," dodal.
Bulharsko a Rumunsko splnili kritériá na vstup do priestoru voľného pohybu
Prijatie nových krajín do schengenského priestoru si vyžaduje jednomyseľný súhlas členských štátov Európskej únie. Bulharsko a Rumunsko splnili kritériá na vstup do priestoru voľného pohybu už v roku 2011, niektoré štáty ale z rôznych dôvodov prístup týchto dvoch krajín blokovali - v roku 2011 Holandsko s Fínskom. Neskôr sa proti prijatiu oboch balkánskych krajín stavalo Nemecko, ale predovšetkým Rakúsko, ktoré zablokovalo plný vstup Bulharska a Rumunska na konci roka 2022. Neskôr Viedeň súhlasila aspoň s obmedzeným členstvom oboch krajín.
Niektoré krajiny si strážia hranice
Bulharsko a Rumunsko po 13 rokoch čakania oficiálne vstúpili do schengenského priestoru tento rok 31. marca, kontroly ale skončili len na vzdušných a námorných hraniciach s ostatnými členskými krajinami. Pozemné kontroly zostali práve kvôli vetu Rakúska. Súčasťou schengenského priestoru je v súčasnosti 29 krajín - 25 štátov EÚ a ďalej Island, Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko. Podľa pravidiel Schengenu by pohraničníci na vnútorných hraniciach cestujúci vôbec nemali kontrolovať. Okrem Nemecka ale niektoré svoje hranice teraz strážia aj iné členské štáty, odôvodňujú to napríklad snahou obmedziť nelegálnu migráciu či hrozbou islamistického terorizmu.
Podľa Európskej komisie v súčasnosti dočasné hraničné kontroly vo vnútri schengenského priestoru vykonávajú Francúzsko, Švédsko, Nemecko, Dánsko, Nórsko, Rakúsko, Taliansko a Slovinsko, v pondelok sa na najmenej pol roka pridalo aj Holandsko. Celkovo teda svoje hranice stráži deväť z 29 schengenských krajín.
Eurokomisia aj šéfka Európskeho parlamentu vítajú rozšírenie Schengenu
Eurokomisár pre vnútorné záležitosti a migráciu Magnus Brunner privítal štvrtkové rozhodnutie ministrov vnútra členských krajín EÚ v Bruseli o tom, že Bulharsko a Rumunsko sa od 1. januára 2025 definitívne stanú plnoprávnymi členmi schengenského priestoru. Rovnako zareagovala aj Európska komisia (EP) a Európsky parlament (EP), informuje spravodajca TASR.
"Úplné pristúpenie Rumunska a Bulharska do schengenského priestoru je historickým momentom," vyhlásil Brunner. Zároveň zdôraznil, že EÚ musí pracovať na zlepšení bezpečnosti v európskom priestore aj prostredníctvom lepšej ochrany svojich vonkajších hraníc. "Schengenský priestor je spolu s eurozónou a vnútorným trhom jednou z najlepších vecí na Európskej únii. Som veľmi rád, že Rumunsko a Bulharsko dnes dostali potvrdenie vstupu," dodal Brunner.
"Je koniec, je rozhodnuté. Je to zaslúžené. Rumunsko a Bulharsko ako plnoprávni členovia vstúpia do Schengenu 1. januára 2025. Blahoželám ľuďom oboch krajín, ktorí na tom tvrdo pracovali a túžia po vstupe Schengenu. Silnejší Schengen znamená bezpečnejšiu a jednotnejšiu Európu," uviedla predsedníčka EP Roberta Metsolová na platforme X. Dlhoročne bola otvoreným zástancom vstupu oboch krajín. Pre nového eurokomisára Brunnera išlo o prvú účasť na zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť. Podľa diplomatických zdrojov výsledok hlasovania bol vopred jasný. Rakúsko, ktoré blokovalo vstup oboch krajín kvôli obavám z migračného tlaku, v pondelok (9.12.) definitívne stiahlo svoje veto.
Brunner na novinársku otázku o dočasnom zavádzaní kontrol na vnútroschengenských hraniciach odpovedal, že EK všetky takéto žiadosti podrobne analyzuje, ale ak sú v súlade s Kódexom schengenských hraníc, nedá sa im zabrániť. EK v oficiálnom vyhlásení uviedla, že po štvrtkovom hlasovaní sa zavŕši úplný vstup oboch krajín do schengenského priestoru. To posilní nielen schengenský priestor, ale aj vnútorný trh EÚ a zvýši sa mobilita, obchod a cestovný ruch. "Robustný schengenský priestor posilňuje jednotu EÚ a robí Úniu silnejšou v celosvetovom meradle," uvádza EK.
Najvyšší rumunskí predstavitelia sa tešia, že Rumunsko sa dočkalo Schengenu
Najvyšší predstavitelia Rumunska privítali správu o tom, že Bulharsko a Rumunsko sa od 1. januára 2025 stanú plnoprávnymi členmi schengenského priestoru. K situácii sa podľa tlačovej agentúry Agerpres vyjadril prezident Klaus Iohannis, premiér Marcel Ciolacu aj šéfka diplomacie Luminita Odobescuová, informuje spravodajca TASR. Prezident v oficiálnom vyhlásení uviedol, že plné členstvo krajiny v schengenskom priestore posilní strategickú pozíciu Rumunska ako "brány medzi východnou a západnou Európou" a Rumunsko si to zaslúži na základe svojich výkonov a záväzkov.
Iohannis uviedol, že v prístupovom procese Rumunsko čelilo viacerým prekážkam a príliš dlho čakalo na tento moment, hoci dávno bolo "technicky pripravené" na plný vstup. Pripomenul, že sa ako prezident "osobne" zapájal do diskusií na túto tému. "Vstup do schengenského priestoru je prirodzeným a nevyhnutným krokom k posilneniu štatútu Rumunska ako plnohodnotného člena EÚ. Výhody členstva v spoločnom priestore voľného pohybu sú viaceré a majú priamy vplyv na občanov, na ekonomiku a na vonkajší obraz našej krajiny," uviedol.
Podľa jeho slov zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach znamená rýchlejší a jednoduchší pohyb pre cestujúcich, výrazne sa skráti čas strávený na hraniciach a znížia sa logistické náklady pre firmy. Tým sa ich zisky zvýšia, podporí to konkurencieschopnosť produktov a služieb Rumunov na jednotnom európskom trhu a zvýši atraktivitu pre zahraničných investorov.
Premiér Marcel Ciolacu to považuje za "historické rozhodnutie", ktoré pomôže rumunským spoločnostiam pri obchode s partnermi z Európy znížením logistických nákladov. "Je to v skutočnosti víťazstvo spravodlivosti a národnej dôstojnosti a jasný signál, že nikdy nepripustíme, aby sme boli občanmi druhej kategórie v Európe," odkázal premiér. Šéfka rumunskej diplomacie na sociálnej sieti X skonštatovala, že úplné pristúpenie Rumunska k schengenskému priestoru je "dlho očakávaným rozhodnutím v prospech občanov a hospodárstva". "Dlhé úsilie Rumunska bolo ocenené a odmenené," uviedla Odobescuová.
Prijatie oboch krajín ocenil aj bulharský minister vnútra Atanas Ilkov. Dnešný deň je historickým dňom pre Bulharsko, pre bulharských občanov, podnikateľov, vládu a všetkých zamestnancov ministerstva vnútra, vyhlásil bezprostredne po hlasovaní. "Veríme, že dnešným rozhodnutím sa Schengen stáva silnejším a odolnejším voči výzvam, pretože spoločne dokážeme viac," spresnil Ilkov. Dodal, že Bulharsko sa bude o bezpečnosť vonkajších schengenských hraníc a bezpečnosť vo vnútri tohto priestoru starať bojom proti organizovanému zločinu a nelegálnej migrácii.