WASHINGTON – Američania si už onedlho zvolia novú hlavu štátu. Do Bieleho domu zasadne po štyroch rokoch buď navrátilec Donald Trump, alebo prezidentská kandidátka z dielne demokratov Kamala Harrisová, ktorá nahradila dosluhujúceho Joea Bidena v podstate na poslednú chvíľu. Všetko to vyvrcholí už v dnešných hodinách. Pokojný priebeh volebnej noci ale môže narušiť niekoľko faktorov.
Boj o Biely dom sa nezadržateľne blíži. Občania USA budú už v noci z utorka na stredu voliť novú hlavu štátu. V roku 2020 bolo hlásených do 500 podvodov a manipulácii s voličskými hlasmi, ktoré sa odohrali v šiestich federálnych štátoch. Napriek všetkým opatreniam môže aj teraz niečo ovplyvniť pokojný priebeh volieb. Ako však píše Yahoo News, prezidentské voľby pred štyrmi rokmi boli "najbezpečnejšie v histórii USA". O tých nastávajúcich to ale platiť nemusí. V hre je budúcnosť USA a mnoho faktorov, ktoré môžu ovplyvniť voľby negatívnym spôsobom.
Zastrašovanie
Faktor strachu sa objavil po zverejnení videa od Donalda Trumpa juniora, na ktorom hovoril, že "potrebujeme každého telesne zdatného muža aj ženu, aby sa pripojili k Trumpovej volebnej operácii. Potrebujeme sledovať voličov nielen počas volebného dňa, ale aj v čase predčasného hlasovania. Prezident Trump vyhrá." Trumpova kampaň mala ovplyvniť viac ako 150-tisíc podporovateľov, ktorí boli nasadení ako dobrovoľní pozorovatelia predvolebných prieskumov.
Zatiaľ čo títo pozorovatelia majú zabezpečiť spravodlivé hlasovanie, obhajcovia hlasovacích práv sa obávajú, že ich prítomnosť by mohla prekročiť hranicu nezákonného zastrašovania, potenciálne odradiť voličov alebo narušiť hlasovací proces.
O to sa chceli pokúsiť nasledujúci delikventi. Neznámy muž vo Filadeifii prisahal, že si stiahne kožu a zabije predstaviteľa strany, ktorý verboval dobrovoľných pozorovateľov prieskumu. Americká prokuratúra obvinila útočníka (61) z Tampy na Floride z vyhrážania sa členovi volebnej komisie. Vo Phoenixe niekto podpálil modrú poštovú schránka US Postal Service a poškodil zhruba 20 hlasovacích lístkov. Podozrivý sa priznal k spáchaniu podpaľačstva, ale tvrdil, že jeho čin nesúvisel s voľbami.
Pomalé sčítavanie hlasov
Tento faktor môže byť kľúčový vo federálnych štátoch, kde je súboj mimoriadne vyrovnaný. Platiť by to malo pre Pennsylvániu a Wisconsin. Spustenie predčasného hlasovania tu nič neznamená. Je veľmi nepravdepodobné, že kandidáti dosiahnu veľmi rýchle a jasné vedenie, čo umožní médiám predikovať víťaza. Každý hlas môže nakloniť misky váh na jednu alebo druhú stranu.
Predčasné voľby pritom odštartovali už v druhej polovici septembra v troch štátoch Únie. Väčšina federálnych štátov umožňuje spustenie predčasného hlasovania alebo hlasovanie poštou, aby ľudia neprišli o možnosť voliť, ak im v tom bránia povinnosti v deň volieb. Z Virgínie, Minnesoty a Južnej Dakoty budú prichádzať zrejme prvé konečné výsledky.
Zmätok v pravidlách
Niektoré štáty majú vlastné pravidlá v rámci sčítavania voličských hlasov. V celkovom meradle to môže spôsobiť chaos. Vo všeobecnosti majú štáty pravidlá upravujúce počítanie hlasovacích lístkov, ktoré platia na celom území USA. Pensylvánia má ale 67 rôznych straníckych okresných výborov s rôznymi pravidlami o tom, ktoré hlasy zaslané poštou budú akceptovať, ako a kedy upozornia voličov na chyby, a dokonca aj na to, či umožnia voličom opraviť chyby, ktorých sa dopustili.
Pokiaľ bude rozdiel vo výsledku medzi víťazom a porazeným tesný (44-tisíc hlasov v roku 2016, 34-tisíc v roku 2020) s najväčšou pravdepodobnosťou to skončí na súde. V Pennsylvánii dochádza totiž pravidelne k zamietnutiu zhruba 34-tisíc hlasovacích lístkov, ktoré boli zaslané poštou.
Od januára 2021 podali republikáni a priaznivci Donalda Trumpa viac ako 50 sťažností v súvislosti s prezidentskými voľbami. Chcú bojovať proti podvodným praktikám počas hlasovania. Žiadajú napríklad posilnenie požiadavky na podpis a preukaz totožnosti voliča a aby sa všetky hlasovacie lístky sčítavali ručne.
Cieľom strany, ako nedávno povedala pre NBC News expertka na hlasovacie práva Danielle Langová zo nestraníckeho právneho centra kampane Campaign Legal Center, "je vytvoriť zmätok a chaos a použiť to ako zámienku na povolebné praktiky. Veľa z týchto súdnych sporov nie je, úprimne povedané, navrhnutých tak, aby uspeli," vysvetlila.
Faktor Trump
Bývalý prezident a súčasný kandidát na prezidenta Donald Trump už štyri roky hovorí o "zmanipulovaných výsledkoch" a do dnešného dňa sa nezmieril s porážkou od Joea Bidena. V súčasnom boji proti Kamale Harrisovej sa vyjadril, že "jediný spôsob, akým môže prehrať, je podvádzanie zo strany demokratov".
Pokiaľ sa Trumpovi nepodarí vyhrať, zrejme sa uchýli k podobnej rétorike. Už koncom septembra napísal na sociálne siete "pripravujú sa podvádzať!", čo adresoval demokratom a svojej protikandidátke. Dokonca sa mal vyhýbať odpovedi, či sa v prípade porážky zaviaže k pokojnému odovzdávaniu moci.
Nepriaznivé počasie
Zásadným faktorm, ktorý môže ovplyvniť voľby a mieru hlasovania sú prírodné katastrofy. Na príklad v Severnej Karolíne vyčíňal hurikán Helene. Schválili sa tam osobitné pravidlá hlasovania pre obyvateľov 25 zničených okresov. Voľba poštou v tejto časti USA prevláda, no nepriaznivé počasie môže kedykoľvek spôsobiť zatvorenie volebných miestností. Podľa dostupných údajov žije v Severnej Karolíne zhruba 1,3 milióna ľudí.
Kybernetická hrozba
Kyberútok sa už pravidelne spája s akýmikoľvek voľbami v USA. Tento rok má elektronicky hlasovať len niečo cez dve percentá Američanov. Šanca na ovplyvnenie výsledku volieb takouto formou je takmer nulová. Na druhej strane, hackeri môžu napadnúť systém spravodajských informácií počas volebnej noci.
Denník Time uvádza, že Rusko, Čína a Irán podsúvajú Američanom online správy, ktorých cieľom je rozdelenie spoločnosti. "Nútia nás nenávidieť sa navzájom. Ich cieľom je, aby sa naša spoločnosť vnútorne rozdrobila a aby sme všetkých okolo seba považovali za nepriateľov," povedal štátny tajomník Demokratickej strany za štát Arizona Adrian Fontes.