EURÓPA – Rekordné horúce počasie súžilo viacero európskych miest. Viac ako 40-stupňové teploty aktuálne trápia Francúzsko, Belgicko a Nemecko, pričom hrozia aj v Anglicku, Holandsku, Luxembursku či vo Švajčiarsku. Turisti sa vo veľkom ochladzujú vo fontánach, trpia však i zvieratá. Nemci možno na apel ochranárov pošlú ľadové medvede do severských krajín.
Francúzsko
„Je tu šialene horúco. V Brazílii, kde žijem, máme pláže, ale tu nič také nie je, tak si aspoň užívame túto fontánu,“ citovala agentúra AP jedného z brazílskych turistov, ktorý sa osviežoval pri fontáne na námestí Trocadero pri Eiffelovej veži.
Po tom, čo v Paríži vo štvrtok zaznamenali nový teplotný rekord 41 stupňov Celzia, vlna horúčav prekonala 70-ročný teplotný rekord aj vo Francúzsku (doterajší rekord mal hodnotu 40,4 stupňa Celzia z júla 1947).
Francúzi z nej majú veľké obavy. Boja sa, že sa zopakuje situácia z roku 2003. Vtedy si v lete vysoké teploty v Európe vyžiadali niekoľko desiatok tisíc životov. Okrem zdravotných problémov panuje strach aj z lesných požiarov.
Francúzske železnice aj dopravný podnik v Paríži vyzvali pasažierov, aby radšej odložili svoje cesty. Dopravca dokonca cestujúcim, ktorí už mali na piatok kúpené lístky, vracia peniaze.„Nezabudnite piť!“, vyzývajú neustále rozhlasové stanice, televízie i billboardy. Podľa ministerky zdravotníctva Agnes Buzynovej by štvrtkové teploty vo Francúzsku mohli byť ešte o dva stupne vyššie ako v roku 2003.
Belgicko
David Dehenauw, meteorológ z belgického Kráľovského meteorologického ústavu (IRM), vo štvrtok uviedol, že rekordnú teplotu 40,2 stupňa Celzia namerali v Liége, hlavnom meste provincie Lutyšsko.
Doterajším belgickým teplotným rekordom bola hodnota 38,8 stupňa Celzia, ktorú namerali 27. júna 1947. Tento rekord bol však neskôr v roku 1980 po inštalovaní lepšieho technického vybavenia na meracej stanici v Uccle pri Bruseli revidovaný na 36,6 stupňa Celzia.
Vzhľadom na vysoké teploty platí do piatka pre takmer celé územie Belgicka okrem pobrežia Severného mora výstraha najvyššieho červeného stupňa.
Vo štvrtok v Bruseli namerali na poludnie 34,2 stupňa Celzia, pričom stredajšia hodnota 35,7 stupňa bude zrejme prekročená.
Nemecko
Až 40,5 stupňa Celzia zaznamenala v stredu v meste Geilenkirchen Nemecká meteorologická služba. V priebehu štvrtka však môže byť aj tento rekord prekonaný, keďže teploty naprieč celým Nemeckom i naďalej stúpajú. Doterajším rekordom bolo 40,3 stupňa Celzia, ktoré namerali v bavorskom meste Kitzingen pred štyrmi rokmi.
Organizácia na ochranu zvierat Peta požiadala 12 nemeckých zoologických záhrad, aby z dôvodu vlny horúčav poslali svoje ľadové medvede do severnejších krajín, pretože počasie ohrozuje ich životy.
Na aktuálne horúčavy reagovala aj nemecká strana Zelených, ktorá žiada, aby mali zamestnanci pracujúci v kanceláriách počas takýchto extrémne teplých dní možnosť pracovať z domu. Tí, čo naopak pracujú vo vonkajšom prostredí, by mali mať možnosť vziať si voľno.
Zelení chcú podľa spravodajského portálu Spiegel Online na riešenie situácie okolo horúčav vypracovať akčný plán. „Súrne potrebujeme koordinovaný akčný plán, aby sme našu spoločnosť pripravili na extrémne horúčavy a chránili sme si naše zdravie,“ vyhlásil šéf frakcie Zelených Anton Hofreiter.
Veľká Británia
V britskej metropole tamojšie úrady rozdávajú vodu a opaľovacie krémy ľuďom bez domova a otvorili denné centrá, kde si môžu bezdomovci oddýchnuť a osprchovať sa.
Britské železnice vyzvali ľudí dochádzajúcich vlakom, aby sa pokúsili zvoliť iný spôsob dopravy najmä do Londýna, pretože kvôli horúčave hrozí ohýbanie koľají a meškanie vlakov, napísal britský denník The Guardian.
Grécko
Dovolenkový raj Slovákov počas horúcich a suchých letných mesiacov pravidelne sužujú lesné požiare. Aktuálne viac než 170 hasičov bojuje s veľkým lesným požiarom, ktorý vyčíňa severne od Atén. Pre požiar už preventívne evakuovali malý kláštor, plamene zatiaľ neohrozili nijaké obytné domy.
Požiar vypukol v stredu pri obci Asopia, asi 70 kilometrov od hlavného mesta, pričom jeho šírenie podporuje silný vietor. Hasičom pomáha 15 lietadiel a vrtuľníkov, ako aj desiatky hasičských áut. Príčinu vzniku požiaru úrady vyšetrujú. Minulý rok zomrelo 102 ľudí v dôsledku veľkého požiaru, ktorý vypukol v pobrežnom letovisku neďaleko Atén.