LONDÝN/VARŠAVA - Lovci pokladov veria, že sú o krok bližšie k nájdeniu slávnej Jantárovej komnaty, ktorej výzdoba sa stratila počas druhej svetovej vojny. Miestnosť zariadená v 18. storočí pre ruského cára Petra I. bola pre svoju krásu považovaná za ôsmy div sveta. Nachádzala sa v Katarínskom paláci v meste Puškin, než ju počas konfliktu previezli do Kalilingradu a potom sa pod ňou zľahla zem. Jej cena sa odhaduje na približne 280 miliónov eur.
Odhalili ďalšie hrôzy II. svetovej vojny: VIDEO Masový hrob, Sovieti brutálne povraždili väzňov
Hľadači po Jantárovej komnate pátrajú márne po celej Európe už desaťročia. Teraz však mali nájsť v blízkosti poľského mesta Wegorzewo, na severovýchode krajiny, vstup do tajného bunkra, kde by sa vraj mohla ukrývať.
„Môžeme povedať, že sme vo vyhľadávaní urobili prielom. Vďaka použitiu profesionálneho geo-radaru sme boli schopní určiť umiestnenie podzemného tunela. Po kopaní na mieste určenom prístrojom sme našli poklop, ktorý takmer určite nebol otvorený od vojny," uviedol podľa The Sun Bartlomiej Plebanczyk z múzea Mamerki Bunker.
Odkedy vchod zasypali, uplynulo niekoľko desiatok rokov. Odvtedy na pôvodnej doske s rozmermi 1,5 x 1,5 metra, ktorá uzatvárala vchod, vyrástol strom. Kým ho neodstránia, nedá sa vchod otvoriť. To, že je tam kmeň, dokazuje, že šachtu nikto neotvoril už roky.
Skupina bude potrebovať povolenie od vlády skôr, než začne kopať, ale jej členovia sú optimistickí a veria, že ho získajú do konca tohto mesiaca. Miesto je blízko prvého Hitlerovho vojenského veliteľstva východného frontu - neslávne známeho Vlčieho valu. Hovorilo sa, že práve tam nacisti ukrývali vyplienené poklady.