WASHINGTON - Zatknutie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného po jeho nedeľňajšom prílete z Berlína do vlasti odsúdili viacerí zahraniční politici a vyzvali ruské úrady, aby disidenta prepustili na slobodu.
Vyjadrenia priniesla tlačová agentúra AFP a sociálna sieť Twitter. Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček: "Zadržanie Navaľného je politicky motivované. Bol zatknutý za svoje názory, nie za to, čo je mu formálne kladené za vinu. Ruský režim tým porušuje medzinárodné zmluvy o ľudských právach. Budem požadovať, aby sme sa tomu venovali na najbližšom únijnom rokovaní rady ministrov zahraničných vecí (FAC)." Predseda Európskej rady Charles Michel: "Zadržanie Alexeja Navaľného po jeho príchode do Moskvy je neprijateľné. Vyzývam preto ruské úrady, aby ho okamžite prepustili."
Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell: "Ruské úrady musia rešpektovať Navaľného práva a bezodkladne ho prepustiť. Politizácia súdnej moci je neakceptovateľná." Poradca novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan: "Navaľnyj by mal byť ihneď prepustený a páchatelia tohto nehorázneho útoku na jeho život sa musia zodpovedať. Ataky Kremľa na Navaľného nie sú iba porušením ľudských práv, ale aj urážkou ruského ľudu, ktorý chce, aby jeho hlas bol vypočutý."
Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis: "Zadržanie opozičného lídra Alexeja Navaľného a jeho predošlé otrávenie je absolútne neprijateľné. Európska únia by mala zvážiť uvalenie ďalších sankcií na všetkých zodpovedných."
Európski ľudovci presadili debatu o zatknutí Navaľného
Na podnet Európskej ľudovej strany (EPP), najväčšej politickej skupiny v Európskom parlamente (EP), bude zákonodarný zbor EÚ v utorok mimoriadne diskutovať o zadržaní ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Frakcia EPP to uviedla na svojom účte na Twitteri so spresnením, že europoslanci budú o tejto téme debatovať v utorok popoludní a po rozprave sa očakáva aj prijatie uznesenia.
"Po tom ako sa režimu Vladimira Putina v auguste nepodarilo zavraždiť Navaľného, máme teraz dobrý dôvod obávať sa o jeho život. Potrebujeme vyvinúť maximálny politický tlak, aby bola zaistená jeho bezpečnosť," uviedol šéf frakcie EPP Manfred Weber na Twitteri. Európski ľudovci sa zároveň pridali k výzve Osloboďte Navaľného (#FreeNavalny) a zopakovali tak už známe postoje predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, predsedu Európskej rady Charlesa Michela či šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella.
Predseda EP David Sassoli vo svojom stanovisku upozornil, že zatknutie Navaľného na letisku v Moskve je priestupkom voči medzinárodnému spoločenstvu a voči Európe, ktorá mu pomohla zachrániť život. "Žiadame ruské orgány o jeho okamžité prepustenie. Sme pripravení pozvať ho do Európskeho parlamentu," odkázal Sassoli na Twitteri krátko pred otvorením prvej tohoročnej plenárnej schôdze tejto inštitúcie.
USA dôrazne odsúdili zatknutie Navaľného
USA v nedeľu prostredníctvom ministra zahraničných vecí Mikea Pompea "dôrazne odsúdili" zatknutie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného po jeho návrate do Ruska z Berlína. "USA dôrazne odsudzujú rozhodnutie Ruska zatknúť Alexeja Navaľného," cituje agentúra AFP z Pompeovho vyhlásenia. "S vážnym znepokojením konštatujeme, že jeho zadržanie je najnovším z radu pokusov umlčať Navaľného a ďalších opozičných činiteľov a nezávislé hlasy, ktoré sú kritické voči ruským orgánom."
Podľa Pompea "Navaľnyj nepredstavuje problém" a USA preto žiadajú jeho "okamžité a bezpodmienečné prepustenie." "Sebavedomí politici sa neboja konkurencie ani nepoužívajú násilie voči politickým oponentom alebo ich neoprávnene nezadržiavajú," dodal šéf americkej diplomacie.
Ruská Federálna služba pre výkon trestu (FSIN) vo vyhlásení uviedla, že Navaľného zatkla na medzinárodnom letisku Šeremeťjevo za "viacnásobné porušenie" podmienečného trestu z roku 2014 v súvislosti s obvineniami z podvodu. Navaľnyj podľa nej "zostane vo väzbe" až do rozhodnutia súdu. Navaľnyj (44) sa v Nemecku zotavoval z údajného otrávenia nervovoparalytickou látkou zo skupiny Novičok. K otrave, z ktorej tento kritik Kremľa viní ruskú vládu, došlo vlani v auguste počas vnútroštátneho letu v Rusku. Navaľnyj, protikorupčný aktivista a najznámejší oponent ruského prezidenta Vladimira Putina, sa do vlasti vrátil napriek varovaniam ruských úradov, ktoré už predtým deklarovali záujem o jeho zatknutie a prípadné niekoľkoročné uväznenie.
Úrad komisárky OSN pre ľudské práva žiada spravodlivosť pre Navaľného
Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v pondelok vyjadril hlboké znepokojenie v súvislosti so zatknutím lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného a požaduje jeho okamžité prepustenie na slobodu. Informovala o tom agentúra AFP.
Kancelária komisárky OSN Michelle Bacheletovej tiež žiada, aby boli rešpektované Navaľného práva na riadny súdny proces v súlade s princípmi právneho štátu. Zopakovala aj výzvu "na dôkladné a nestranné vyšetrenie jeho otravy" z augusta minulého roku.
Šéf diplomacie Maas vyzval na okamžité prepustenie Navaľného z väzby
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyzval na okamžité prepustenie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorého v nedeľu večer zatkli po jeho návrate z Berlína do Ruska. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA. "Alexej Navaľnyj sa po zotavení z vlastnej vôle a s plným vedomím vrátil do Ruska, pretože ho považuje za svoju osobnú a politickú vlasť. To, že ho ruské úrady zadržali okamžite po príchode, je absolútne nepochopiteľné," vyhlásil Maas v pondelok ráno.
Rusko musí podľa Maasa na základe svojej ústavy i medzinárodných záväzkov dodržiavať princípy právneho štátu a ochrany občianskych práv svojich obyvateľov. "Tieto princípy sa, samozrejme, týkajú aj Navaľného," zdôraznil Maas. "Mal by byť bezodkladne prepustený," vyzval. Dlhoročný kritik Kremľa sa stal podľa slov šéfa nemeckého rezortu zahraničia na ruskom území obeťou ťažkého útoku s cieľom otráviť ho. "Naďalej očakávame, že Rusko spraví všetko preto, aby sa tento útok objasnil a vyvodila voči páchateľom zodpovednosť."
Šéf britskej diplomacie odsúdil zadržanie Navaľného, vyzval na jeho prepustenie
Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab v pondelok odsúdil zadržanie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a vyzval na jeho prepustenie. Informovala o tom agentúra AFP. "Je hrozné, že Alexeja Navaľného, obeť opovrhnutiahodného zločinu, zadržali ruskí predstavitelia," napísal Raab na sociálnej sieti Twitter. "Musí byť okamžite prepustený. Rusko by namiesto prenasledovania Navaľného malo vysvetliť, ako došlo k tomu, že na ruskom území bola použitá chemická zbraň," dodal.
Lavrov kritizuje Západ za jeho reakciu na kauzu Navaľného
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov kritizoval v pondelok západné štáty za ich negatívne reakcie na zadržanie opozičného politika Alexeja Navaľného. Uviedol, že ich reakcia je pokusom o odvrátenie pozornosti od domácich problémov v západných krajinách. Ako informovala agentúra Interfax, Lavrov vyhlásil, že z reakcií Západu "priam cítiť, s akou radosťou ide jeden komentár za druhým, ako cez kopirák". Na tlačovej konferencii v Moskve Lavrov vysvetlil, že západní politici kauzu Navaľného radi využili, lebo vďaka nej môžu odpútať pozornosť "od hlbokej krízy, v ktorej sa ocitol liberálny model" rozvoja.
K politikom, ktorí odsúdili Navaľného zadržanie a vyzývajú na jeho prepustenie, sa v pondelok pridala aj šéfa Európskej komisie Ursula von der Leyenová, informovala agentúra AFP. "Odsudzujem zadržanie Alexeja Navaľného," uviedla. "Ruské úrady ho musia okamžite prepustiť a zaistiť jeho bezpečnosť," dodala šéfka európskej exekutívy. Von der Leyenová tiež zopakovala výzvu Bruselu na nezávislé vyšetrenie pokusu o Navaľného otrávenie z augusta minulého roku, z ktorého sa zotavoval v Nemecku, odkiaľ sa v nedeľu vrátil do Moskvy.
V súvislosti s Navaľného návratom zadržali takmer 70 ľudí
V súvislosti s návratom ruského opozičného politika Alexeja Navaľného do Ruska zadržala ruská polícia v nedeľu celkovo 69 osôb vrátane samotného politika. Podľa spravodajského portálu Meduza.io o tom informoval portál OVD-Info, ktorý sa zaoberá monitoringom policajných zákrokov v Rusku. Spresnil, že v Moskve bolo zadržaných 62 osôb, ostatné v Petrohrade. V cele predbežného zadržania strávili noc štyri osoby vrátane Navaľného. Osud 16 zadržaných nie je portálu OVD-Info známy.
Medzi zadržanými boli dvaja maloletí a najmenej šiesti novinári, dodal portál OVD-Info. Proti trom osobám bola zo strany polície použitá neprimeraná sila, pričom dve z nich boli následne hospitalizované. Ďalšiemu zadržanému prišlo na policajnej stanici nevoľno a bol prevezený sanitkou do nemocnice, dodal portál Meduza.io. Navaľnyj sa v nedeľu (17. januára) vrátil do Ruska z Nemecka, kde sa po pokuse o otrávenie nervovoparalytickou látkou novičok podrobil liečbe. Zadržali ho pri pasovej kontrole na letisku Šeremeťjevo, odkiaľ ho predviedli na policajné oddelenie v moskovskej štvrti Chimki.
Lietadlo, ktorým Navaľnyj cestoval, malo pôvodne pristáť na moskovskom letisku Vnukovo. Politikov štáb vyzval jeho priaznivcov, aby ho na letisko prišli privítať. Pri Vnukove sa tak zišlo asi 2000 ľudí. Tých, ktorí sa zhromaždili na letisku, rozohnala poriadková polícia. Medzi zadržanými vo Vnukove boli zamestnanci Navaľným založenej protikorupčnej nadácie Ľubov Soboľová a Ruslan Šaveddinov, Navaľného asistent Iľja Pachomov, manažérka Navaľného štábu Anastasija Kadetová, právnik Alexej Molokojedov a opozičný aktivita Konstantin Kotov. Ako v nedeľu informovala tlačová služba moskovskej pobočky Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN), Navaľnyj bol zadržaný po prílete do Moskvy pre vyhýbanie sa povinnosti hlásiť sa na väzenskej inšpekcii, ako mu to ukladajú podmienky stanovené súdom v rámci podmienečného trestu. FSIN spresnila, že o ďalšom konaní v Navaľného kauze rozhodne súd.