KURSK – Ukrajinské jednotky po prieniku na nepriateľské územie do Kurskej oblasti, akoby nevedeli, čo robiť ďalej. Situácia sa podľa niektorých vojakov zhoršuje z dňa na deň, pričom už nejde o boj na ukrajinskom území. Obávajú sa, že môžu prehrať. Jednou z mála nádejí na úspech je zmena v prezidentskom USA, ku ktorej príde už začiatkom budúceho roka.
Vojakom ukrajinskej armády sa podarilo počas protiofenzívy obsadiť územie v Kurskej oblasti. Po dlhých mesiacoch však nevedia, ako majú ďalej postupovať. Portál BBC spravil rozhovory s niektorými z nich. Poskytli priame svedectvá z bojov, ktorým poriadne nerozumejú. Navyše sa obávajú, že na území nepriateľa môžu ešte prehrať.
archívne video
Poveternostné podmienky sú s príchodom zimy čoraz náročnejšie. Neustále bombardovanie im neumožňuje oddýchnuť si ani na chvíľu. Rotácia vojenských jednotiek je takmer nulová. "Ustupujeme a nepriateľ získava späť čoraz väčšiu časť územia. Tento trend bude len pokračovať. Je len otázkou času, kedy tu prehráme," uviedol koncom novembra nemenovaný vojak ukrajinskej armády v Kurskej oblasti.
Očakávanie veľkých zmien
Muži, prevažne v strednom veku, tiež nepomáhajú k šíreniu pozitívnej atmosféry. Mnohí z nich sa sťažujú na nedostatok vybavenia a pýtajú sa, či cieľ útoku na Kursk (odklonenie ruských jednotiek z Ukrajiny) skutočne zabral. Na toto nedostali odpoveď. Zmena v rámci celého konfliktu by mohla prísť podľa viacerých členov ukrajinskej armády s príchodom staronového prezidenta do Bieleho domu.
"Stojíme pred hlavnou úlohou. Až do Trumovej inaugurácie musíme udržať pod našou kontrolou čo najväčšiu časť územia (v Kurskej oblasti). V následných rokovaniach po konci bojov bude mať (Ukrajina) väčšiu vyjednávaciu silu. Nikto nevie, čo sa stane v januári," hovorí ďalší vojak, ktorý odmietol byť menovaný.
Ako povedal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, je si takmer istý, že Putin chce vytlačiť ukrajinské jednotky z Ruska do 20. januára budúceho roku (deň inaugurácie Donalda Trumpa).
Rakety nie sú priorita
Možné použitie rakiet proti ruským cieľom nezvýšilo morálku vojakov v Kurskej oblasti. "Nikto z nás nesedí niekde v zákope a nemodlí sa za rakety. My bojujeme tu a teraz, no rakety lietajú niekde inde," dodali vojaci.
USA, Veľká Británia a Francúzsko povolili Ukrajine použiť zbrane s dlhou dráhou letu ärakety ATACMS a Storm Shadow) na ciele v Rusku. Cieľom je obmedziť vojenskú aktivitu Moskvy v Kurskej oblasti.
"Neriešime žiadne rakety. V bunkroch sa rozprávame o rodinách a rotácii. Zaujímajú nás jednoduché veci. Kľúčom nie je obsadiť územie, ale udržať si ho. S tým trochu bojujeme," hovorí ďalší ukrajinský vojak.
Motivácia pre boj
Mnoho vojakov má pocit, že sú v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Oveľa dôležitejšie sú podľa nich východné ukrajinské regióny. V kurských lesoch prišli už o veľa kamarátov.
"Nevidel som ešte žiadneho Severokórejca v zbroji a nikto z nás ani nepočul, že by sa zapojili do bojov," priblížil vojak o ohľadom údajného zapojenia Kimových vojsk do vojny na Ukrajine. Napriek tomu velitelia svojim práporom odkázali, že za zajatie severokórejského vojaka budú vysoké odmeny. "V týchto lesoch je veľmi ťažké nájsť Severokórejca. Najmä ak sa tu žiadny nenachádza," dodal s humorom nemenovaný vojak.
Vojenskí analytici sú názoru, že napriek všetkým ťažkostiam zohráva "kurská kampaň" naďalej veľmi dôležitú úlohu. Väčšina sa zhoduje, že udržať sa na ruskom území je kľúčové z hľadiska celej vojny. Preto tam vojaci musia držať línie "čo najdlhšie".