Piatok10. január 2025, meniny má Daša, zajtra Malvína

Macron naznačil zloženie budúcej vlády: Má byť rodovo vyrovnaná

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron (Zdroj: SITA/AP/Philippe Wojazer, Thibault Camus, Laurent Cipriani)

BRUSEL - Novozvolený prezident Francúzska Emmanuel Macron, ktorý predstaví novú vládu až po prebratí moci v Elyzejskom paláci, najneskôr na budúcu nedeľu, už naznačil možnú štruktúru budúceho iba 16-členného kabinetu. Ten má byť rodovo vyrovnaný, Macron chce rovnaký počet ministeriek ako ministrov, uviedla tlačová agentúra Belga.

Macron už počas predvolebnej kampane upozornil, že vo vrcholovej francúzskej politike bolo len málo žien, a ako príklad uviedol Edith Cressonovú, jedinú francúzsku premiérku, ktorá v tejto funkcii pôsobila od 15. mája 1991 do 2. apríla 1992 počas prezidenta Francoisa Mitteranda. Neskôr sa stala eurokomisárkou pre výskum, vedu a technológie (1995-1999). "Nevyberiem si premiérku len preto, že je žena, za premiéra budem vyberať spomedzi tých najschopnejších s túžbou a ochotou, že to môže byť žena," povedal Macron ešte pred voľbami.

Médiá za najpravdepodobnejších kandidátov na post predsedu vlády považujú súčasného ministra obrany Jeana-Yvesa Le Driana (69), riaditeľku Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeovú (61) alebo liberálnu europoslankyňu Sylvie Goulardovú (52), ktorá je v Európskom parlamente členkou výboru pre hospodárske a finančné záležitosti, ale aj Richarda Ferranda (54), generálneho tajomníka hnutia Vpred!, ktoré založil Macron a s ktorým kandiduje aj v júnových parlamentných voľbách.

Macron sa netajil názorom, že si želá paritné zloženie novej vlády, čiže rovnaké zastúpenie mužov a žien. Nový kabinet by mal mať okrem predsedu vlády 15 členov, pričom tretinu ministrov chce dosadiť z prostredia občianskej spoločnosti. "Chcem, aby vo vláde boli ľudia so skúsenosťami, ktorí pochádzajú z občianskej spoločnosti a ktorí dokážu svoju legitimitu prostredníctvom svojich schopností a toho, čo už dokázali, nie nevyhnutne v politike, a tiež aj politické osobnosti," uviedol Macron pre televíznu stanicu BFMTV začiatkom mája a spresnil, že politické osobnosti môžu byť aj významní starostovia miest či vedúci regionálnych vlád.

Nový prezident chce zároveň presadiť zmenu, aby štátni tajomníci už nemali ministerské právomoci, ale iba právo zastupovať svojho ministra v Národnom zhromaždení a v Senáte pri prerokúvaní konkrétnych zákonov. Ďalšou novinkou, ktorú by chcel presadiť, je získanie oficiálneho statusu pre prvú dámu.

Macron v decembri 2016 v rozhovore pre televíziu TF1 upozornil na skutočnosť, že prvá dáma nemá vo Francúzsku žiadny oficiálny status a on to chce zmeniť a bude požadovať príslušné ukotvenie v zákone. Jeho o 25 rokov staršia manželka Brigitte Macronová (64), ktorá je povolaním učiteľka, už vyjadrila svoj zámer využiť postavenie prvej dámy v prospech oblastí ako vzdelávanie, kultúra, postavenie žien a starostlivosť o osoby so zdravotným postihnutím.

Viac o téme: FrancúzskoEmmanuel Macron
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu