WASHINGTON - Boj amerického Pentagónu s obezitou vojakov môže vyvolať nežiaduci škandál a nemalé bezpečnostné ohrozenie. Denník The Washington Post dnes upozornil na mapu dostupnú na internete, ktorá lokalizuje užívateľov bezdrôtových fitness náramkov po celom svete. V bojových zónach môže podľa expertov odhaliť prítomnosť amerických kománd.
Potvrdili pravosť VIDEA, ktoré uniklo z Pentagonu: Piloti stíhačiek natočili UFO
Americké ministerstvo zahraničia pred niekoľkými rokmi začalo popularizovať užívanie náramkov, ktoré monitorujú športové aktivity nositeľa. S pomocou navigačného systému GPS umožňujú aj jeho lokalizáciu, ak sa užívateľ prihlási do príslušného programu. Pentagón si sľuboval, že touto cestou vylepší fyzičku príslušníkov ozbrojených síl, medzi ktorými sa nebezpečne začala šíriť obezita.
V roku 2013 dokonca ministerstvo rozdalo vojakom 2500 kusov náramkov Fitbit. Keď sa navigačné informácie rozhodla spracovať internetová spoločnosť Strava, vznikla mapa dostupná používateľom od vlaňajšieho novembra. Mapu si všimol istý austrálsky študent, ktorý skúma bezpečnostnú situáciu na Blízkom východe.
Soldiers, spies and diplomats have potentially had their locations revealed at secret US army bases around the world by their fitness tracking apps like Fitbit https://t.co/4kq5v9wgks pic.twitter.com/BY7iCXs8CF
— Sara Firth (@Sara__Firth) 29. januára 2018
V exponovaných miestach, ako je západná Európa alebo východ USA, mapa príliš informácií nepodáva, pretože užívateľov označených svetelným bodom je príliš veľa a technicky vyspelé regióny žiaria prakticky celé. V bojových zónach, ako je Afganistan, Sýria alebo Irak, je ale mapa temná - s výnimkou niekoľkých svetlých bodov, ktoré môžu signalizovať prítomnosť americkej jednotky. Jednotlivé žiariace body sú pri bližšom skúmaní aj v miestach, kde sa o operáciách vojakov z USA nevedelo.
Strava released their global heatmap. 13 trillion GPS points from their users (turning off data sharing is an option). https://t.co/hA6jcxfBQI … It looks very pretty, but not amazing for Op-Sec. US Bases are clearly identifiable and mappable pic.twitter.com/rBgGnOzasq
— Nathan Ruser (@Nrg8000) 27. januára 2018
The Washington Post poznamenáva, že môže ísť aj o príslušníkov misií OSN, vojakov z iných štátov alebo pracovníkov humanitárnych organizácií. Nie je ale vraj ťažké určiť miesta, kde možno vojenskú aktivitu USA predpokladať, a potom pátrať po dodatočných informáciách. Na známych základniach USA možno navyše vysledovať rozmiestnenie objektov, režim služieb alebo trasy zásobovania.
Here are some FOBs in Afghanistan. pic.twitter.com/JoB7hKHwyh
— Nathan Ruser (@Nrg8000) 27. januára 2018
Na sociálnych sieťach už sa objavujú informácie o citlivých miestach na mape sveta, kde môžu prebiehať tajné americké operácie. Podľa washingtonského denníka ide napríklad o údajnú tajnú základňu CIA v Somálsku alebo o batérie amerických protirakiet Patriot v Jemene. Pentagón na žiadosť denníka o vysvetlenie reagoval vyhlásením, že ministerstvo sa záležitosťou zaoberá.