Streda4. december 2024, meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto

Demonštrácie v Gruzínsku pokračujú: Po nočných protestoch hospitalizovali 15 ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP Photo/Zurab Tsertsvadze)

TBILISI - Najmenej 15 ľudí hospitalizovali v Gruzínsku po nočnom policajnom zásahu proti demonštrantom protestujúcim proti rozhodnutiu vlády odložiť prístupové rokovania o vstupe do Európskej únie, píše správa agentúry AFP.

Polícia v stredu nadránom rozohnala demonštrantov spred parlamentu v centre Tbilisi pomocou slzotvorného plynu a vodných diel. Následne prenasledovala unikajúcich demonštrantov po gruzínskej metropole, pričom niekoľko z nich aj zadržala. Gruzínske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že medzi hospitalizovanými bolo 11 demonštrantov, traja novinári a jeden policajt. "Na mieste bola poskytnutá lekárska pomoc desiatkam osôb vrátane zástupcov médií a príslušníkov bezpečnostných zložiek," dodalo.

archívne video

Bitka v gruzínskom parlamente (Zdroj: X)

Policajné zložky v krajine sú terčom domácej aj zahraničnej kritiky pre zaobchádzanie s protestujúcimi. Gruzínsky ombudsman Levan Ioseliani poukázal na to, že zadržaní demonštranti majú väčšinou zranenia na tvári či v oblasti hlavy, čo podľa neho naznačuje, že policajti používajú násilie ako trest. Podľa neho ide o "mučenie".

Demonštranti sa pohli k radnici

Po tom, čo protest pred parlamentom polícia rozohnala, sa demonštranti pohli k radnici vzdialenej niekoľko kilometrov na sever. Zhromaždenia tam trvalo do 8.00 h miestneho času (5.00 h SEČ). Ďalšie protesty sa majú konať v stredu večer, teda už siedmu noc po sebe. Demonštrácie v Gruzínsku vyvolalo rozhodnutie vládnej strany Gruzínsky sen pozastaviť rokovania o vstupe krajiny do Európskej únie až do roku 2028. Protestujúci vnímajú tento krok ako zradu a zdôrazňujú, že úsilie o vstup do EÚ je zakotvené v ústave a podporuje ho 80 percent obyvateľov.

Premiér Irakli Kobachidze vylúčil akékoľvek rozhovory s opozíciou a tiež vyjadril odhodlanie potrestať svojich oponentov a štátnych zamestnancov, ktorí sa pridajú k protestujúcim. Reagoval tak na rezignáciu viacerých veľvyslancov či námestníka ministerky zahraničných vecí Tejmuraza Džandžaliu, ale aj otvorený list proti rozhodnutiu Gruzínskeho sna, ktorý podpísali stovky štátnych zamestnancov. Podľa gruzínskeho ministerstva vnútra polícia za posledný týždeň zadržala 293 ľudí. Pri zásahoch sa zranilo 143 policajtov.

V Gruzínsku polícia zadržala opozičného lídra Gvaramiu a ďalších politikov

Gruzínska polícia v stredu zadržala v Tbilisi Nika Gvaramiu, predstaviteľa opozičnej Koalície za zmenu. Politika policajti bili a upadol do bezvedomia, uviedla jeho strana. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry Reuters. Koalícia za zmenu zverejnila na sociálnej sieti X video, ako  Gvaramiu za ruky a nohy nesie po schodoch niekoľko mužov. Agentúra Reuters nemohla nezávisle overiť informáciu, že polícia Gvaramiu aj bila. Podľa hovorkyne strany zadržali aj ďalších členov Koalície za zmenu.

Polícia prehľadala aj kancelárie opozičnej strany Zjednotené národné hnutie (UNM), podľa jej hovorcu nikoho nezadržala. Tlačová agentúra Interpress informovala o zadržaní dvoch členov opozičnej strany Silné Gruzínsko. V Gruzínsku sa už niekoľko dní odohrávajú demonštrácie po tom, ako premiér Irakli Kobachidze minulý týždeň vo štvrtok oznámil rozhodnutie prerušiť prístupové rokovania s EÚ do roku 2028. Kobachidze v pondelok vyhlásil, že Gruzínsko sa bude aj naďalej usilovať o vstup do EÚ napriek rozhodnutiu vlády pozastaviť prístupové rokovania. Premiér vylúčil akékoľvek rozhovory s opozíciou a tiež vyjadril odhodlanie potrestať svojich oponentov a štátnych zamestnancov, ktorí sa pridajú k protestujúcim.

Rada Európy kritizuje gruzínsku vládu za neprimerané potláčanie protestov

Rada Európy (RE) v stredu vyjadrila znepokojenie nad neprimeraným použitím sily zo strany polície v Gruzínsku voči demonštrantom. Vyzvala vládu v Tbilisi, aby rešpektovala slobodu prejavu a zhromažďovania a prepustila zatknutých demonštrantov. Informuje o tom spravodajca. Komisár Rady Európy pre ľudské práva Michael O'Flaherty vyjadril "hlboké znepokojenie" pre správy o neprimeranom použití sily   polície proti prevažne pokojným demonštrantom a novinárom v Gruzínsku. 

"Orgány Gruzínska, jedného zo 46 členských štátov Rady Európy, musia rešpektovať svoje záväzky v oblasti ľudských práv a rešpektovať slobodu pokojného zhromažďovania, slobodu prejavu a slobodu tlače," vyhlásil O'Flaherty. RE pripomenula, že gruzínska polícia v utorok opäť použila vodné delá a slzotvorný plyn na rozohnanie demonštrantov, ktorí napriek vyhrážkam premiéra Irakliho Kobachidzeho protestovali v Tbilisi už šiestu noc po sebe. Premiér obvinil opozíciu a niektoré mimovládne organizácie z organizovania násilia.

O'Flaherty upozornil, že väčšina z 201 ľudí, ktorých kancelária ombudsmana navštívila v Gruzínsku, sa sťažovala na zlé zaobchádzanie zo strany polície, a to aj po zatknutí. Zranenia tváre, očí, hlavy poukazujú na neprimerané použitie sily. "Aj keby došlo k násilným činom niektorých demonštrantov, neospravedlňuje to nadmernú silu zo strany polície," vyhlásil O'Flaherty. Použitie vodných diel alebo slzotvorného plynu "musí byť až poslednou možnosťou".

Generálny tajomník Rady Európy Alain Berset mal samostatné telefonické rozhovory s gruzínskou proeurópsky orientovanou prezidentkou Salome Zurabišviliovou a premiérom Iraklim Kobachidzem z vládnucej strany Gruzínsky sen. Obom vyjadril znepokojenie nad rastúcou polarizáciou spoločnosti, vyzval na deeskaláciu napätia a zdôraznil svoje odhodlanie aj naďalej podporovať Gruzínsko v jeho európskych ašpiráciách.

Viac o téme: ProtestPolícia Gruzínsko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu