KOS - Idete si užiť dovolenku a zažijete šok. Presne toto sa stalo turistom, ktorí dorazili do obľúbenej dovolenkovej destinácie na grécky ostrov Kos. Dovolenkári plní očakávania ani len vo sne netušili, že popri chvíľach relaxu budú musieť na vlastné oči vidieť takéto ľudské utrpenie. Vitajte na ostrove Kos, na ktorý s obľubou cestujú aj Slováci. Na tento ostrov dokonca ponúkajú niektoré slovenské cestovky výhodne last minute zájazdy. Preto dávajte pozor, kam cestujete.
Grécka pobrežná stráž zachytila včera v Egejskom mori 216 utečencov, ktorí nelegálne vstúpili do teritoriálnych vôd Grécka po tom, ako sa tam v noci na dnes doplavili z neďalekého Turecka. Oznámili to dnes príslušné grécke úrady s tým, že počet zadržaných utečencov tak v tomto týždni narástol na vyše 1500. Z toho až 1200 ich prišlo na grécky ostrov Kos.
Spolu s nimi prišla na ostrov Kos veľká bieda. Utečenci nemajú kam ísť, spia po uliciach, na verejnosti aj vykonávajú svoje potreby ako napríklad rannú hygienu či žobrajú od miestnych. Podľa posledných správ obsadili polorozpadnutý hotel či staré ubytovne. Výnimkou nie je ani prenocovanie na lavičkách. Stále lepšie ako občianska či sektárska vojna vo vlastnej krajine.
Už sa sem nevrátime
Tamojším turistom sa preto ponúkol veľmi nepekný pohľad na ulice na Kose. Britskí turisti už ten pohľad okúsili. Podľa novín Daily Mail boli z toho v šoku. Anne Servante je sestrička z Manchesteru. Spolu s mužom sa vydali na Kos a privodilo im to nepekný zážitok. "Chodíme sem takmer 10 rokov. Popíjame, oddychujeme tu, ale tento raz sa atmosféra zmenila. Je to tu špinavé a zvláštne. Nebudem sedieť v reštaurácii, keď na mňa zazerajú ostatní ľudia," povedala pre Daily Mail.
Druhá dvojica so svojimi vnúčatami z Birminghamu navštívila tiež Kos. "Nikdy sme tu predtým neboli, no nepáči sa nám tu. Určite sem už neprídeme, keď to tu bude vyzerať ako utečenecký tábor," povedali dovolenkári britským novinám.
Dovolenkové destinácie pre Slovákov
Grécky ostrov Kos je v ponuke aj niektorých našich cestoviek. Na 7 dní pre dve osoby all inclusiv by vás to vyšlo od 700 do 1100 euro. Dávajte si dobrý pozor pri vyberaní svojej dovolenky. No utečenci nekončia len na brehoch gréckych ostrovoch. Veľa ich svoje šťastie hľadá najmä v Taliansku.
Najznámejší je ostrov Lampedusa, ale sú to predovšetkým prístavy pri Afrike a na juhu Sicílie. Na Sicílii je to v podstate po celej južnej strane - Sciacca, a juhovýchod, Sirakúzy pod Etnou - Pachino a Portopalo. Utečencov prijali aj ine mestá, ale z vnútrozemia. Slováci, ktorí cestujú na Sicíliu, môžu stretnúť utečencov na západnej a severnej strane Sicílie - Palerma a Messiny.
Prívaly utečencov stúpajú
Európa chce tento problém riešiť, no národné štáty odmietajú jej politiky o kvótach. Desa´ttisíce zbedačených ľudí sa pritom vydávajú na smrtonostnú cestu krížom cez Stredozemné more, kde prichádzajú stovky ľudí o život. Okolo 1800 utečencov prišlo tento rok o život v Stredomorí.
Ľudí, ktorí sa vylodili včera, zachránili v rámci deviatich samostatných zásahov pri východoegejských ostrovoch Kos, Lesbos a Chios. Zatiaľ nie je známe, odkiaľ pochádzajú, uviedla pobrežná stráž podľa agentúry Reuters. Grécko a Taliansko sú v Európskej únii hlavnými miestami vstupu pre utečencov a ekonomických migrantov z Blízkeho východu a Afriky, smerujúcich do prosperujúcejších krajín EÚ. Iba do Grécka sa ich v tomto roku doposiaľ doplavilo približne 30.000.
EÚ určila, koľko utečencov má prijať Slovensko
Slovenská republika by mala na svojom území do dvoch rokov prijať 785 občanov Sýrie a Eritrey. A to podľa kľúča Európskej komisie (EK), ktorá dnes vyzvala členské štáty EÚ, aby sa do dvoch rokov spoločne postarali o 40.000 žiadateľov o azyl pôvodom zo Sýrie a Eritrey, ktorí sa nachádzajú na území Talianska a Grécka.
Slovensko by na tento účel malo dostať sumu 4.710.000 eur, lebo exekutíva EÚ zdôraznila, že členské štáty dostanú po 6000 eur za každého prijatého azylanta na svojom území. Odporúčania EK podľa stanoveného kľúča na prerozdelenie azylantov znamenajú, že najviac z nich by mali prijať Nemecko (8763) a Francúzsko (6752), najmenej Cyprus (173). Spomedzi 28 členských krajín - okrem Grécka a Talianska, ktoré je potrebné odbremeniť - na tomto zozname absentuje Dánsko, Írsko a Spojené kráľovstvo, ktoré má výnimku zo zmlúv týkajúcich sa azylovej politiky.
Pozrite si ďalšie zábery z ostrova Kos