LONDÝN – Pri príležitosti štvrtého výročia konania prezidentských volieb v Bielorusku, ktoré považujú západné krajiny za zmanipulované, oznámila britská vláda v piatok prijatie nového balíka sankcií proti Minsku. Týka sa štyroch jednotlivcov a troch firiem.
"Spojené kráľovstvo na štvrté výročie nespravodlivých prezidentských volieb v roku 2020 v Bielorusku uvalilo sankcie na ďalších sedem jednotlivcov a firiem,“ uviedlo vo vyhlásení britské ministerstvo zahraničných vecí.Sankcie sú reakciou na "porušovanie ľudských práv a pokračujúcu podporu nelegálnej invázii ruských síl na Ukrajinu" a ministerstvo ich koordinovalo so zahraničnými partnermi. Celkový počet sankcionovaných bieloruských jednotlivcov a firiem sa tým zvýšil na viac ako 200.
Všetky osoby, na ktoré boli v piatok uvalené sankcie, sú súčasní alebo bývalí šéfovia trestných kolónií, v ktorých sú zadržiavaní politickí väzni.Dve z troch sankcionovaných firiem vyrábajú obrábacie stroje a svoje produkty vyvážajú do Ruska, ktoré ich môže využiť vo vojenskom sektore. Tretí subjekt podlieha bieloruskej vláde a podniká v sektore obrany.Londýn tiež oznámil, že poskytol 2,5 milióna libier na podporu občianskej spoločnosti a ľudskoprávnych organizácií v Bielorusku.
Autoritársky bieloruský prezident Alexandr Lukašenko je pri moci od roku 1994. V prezidentských voľbách z 9. augusta 2020 oficiálne znovu zvíťazil a zaistil si tak šieste funkčné obdobie. Opozícia aj Západ však voľby a ich výsledok označili za zmanipulované; mnohí považujú za ich víťaza opozičnú líderku Sviatlanu Cichanovskú.Výsledok volieb vyvolal masové protesty Bielorusov, ktoré režim tvrdo potlačil. Štyri roky po voľbách je vo väzení takmer 1400 ľudí, ďalšie tisíce utiekli z krajiny. Podľa britského ministerstva zahraničných vecí od roku 2021 zomrelo vo väzbe najmenej šesť politických väzňov.
Aj USA uvalili štyri roky po prezidentských voľbách na Bielorusko nové sankcie
Spojené štáty uvalili v piatok sankcie na 33 jednotlivcov a firiem v Bielorusku, ktoré podporujú inváziu Ruska na Ukrajinu výrobou vojenského materiálu a prepravou tovaru. Urobili tak v koordinácii s Kanadou a Britániou pri príležitosti štvrtého výročia konania prezidentských volieb v Bielorusku, ktoré považujú západné krajiny za zmanipulované.Americké ministerstvo financií uviedlo, že sankcie sa týkajú 19 jednotlivcov a 14 firiem. Zamerané sú aj na osoby, ktoré sa vyhýbajú sankciám a generujú príjmy pre ľudí v najbližšom okolí prezidenta Alexandra Lukašenka.Sankcie boli prijaté na základe výkonného nariadenia podpísaného prezidentom Joeom Bidenom v roku 2021.
Jednou zo sankcionovaných firiem je popredná bieloruská firma Peleng, ktorá vyrába komponenty pre kozmické lode, satelity a vojenské vozidlá. Washington ju považuje za dôležitého obchodného partnera Ruska.Nové sankcie zaviedli štyri roky po prezidentských voľbách v Bielorusku aj Kanada a Británia. Kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová oznámila sankcie na desať jednotlivcov a šesť firiem za ich „zapojenie do pokračujúceho a systematického porušovania ľudských práv v Bielorusku“.
Britské ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že Londýn uvalil nové sankcie na štyroch bieloruských jednotlivcov a tri firmy. Sankcie sú reakciou na „porušovanie ľudských práv a pokračujúcu podporu nelegálnej invázii ruských síl na Ukrajinu“.Autoritársky bieloruský prezident Alexandr Lukašenko je pri moci od roku 1994. V prezidentských voľbách z 9. augusta 2020 oficiálne znovu zvíťazil a zaistil si tak šieste funkčné obdobie. Opozícia aj Západ však voľby a ich výsledok označili za zmanipulované; mnohí považujú za ich víťaza opozičnú líderku Sviatlanu Cichanovskú.