TCHAJ-PEJ - Súčiastky do pagerov, ktoré v utorok vybuchli v Libanone pri útokoch na príslušníkov militantného hnutia Hizballáh, neboli vyrobené na Taiwane. Uviedol to v piatok taiwanský minister hospodárstva Kuo Č'-chuej, informuje agentúra Reuters.
"Ide (predovšetkým) o súčiastky ako integrované obvody (čipy) a batérie," uviedol minister s tým, že môže s istotou povedať, že neboli vyrobené na Taiwane. Podľa analýzy agentúry Reuters snímky výbuchmi zničených pagerov vykazujú vysokú mieru podobnosti so zariadeniami taiwanskej spoločnosti Gold Apollo. Firma v stredu uviedla, že pagere nevyrobila, ale že licenciu na používanie jej značky má spoločnosť BAC sídliaca v Budapešti, ku ktorej boli vysledované vybuchnuté pagere. Nie je známe, ako ani kedy boli upravené, aby mohli byť odpálené na diaľku. To isté platí aj o komunikačných zariadeniach Hizballáhu, ktoré vybuchli v Libanone pri druhej vlne útoku v stredu. Oba incidenty si vyžiadali životy 37 ľudí a približne 3000 zranených.
Z útokov je obviňovaný Izrael, ktorý sa k tomu nevyjadril. Hizballáh však prisľúbil, že podnikne odvetný úder proti Izraelu. Medzi Izraelom a Hizballáhom prichádza od vypuknutia vojny v Pásme Gazy takmer každý deň k cezhraničným prestrelkám. Taiwanské úrady v prešetrujú možné spojenie medzi svojím technologickým priemyslom a zariadeniami použitými pri útokoch v Libanone. Vo štvrtok prokuratúra vypočula prezidenta a majiteľa firmy Gold Apollo. Vypočutá bola aj žena, ktorá podľa agentúry Reuters zrejme sprostredkovávala dohodu medzi firmami Gold Apollo a BAC. Hovorca prokuratúry neskôr uviedol, že boli vypočutí dvaja svedkovia a v rámci vyšetrovania bol udelený súhlas na prehliadku priestorov ich firiem. "Snažíme sa čo najskôr zistiť, či existuje možné zapojenie týchto firiem (do výbuchov), aby sme zaistili bezpečnosť tejto krajiny a jej obyvateľov," uviedol hovorca prokuratúry.
Firma zo Sofie nemá spojitosť s pagermi, ktoré vybuchli v Libanone
Firma sídliaca v bulharskej Sofii nemá nič spoločné s dodávkou komunikačných zariadení pre libanonské militantné hnutie Hizballáh, ktoré vybuchli v utorok pri koordinovanom útoku v Libanone. Informuje o tom agentúra AFP. "Po overení bolo nesporne stanovené, že nijaké komunikačné vybavenie zodpovedajúce tomu, čo vybuchlo 17. septembra, nebolo importované, exportované alebo vyrobené v Bulharsku," uviedla bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (DANS). DANS vo štvrtok oznámila, že začala vec prešetrovať po tom, ako maďarský spravodajský webový portál Telex.hu uviedol, že komunikačné zariadenie priviezla a následne odovzdala Hizballáhu firma Norta Global, ktorú v Bulharsku registroval nórsky občan.
Bulharská agentúra pre národnú bezpečnosť však v piatok uviedla, že Norta Global ani jej majiteľ nevykonali nijakú transakciu spojenú s predajom alebo kúpou týchto zariadení ani s porušením zákona o financovaní terorizmu. V Libanone vybuchlo v utorok a stredu množstvo komunikačných zariadení používaných príslušníkmi Hizballáhu. V dôsledku výbuchov zahynulo najmenej 37 ľudí a takmer 3000 utrpelo zranenia. Z útokov je obviňovaný Izrael, ktorý sa však k výbuchom nevyjadril. Vybuchnuté komunikačné zariadenia boli označené značkou taiwanskej spoločnosti Gold Apollo. Taiwanská vláda však tvrdí, že zariadenia na ostrove vyrobené neboli. Spoločnosť Gold Apollo zariadenia spojila s firmou BAC so sídlom v Maďarsku, ktorá má povolenie používať jej značku. Hovorca maďarskej vlády však uviedol, že BAC je len sprostredkovateľská spoločnosť, ktorá v Maďarsku nemá žiadnu výrobňu ani inú prevádzkareň, a vybuchnuté komunikačné zariadenia v Maďarsku podľa vlády nikdy neboli.