TEL AVIV/PRAHA - Bratislavský obchodník Aron Grünhut, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil viac ako tisícku Židov zo Slovenska a okolitých krajín, zomrel pred 45 rokmi, 6. mája 1974. Sám mal šťastie, do transportu sa nedostal, bol ale väznený a pred nacistami utiekol do Maďarska, kde sa skrýval. Po konci vojny sa Grünhut vrátil späť na Slovensko a po februári 1948 emigroval do Izraela. Oproti britskému sirovi Nicholasovi Wintonovi je jeho meno skôr neznáme.
Vrcholom niekoľkých Grünhutových snáh o záchranu Židov bola akcia z júla 1939, keď prenajal dva dunajské parníky, ktoré vyplávali z Bratislavy s viac ako 1300 utečencami zo Slovenska, Rakúska, Čiech i Maďarska. Plavba sa kvôli obštrukciám úradov ale pretiahla.
Aron Grünhut
Autor: Martin Mózer – Grünhut family archives, CC BY-SA 4.0, Odkaz
Po Grünhutovom náročnom vyjednávaní mohli ľudia v rumunskom prístave Sulina prestúpiť na nákladnú loď, na palube ktorej sa potom po 83 dňoch dostali do cieľa svojej cesty - do mesta Haifa.
Rodák z bratislavskej ortodoxnej židovskej rodiny (1895) podnikal v gastronómii. V medzivojnovom období sa zapájal do života tamojšej židovskej komunity. Vďaka svojim cestám do zahraničia Grünhut vytušil nebezpečenstvo, ktoré Židom hrozilo kvôli politike Adolfa Hitlera.
Pamätná tabuľa na Heydukovej ulici v Bratislave na dome, v ktorom Aron Grünhut býval.
Autor: P Janoviček – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0, Odkaz
Zomrel v roku 1974 v izraelskom Tel Avive. Svoje spomienky spísal do knihy s názvom Katastrofa slovenských Židov.