Nedeľa24. november 2024, meniny má Emília, zajtra Katarína

Voliči demokratov a republikánov sa navzájom nenávidia, tvrdí politológ

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Mark Stockwell/The Sun Chronicle via AP)

BRUSEL - Voličské tábory amerických demokratov a republikánov sa navzájom nenávidia a boja sa, že ak zvíťazí tá druhá strana, demokracia bude v ohrození. Uviedol to americký politológ Yascha Mounk, ktorý bol v utorok hosťom raňajšej relácie belgickej televíznej stanice RTBF. Rozhovor vznikol v deň, keď sa Američania rozhodujú, či do Bieleho domu pošlú Kamalu Harrisovú alebo Donalda Trumpa.

RTBF pripomenula, že Mounk, profesor medzinárodných vzťahov na Univerzite Johnsa Hopkinsa v Baltimore, už dlhé roky ako novinár na voľnej nohe píše o populizme v Spojených štátoch. Podľa jeho slov voliči oboch strán zažili prezidentskú kampaň poznačenú nenávisťou medzi oboma tábormi. Mounk tvrdí, že túto nenávisť možno vysvetliť "extrémne polarizovaným" americkým politickým systémom. "Oba tábory sa navzájom nenávidia a boja sa. Jedna z vecí, ktorá Američanov spája, je myšlienka, že demokracia bude v ohrození, ak vyhrá ten druhý kandidát. Podľa môjho názoru je toto nebezpečenstvo oveľa reálnejšie, ak vyhrá Trump," povedal.

Trumpovo víťazstvo môže predstavovať hrozbu

Zároveň naznačil, že voliči zažívajú krízu dôvery vo všetky americké inštitúcie, či už ide o Kongres, prezidentský úrad, Najvyšší súd, veľké podniky alebo dokonca univerzity. Dôveru voličov vo férový volebný proces podľa neho narušil aj Trump svojimi excesmi, urážkami a odsúdeniami, ktoré mu hrozia. Aj napriek tomu chcú milióny Američanov zaňho hlasovať. "Je to šokujúce," pripustil Mounk, ako však spresnil, väčšina Američanov nemá rada Trumpa a približne 61 percent Američanov si myslí, že Republikánska strana je príliš extrémna. Na druhej strane si asi 55 percent Američanov myslí to isté o demokratoch a Harrisovej, a to najmä pre nové pravidlá, ktoré výrazne zvýšili počet ilegálnych imigrantov v USA. Okrem toho pre americkú verejnú mienku je postoj demokratov k niektorým spoločenským a kultúrnym otázkam, ako je začlenenie transrodových žien do športových súťaží, až príliš progresívny. "Nakoniec je tu všeobecnejší pocit, že vo veľkých inštitúciách Ameriky, ktoré sa prikláňajú k ľavici, dochádza k strate kontaktu s realitou," vysvetlil Mounk.

Na otázku, čo sa stane, ak volebné výsledky potvrdia víťazstvo Trumpa, politológ priznal, že preňho osobne to bude "šok". Priznal, že sa obáva, že Trumpovo víťazstvo môže predstavovať hrozbu pre americké inštitúcie a demokraciu. A v prípade prehry by podobne ako v roku 2020 mohol odmietnuť priznať porážku. "Až na to, že teraz je Trump nebezpečnejší, pretože je lepšie pripravený. Má štyri roky skúseností. Má tisíce verných, ktorých umiestni na kľúčové pozície. Prevzal kontrolu nad Republikánskou stranou na oveľa širšej úrovni a je oveľa viac nahnevaný," opísal situáciu politológ. Zároveň však uviedol, že verí v schopnosť amerických inštitúcií zvládnuť krízové situácie a je presvedčený, že sú lepšie pripravené ako počas volieb z roku 2020.

Viac o téme: USAVoľbyRepublikániDemokrati
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu