BRUSEL - Eurozóna podľa premiérky Ivety Radičovej stojí medzi dvoma „krutými“ rozhodnutiami. Povedala to v nedeľu po rokovaní summitu Európskej rady v Bruseli s tým, že riešenia, medzi ktorými sa môžu lídri eurozóny rozhodnúť, prinesú buď vyššiu infláciu alebo rast nezamestnanosti.
„Rozhodujeme sa medzi tým, či dopady toho, čo spôsobili predchodcovia a iní, či za ne zaplatíme vysokou infláciou, to by boli riešenia s plnou účasťou Európskej centrálnej banky, alebo zvolíme riešenie takzvaného pákovania, teda ručenia za bankové inštitúcie, čoho cena je vyššia nezamestnanosť. My sa rozhodujeme medzi dvoma krutými rozhodnutiami,“ povedala.
O riešeniach aktuálnej situácie v eurozóne, ktorá je podľa Radičovej veľmi vážna a dokonca v prípade neprijatia rýchlych rozhodnutí by mohli niektoré štáty zmiznúť z mapy Európy, budú lídri eurozóny rokovať v nedeľu večer po skončení summitu európskej dvadsaťsedmičky. Definitívne rozhodnutie by však mali prijať až v stredu, keďže mandát na rozhodnutie zatiaľ nedostala od finančného výboru nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Radičová pritom naznačila, ku ktorému z opatrení by sa priklonila. Podľa nej by totiž nebolo správnou cestou tlačiť na zvyšovanie nezamestnanosti. „Nezamestnanosť je podľa mňa tá najkrutejšia cena,“ tvrdí. Lídri krajín eurozóny by sa mali zaoberať opatreniami v súvislosti s riešením gréckeho dlhu, rekapitalizáciou európskych bánk, zvyšovaním úverovej sily Európskeho finančného a stabilizačného mechanizmu a tiež finančnou kontrolou v rámci eurozóny.
Lídri všetkých krajín Európskej únie však okrem otázok priamo súvisiacich s dlhovou krízou v nedeľu podľa Radičovej diskutovali aj o návrhoch konkrétnych riešení na podporu ekonomického rastu a naštartovanie európskych ekonomík. Ich cieľom má byť znovunaštartovanie jednotného európskeho trhu tak, aby bola únia konkurencieschopná. Návrh obsahuje opatrenia okrem iného na zlepšenie podmienok pre malé a stredné podniky, zníženie byrokracie, administratívy, podporu zamestnávania mladých či na digitalizáciu.