WASHINGTON - Robotický prieskumník americkej vesmírnej agentúry NASA Perseverance úspešne zvládol pristátie na Marse. Krátko pred 22:00 SEČ dosadol na plánovanom mieste v kráteri Jazero. Úspech potvrdila NASA, ktorá tiež vydala prvé fotografie zhotovené Roverom z miesta dosadnutia. Pristávací manéver dokumentovala na webe televízie NASA.
Posledná, technicky veľmi náročná fáza letu od vstupu do horných vrstiev atmosféry cez zostup po pristátie predstavovalo podľa vyjadrenia tímu v riadiacom stredisku "sedem hororových minút" čakania. Išlo o sériu na seba nadväzujúcich automatických akcií, z ktorých zlyhanie jedinej mohlo znamenať skazu. Len 40 percent doterajších misií s pristátím na Marse bolo úspešných.
Hello, world. My first look at my forever home. #CountdownToMars pic.twitter.com/dkM9jE9I6X
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) February 18, 2021
Tepelný štít ochranného puzdra, ukrývajúceho Perseverance, musel pri zostupe zvládnuť rozpálení až na 1300 stupňov Celzia. V správnu chvíľu, keď sa počiatočná zostupová rýchlosť znížila z 20.000 kilometrov za hodinu na 1600 kilometrov, sa musel roztvoriť padák a potom oddeliť tepelný štít. Nakoniec vo výške niekoľkých metrov zostupná sekcie spustila rover pomocou lán na povrch planéty a potom odletela do bezpečnej vzdialenosti.
Okrem toho bolo nutné, aby správne fungovali malé motory a zameriavacie prístroje a kamery k navedenie na konkrétne bezpečné miesto pristátia vo zvolenej oblasti. Pre NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír) dnešnej udalosť znamená už deviate úspešné pristátie na Marse; v prípade Perseverance ide o piatej automatickej výskumné vozítko. Dve americké zariadenia stále fungujú - od roku 2012 rover Curiosity a od roku 2018 stacionárne sonda InSight. Vôbec prvým pohyblivým zariadením, ktoré na Marse pracovalo, sa stal v roku 1997 Mars Pathfinder.
Hlavný cieľ misie
Miesto pristátia, kráter Jazero, vybrali v súvislosti s jedným z hlavných cieľov misie. Sú presvedčení, že pred 3,5 miliardy rokov sa v tejto oblasti nachádzala voda a mohli sa tam zachovať stopy prípadného niekdajšieho života. Perseverance, v preklade znamenajúce vytrvalosť, sa na šesť a pol mesiaca trvajúcu púť vydala 30. júla.
Perseverance bude tiež získavať a uchovávať vzorky hornín, ktoré by budúcie misie mali dopraviť na analýzu na Zem. Príprava budúcich výprav ľudí spočíva v testovaní techniky a metód, ktoré pri nich môžu byť využité. Ide napríklad o vyskúšanie spôsobov výroby kyslíka z marťanskej atmosféry, o zlepšovanie techniky pristávanie alebo o získavanie informácií o podmienkach prostredia, ktoré môžu život astronautov na Marse ovplyvňovať.