Pondelok2. december 2024, meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich

Šokujúce odhalenie! Talianske paradajkové pyré zrejme pochádza z Číny: Nútená práca, mučenie a zneužívanie

(Zdroj: gettyimages.com)

SIN-ŤIANG – Britská televízia BBC odhalila, že „talianske“ paradajkové pyré zrejme pochádza z Číny. Rozbor viacerých výrobkov zo supermarketov preukázal, že pochádzajú z polí, kde sú zamestnanci často vystavení nútenej práci, mučeniu a zneužívaniu.

Celkovo ide o 17 produktov z britských a nemeckých obchodov. Pyré má označenie „talianske“, a na obaloch je dokonca uvedené, že paradajky majú pochádzať priamo z Talianska. Väčšina čínskych paradajok pochádza z oblasti Sin-ťiang, z nútenej práce Ujgurov a iných moslimských menšín. Na nepriaznivé pracovné podmienky upozornila v minulosti aj OSN a obvinila čínsky štát z mučenia a zneužívania, informuje BBC.

Vyjadrenie poslancov zo SaS o neúspešnom otvorení schôdze o odvolávaní Šutaja Eštoka (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Toto tvrdenie ale Čína rázne poprela a tvrdila, že práva pracovníkov sú chránené zákonom. Výsledky testovania britskej televízie dokázali, že paradajky sú zrejme z tejto oblasti, no supermarkety túto informáciu rovnako odmietajú. Faktom ale zostáva, že oblasť Sin-Ťiang v Číne je ideálna na produkciu paradajok a vypestujú takmer tretinu svetového množstva. Na paradajkových poliach pracujú ľudia, ktorí denne musia plniť prísne kvóty a pozbierať až 650 kg denne. Podľa rozhovoru so 14 zamestnancami sú pri nesplnení postihovaní a bití elektrickými tyčami.

Britom sa dokonca podarilo zistiť, ako paradajky cestujú z Číny. Vlakom cez Kazachstan, Azerbajdžan až do Gruzínska, a následne vlakom putujú do Talianska. V odberateľoch sa objavila aj známa spoločnosť Antonio Petti, ktorá v Taliansku tieto paradajky spracúva. Od čínskej spoločnosti Xinjiang Guannong a jej dcérskych spoločností mali v priebehu rokov 2020-2023 spracovať viac ako 36 miliónov kilogramov paradajkového pretlaku.

Britská televízia oslovila nezávislú firmu na overovanie pôvodu, so sídlom v Austrálii, ktorá dokáže analyzovať stopové prvky vo výrobkoch vrátane pozostatkov miestnej vody a hornín. Laboratórne výsledky dokázali, že zo 64 vzoriek mnohé produkty skutočne obsahovali talianske paradajky, no tie boli prevažne predávané v USA, vrátane talianskych značiek Mutti a Napolina.

17 výrobkov, za ktorými stála spoločnosť Petti ale mali obsahovať čínskej paradajky. V reakcii na túto skutočnosť mali supermarkety vykonať vlastné interné vyšetrovanie. Mnohí spochybnili metodiku testovania a uviedli, že nenašli žiadne dôkazy o čínskom pôvode paradajok.

Zatiaľ čo USA zaviedla prísnu legislatívu a zákaz dovozu paradajok zo Sin-ťiangu, Európa a Británia zvolila samoreguláciu, ktorou sa má zabezpečiť, že sa v dodávateľských reťazcoch nebude využívať nútená práca. Po regulácii zo strany Európskej únie sa ale Británia obáva, že sa ich trh stane akousi „skládkou“ týchto produktov.

Viac o téme: TestovanieČínaBritániaSin-ťiangParadajkové pyré
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu