BRUSEL - Desať rokov trvalo dokončenie Domu európskej histórie v Bruseli. Slávnostne ho otvorili 4. mája a my sme boli exkluzívne pritom. Pre verejnosť Dom európskej histórie otvorili 6. mája.
Do Domu európskej histórie sa dostanete jednoducho. Pri budove Európskeho parlamentu sa nachádza park Leopold. Priamo v parku stojí zrenovovaná budova Eastman, ktorá bola postavená v roku 1935 a sídlila v nej detská zubná klinika. Po dôkladnej renovácií sa stala dôstojným priestorom pre expozície európskej histórie. Vstup do Domu je zadarmo. Pripravte sa však na prehliadku, podobnú na letiskách.
Po vstupnej bezpečnostnej prehliadke, sme sa vydali objavovať históriu Európy na šiestich poschodiach. Momentálne sú popisky k exponátom len v štyroch jazykoch, a to v angličtine, nemčine, francúzštine a holandštine, ale už čoskoro budú mať návštevníci k dispozícií tablety, kde sú všetky dôležité informácie uvedené v 24 jazykoch členských štátov Európskej únie. Návštevníci Domu európskej histórie sa vydajú na cestu dejinami Európy od mýtov a objavov k chaosu a jednote 20. storočia a budú sa môcť zamyslieť nad jej budúcnosťou.
Tancujúca pizza, interaktívne expozície
Musíme priznať, že Dom európskej histórie nás nadchol. Na svoje si prídu nielen dospelí, ale i deti. Na prvom poschodí sú interaktívne expozície, ktoré hravou formou predstavujú rôzne európske zaujímavosti. Môžete si poležať v posteliach a počúvať cez vankúšiky výklad o histórii šľachty v rôznych krajinách. Upútal nás aj podrobný rodostrom mapujúci všetky významné šľachtické rody. A verte, všetky sú nejako prepojené.
Svoje miesto tu má i európska gastronómia. Na prestretom stole si môžete siahnúť na rôzne makety jedál. Na ktoré siahnete, tak sa vám v tanieri objaví informácia o dotyčnej krajine a jej stravovacích zvykoch. Vtipná je i inštalácia pizze – Margarity v rúre. Ak ju otvoríte, tak na pizzy sa zjaví holograficky tancujúci pár. Takýchto milých technologických vychytávok, nájdete v Dome európskej histórie mnoho.
Vznik Európy a Napoleonské vojny
Ďalšie poschodia sú už venované vážnejším témam, ale všetky sú spracované zrozumiteľnou formou. Napríklad vznik Európy. Nechýbajú tu legendy o Zeusovi, ktorý v podobe býka uniesol Európu. Nás zaujala i expozícia venovaná Napoleonským vojnám, ktoré výrazne ovplyvnili kontinent. Atraktívne je spracované i 19. storočie, počas ktorého vzniklo množstvo technických vynálezov a formovalo sa i národné povedomie krajín.
Od pochmúrnej histórie k súčasnosti
Aj temné stránky Európy do histórie patria. Zimomriavky po chrbte nám behali v sekciach venovaných I. a II. svetovej vojne a stalinizmu. Pochmúrnosť týchto čias, zvýrazňujú tmavé farby a veľmi expresívne fotografie ako i dokumenty mapujúcu túto ťažkú dobu. Veľká časť je venovaná aj bývalému Sovietskému zväzu a východným európskym krajinám. Objavili sme tu i bustu Alexandra Dubčeka a tiež dokument – Charta 77.
Veselšie sú už novšie dejiny. Európa sa vyvíjala vďaka šikovným ľuďom a tak v Dome európskej histórie má zastúpenie i kreatívny priemysel. Nechýba napríklad ikonický trabant, obrovská knižnica s knihami zo všetkých štátov Európskej únie. Samotnému vzniku Európskej únie je venované 5. poschodie. V galérii na 6. poschodí sa návštevník zamyslí nad budúcnosťou Európy.
Okrem výstavy aj semináre
Výstavy, prehliadky s použitím multimediálnych sprievodcov, vzdelávacie zdroje, workshopy a semináre sú len časťou ponuky v Dome európskej histórie. Originály a verné kópie predmetov, podmanivé a interaktívne prostredia pôsobia na rôzne zmysly – zrak, sluch, hmat, a niekedy dokonca aj čuch.
Rodiny budú môcť vstúpiť do špeciálnych priestorov pre objavy a budú môcť využiť aj ďalšie aktivity, napríklad rodinné chodníčky. Dom európskej histórie ponúka rozmanitý program, ktorý návštevníkov podnieti k úvahám o svojom chápaní európskej histórie a jej dedičstva v súčasnom svete.
Park Leopold a Dom európskej histórie
Dom európskej histórie nájdete v parku Léopold v srdci európskej štvrte neďaleko Európskeho parlamentu v Bruseli. Park s rozlohou 10 hektárov sa nachádza na mieste bývalej kráľovskej zoologickej záhrady a pre verejnosť bol otvorený v roku 1880. Jeho súčasťou je nádherné jazero s množstvom voľne žijúcich zvierat, ako aj priestory na piknik v prírode a zóna s lavičkami na sedenie.
Samotná budova bola starostlivo zrenovovaná podľa pôvodného vzhľadu z 30. rokov 20. storočia, keď slúžila ako zubná klinika pre deti z chudobných rodín. Vo vestibule sú zrenovované maľby zvierat v štýle art déco na motívy bájok francúzskeho spisovateľa Jeana de La Fontaina. V Dome európskej histórie sú k dispozícii uzamykateľné skrinky, šatňa a kaviareň (60 miest) s výberom osviežujúcich nápojov a chutného občerstvenia.
Dom európskej histórie zrenovali za približne 55 miliónov eur a sú tu vystavené predmety z 300 rozličných zbierok, na ploche 4000 štvorcových metrov. Medzi približne 1500 exponátmi nového múzea sú aj odznaky z vlaňajšieho referenda o zotrvaní Británie v Únii.