LONDÝN - Britská premiérka Theresa Mayová bude v pondelok predsedať mimoriadnemu zasadnutiu bezpečnostného tímu Cobra zloženého z predstaviteľov ministerstva dopravy, rezortu vnútra a polície. Špeciálny vládny výbor Cobra zasadne po tom, ako Irán zadržal v Perzskom zálive ropný tanker plaviaci sa pod britskou vlajkou, píše v noci na pondelok agentúra DPA.
"Plavidlo bolo zadržané pod falošnou a nezákonnou zámienkou a Iránci by ho mali okamžite prepustiť aj s posádkou," povedal hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej. Dodal, že Británia si neželá konfrontáciu s Iránom, ale považuje za neakceptovateľné zadržať loď plaviacu sa medzinárodne uznanými námornými trasami.
Mayová viedla v pondelok mimoriadne zasadanie špeciálneho bezpečnostného výboru Cobra, zloženého z predstaviteľov ministerstva dopravy, rezortu vnútra a polície. Podľa premiérkinho hovorcu sa diskutovalo o spôsoboch posilnenia bezpečnosti a dohliadania na komerčnú lodnú dopravu.
Hovorca iránskej vlády Alí Rabií v pondelok povedal, že zadržanie britského tankera bolo právnym opatrením. "Zadržanie britského tankera bolo zo strany Iránu právnym opatrením. Irán loď zastavil, aby zaistil regionálnu bezpečnosť," uviedol na tlačovej konferencii v Teheráne Rabií.
Incident so zadržaním britskej lode prišiel po vyhrážkach Teheránu, že sa odplatí za to, že v britskom zámorskom území Gibraltár začiatkom júla zadržali iránsky tanker Grace 1 pre podozrenie z porušenia sankcií voči Sýrii.
Zvažujú sankcie
Britský denník Daily Telegraph v nedeľu uviedol, že ministri pripravujú plány zamerané na uvalenie sankcií na Irán. Hunt by mal podľa novín čoskoro oznámiť diplomatické a ekonomické opatrenia v reakcii na incident, zahŕňajúce možné zmrazenie majetku. Kuvajt v nedeľu vyhlásil, že najnovšiu eskaláciu v Perzskom zálive "sleduje s extrémnym znepokojením". Stanovisko Kuvajtu zverejnila tamojšia štátna tlačová agentúra KUNA.
"Pokračovanie takýchto činov zvýši napätie a vystaví námornú bezpečnosť priamej hrozbe, čo si vyžaduje, aby medzinárodné spoločenstvo zintenzívnilo svoje úsilie na zastavenie eskalácie," píše sa podľa agentúry Reuters v stanovisku krajiny. Kuvajt ďalej vyzval všetky strany, aby zachovali zdržanlivosť a rešpektovali medzinárodné námorné právo na zabezpečenie námornej bezpečnosti v regióne.
Pomáha aj Nemecko
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v pondelok v Paríži vyhlásil, že čo sa týka riešenia aktuálnej krízy v súvislosti s britským ropným tankerom, ktorý Irán v piatok zadržal v Hormuzskom prielive, Nemecko je v úzkom kontakte s ostatnými európskymi krajinami ako Francúzskom či Britániou. Informovala o tom agentúra DPA.
"Nemali by sme podniknúť žiadne kroky, ktoré by viedli k eskalácii," uviedol Maas a dodal, že v pondelok a počas víkendu sa o tejto téme zhováral so svojimi francúzskymi a britskými rezortnými kolegami.
"Dohodli sme sa, že Británia, Francúzsko a Nemecko budú veľmi, veľmi úzko spolupracovať," povedal Maas. Podľa jeho slov je dôležité sa aj naďalej spoliehať na diplomatické riešenia. Štáty Perzského zálivu by mali už konečne rokovať o námornej bezpečnosti, zdôraznil. "Nechceme eskaláciu. Musíme však akceptovať, že sú tu isté incidenty, ktoré sa musia vyriešiť," uzavrel svoje vyjadrenia Maas.
Británia v sobotu Bezpečnostnej rade OSN oznámila, že iránske sily zastavili tanker plaviaci sa pod britskou vlajkou v teritoriálnych vodách Ománu. Piatkové zadržanie tankera na najdôležitejšej námornej trase pre obchod s ropou vníma Západ ako závažnú eskaláciu po troch mesiacoch konfrontácie, pri ktorej sa Irán a USA už dostali na pokraj vojny, píše Reuters.
Incident prichádza po vyhrážkach Teheránu, že sa odplatí za to, že v britskom zámorskom území Gibraltár začiatkom júla zadržali iránsky tanker Grace 1 pre podozrenie z porušenia sankcií voči Sýrii.