SOUL – Situácia v Južnej Kórei je mimoriadne chaotická. Do ulíc vyšli ľudia, ktorí žiadajú rezignáciu prezidenta Yoon Suk Yeola po vyhlásení stanného práva. Juhokórejské opozičné strany podali zároveň návrh na jeho obžalobu.
Na námestí Gwanghwamun sa zhromaždil dav ľudí s transparentmi ako „obnovte demokraciu a „okamžite preskúmajte jeho akt vzbury“, informoval Independent. Zábery z kamier v juhokórejskom parlamente zároveň ukazujú aký chaos nastal po vyhlásení stanného práva. Zamestnanci mali použiť nábytok a hasiace prístroje, aby zabránili vojakom vstúpiť do budovy. O chaotických scénach informovala aj britská BBC, ktorá hovorila o stretoch medzi políciou a demonštrantmi pred hlavnou budovou parlamentu.
Verejnosť podozrieva prezidenta z návratu autoritárstva, ktoré krajina nezažila od 80. rokov. Návrh na obžalobu prezidenta už podalo šesť opozičných strán. „Žiadnymi slovami nemôžem vyjadriť, ako veľmi sa bojím, aby sa to pre našich občanov nezvrhlo v niečo, ako je Severná Kórea,“ uviedol jeden z protestujúcich.
Americké veľvyslanectvo v Južnej Kórei vydalo núdzové varovanie a odporúčalo americkým občanom, aby po vyhlásení a následnom zrušení stanného práva boli mimoriadne opatrní. Situáciu v krajine odborníci naďalej považujú za mimoriadne nestabilnú. Veľvyslanectvo zároveň oznámilo zrušenie bežných stretnutí a vízových služieb. Rovnaký krok zvolilo aj české veľvyslanectvo a vyzvalo svojich občanov na zvýšenú opatrnosť.
Rekordne krátke stanné právo, protestujúci zostávajú v uliciach
Stanné právo platilo v Južnej Kórei iba 6 hodín a vyhlásil ho prezident Yoon Suk Yeola. Po šiestich hodinách ho zrušila juhokórejská vláda. Prezident rovnako prisľúbil stiahnuť vojenské jednotky, ktoré boli nasadené do ulíc a pri budove parlamentu. Pred budovou parlamentu ale naďalej zostávajú protestujúci. Podľa juhokórejskej ústavy má prezident právomoc vyhlásiť stanné právo v prípade vojenského ohrozenia alebo pri potrebe zabezpečiť vnútornú bezpečnosť krajiny.
Stanné právo vyhlásil v televíznom prejave
Prezident vyhlásil stanné právo v televíznom prejave, v ktorom sľúbil „vyhnať sily, ktoré napomáhajú KĽDR a brániť demokratický ústavný poriadok“. Dôvodom mala byť opozičná Demokratická strana, ktorá údajne ovláda parlament a so Severnou Kóreou sympatizuje. Podľa jeho slov paralyzuje vládu svojou protištátnou činnosťou. Žiadne bližšie informácie ani dôkazy ale neuviedol. Na sociálnych sieťach sa dokonca objavili informácie, že v prípade vyhlásenia ide zrejme o deep fake video a niektorí už hovorili o strachu z vojny so Severnou Kóreou.
Kuriózny dar od dizajnérskeho domu si vyžaduje kontrolu prvej dámy
Prezident bol zvolený v máji roku 2022, no od apríla, keď v parlamentných voľbách zvíťazila opozícia jeho strana nie je schopná presadiť svoje návrhy zákonov a namiesto toho vetujú zákony schválené opozíciou. Prezidentovi mala klesnúť aj popularita po niekoľkých korupčných škandáloch vrátane toho, keď jeho manželka prijala dar, kabelku od prestížneho dizajnérskeho domu, alebo pre údajnú manipuláciu s akciami. Minulý mesiac bol preto prezident prinútený ospravedlniť sa v štátnej televízii a uviedol, že zriadi úrad, ktorý bude prvú dámu kontrolovať.
Situácia je znepokojivá pre Rusko aj USA
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov podľa agentúry Interfax uviedol, že Kremeľ považuje situáciu v Južnej Kórei za znepokojujúcu. Situáciu so znepokojením sleduje tiež OSN, ako dnes podľa agentúry AFP oznámil jej hovorca Stéphane Dujarric. "Americká administratíva je v kontakte s juhokórejskou vládou a situáciu pozorne sleduje," uviedol hovorca Národnej bezpečnostnej rady, poradného orgánu Bieleho domu pre bezpečnostnú a zahraničnú politiku. Námestník ministra zahraničia USA Kurt Campbell povedal, že Washington je dianím v Južnej Kórei znepokojený a dúfa a očakáva, že akékoľvek politické spory budú vyriešené pokojne a podľa zákona. Biely dom na dianie uviedol, že od juhokórejského prezidenta vopred nevedel, že vyhlási stanné právo. Oznámil tiež, že Washington má vážne obavy z vývoja v tomto ázijskom štáte a že prezident Joe Biden je v kontakte s juhokórejskou vládou.