BRATISLAVA - Vyzerá to tak, že sobotnajšia relácie RTVS rozpútala ďalšiu roztržku medzi Ľubošom Blahom a poslankyňou SaS Luciou Ďuriš Nicholsonovou. Tej totiž Blahove slová narušili sobotu. Blaha neváhal a v dlhom statuse na jej sťažnosti s výsmechom zareagoval.
Zdá sa, že slová a názory poslanca Smeru Ľuboša Blahu znepríjemnili Lucii Ďuriš Nicholsonovej víkendovú pohodu. Nedalo jej to a so svojím názorom sa podelila na sociálnej sieti Facebook. „Poslanec Blaha, vzdelaný za mantinely vlastného intelektu, dnes vážne narušil moju sobotu. Počúvali ste aj vy?,“ napísala poslankyňa SaS. Tento status nenechal Blaha len tak. Ten je svojou aktivitou na Facebooku dobre známy.
Lucka, budem hovoriť tak, aby si mi rozumela
Blahu na tento status upozornili priatelia. „Včera som sa vďaka vám dozvedel, že som svojimi ľavicovými názormi pokazil sobotu Nicholsonovej. Ospravedlňujem sa jej za to, že som jej ctenú hlávku zaťažoval takými komplikovanými menami ako Tage Erlander či Per Albin Hansson,“ začal Blaha, ktorý sa už v minulosti do vzdelania Nicholsonovej navážal. Neváhal na to poukázať ani priamo v parlamente počas rokovania.
VIDEO Roztržka v NR SR, Blaha mal zaútočiť na Nicholsonovú: Ty koza, sprav si najprv školu
„Sľubujem, že nabudúce už budem hovoriť len o rajčinách, mandarínkach a inom sortimente z trhoviska, aby mi, Lucka, rozumela,“ dodal na adresu poslankyne. Vo svojom statuse sa vyjadril aj na adresu Lintnera i Demeša. „Drahí priatelia z opozície, prosím, píšte o mne, kritizujte, nenáviďte - vďaka tomu viem, že robím svoju robotu dobre a fakt mi robíte radosť. Peknú nedeľu, priatelia!,“ dodal na koniec Blaha.
Rozhodnutie EÚ porušuje práva utečencov
Medzi Slovenskom a EÚ sa zrejme kvôli povinným kvótam začne právna vojna. „V prvom rade si treba uvedomiť, že Európska únia nefunguje ako valec, ale ako konsenzuálna demokracia. Keď máte systém krehkej federácie alebo konfederácie, nemôžete prevalcovať ostatné členské štáty,“ odpovedal Blaha na otázku na čom chce Slovensko postaviť právny odpor voči rozhodnutiu Rady ministrov. Dodal, že pre EÚ nebolo valcovanie typické. „Odrazu sa to prestalo rešpektovať. Je to veľké zlyhanie EÚ. Slovensko sa bude brániť a je to úplne legitímne. Nerobil by som okolo toho žiadnu hystériu.“
Slovensko bude bojovať proti kvótam aj naďalej. „Toto rozhodnutie je na vratkých nohách,“ prezentoval svoj názor Blaha. „Ja tam vidím viacero sporných bodov. Ako môžete spraviť rozhodnutie, ktorého predpoklad je, že nie je aplikovateľné bez toho, aby ste porušili ľudské práva utečencov. Vy ich budete násilím internovať. Toto rozhodnutie už v sebe predpokladá takúto internáciu a deportáciu a potom ich budete zvážať do táborov,“ povedal Blaha s tým, že mu to pripomína iné doby, ktoré sa mu nepáčili.
Kvóty sú nezmysel
„Štát je suverénny, nemôžete mu prikázať, aby prijal nejakého občana,“ uviedol Blaha na adresu fungovania medzinárodných vzťahov. Uviedol, že Slovensko má ešte dva roky. „Určite sa ukáže, že kvóty nie sú efektívnym riešením. Je to iracionálne. Ukáže sa, že tí ľudia nebudú chcieť byť v krajinách, kde ich pošlú. je to akademická, abstraktná a nič neriešiaca vec, ktorá do pol roka vypláva na povrch,“ povedal poslanec Smeru.
Zároveň dodal, že sankcie by sme aj tak dostali až o dva roky. „Dovtedy sa ukáže, že kvóty sú nezmysel a že musíme hľadať normálne reálne riešenia a solidaritu a nie takéto nezmysly,“ dodal na otázku moderátora Blaha. Martin Klus sa „vzácne zhodol“ s Blahom v tom, že kvóty sú nezmysel.
Medzi Slovenskom a EÚ to vrie
Medzi Slovenskom a Európskou úniou to kvôli utečeneckým kvótam už dlhšiu dobu poriadne vrie. Slovensko totiž odmietlo rešpektovať platné rozhodnutie Rady ministrov, podľa ktorého sa majú štáty medzi sebou rozdeliť 120-tisíc utečencov. Na Slovensko by malo podľa rozhodnutia prísť približne 1500 utečencov. Slovensko preto hrozí EÚ žalobou, naopak EÚ hrozí Slovensku žalobou práve za nerešpektovanie rozhodnutia.
Prúd utečencov neutícha, schengenský priestor sa rozpadá a medzi európskymi lídrami rastú spory. V relácii diskutovali predseda výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD), podpredseda výboru Martin Klus (SaS) a europoslanec Ivan Štefanec (KDH).
Vývoj EÚ bude závisieť od Nemecka
Ďalší vývoj diskusií o budúcnosti EÚ bude podľa Blahu závisieť aj od Nemecka, pričom poukázal na neochotu časti členov a voličov SPD ísť do koalície s CDU/CSU. "Európa čaká (v Nemecku) stabilnú vládu," dodal. Blaha si myslí, že pokiaľ ide o európsky koncept, "všetko závisí od Nemecka", bez ohľadu na "ambiciózne predstavy" francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Martin Klus víta, že Macron hovorí v súvislosti s EÚ o nutnosti reforiem - i zásadných. Upozornil však, že SR je súčasťou priestoru, kde nie všetky krajiny sú v eurozóne.
Dezilúzia a euroskepsa
Blaha poukázal aj na problém "vnucovania stereotypov" západnej časti EÚ. Podľa neho liberalizmus, ktorý je typický pre Škandináviu, nie vhodný pre strednú Európu. Klus, naopak, krajiny Škandinávie a Holandsko označil za "našich budúcich spojencov" po odchode Británie z EÚ. V časti diskusie venovanej miestu strednej Európy v EÚ, Blaha upozornil, že ak bude pretrvávať povedomie o nadradenosti západnej časti EÚ, v strednej Európe bude pokračovať aj dezilúzia a euroskepsa. Štefanec však nesúhlasí, že by za problémy V4 "mohol niekto iný". Podľa neho by tento región mal viac hovoriť o pozitívach, ktoré môže ponúknuť, a o budúcnosti.
Voči ruským sankciám rastie odpor
Pokiaľ ide o sankcie EÚ voči Rusku, podľa Blahu v Európe rastie odpor voči nim. Dodal, že "v zákulisnej diplomacii robíme všetko pre to, aby táto rusofóbia skončila". Klus na margo toho vyhlásil, že bude "obhajovať zrušenie sankcií, keď "posledný ruský vojak opustí okupované územie" na Kryme a východe Ukrajiny. Štefanec tvrdí, že "potrebujeme dobré vzťahy s Ruskom", ale nemožno súhlasiť s obsadením územia cudzieho štátu. Pripomenul Blahovi, že premiér Robert Fico (Smer-SD) pri hlasovaní na pôde EÚ sankcie voči Rusku vždy podporil.
Štefanec poukázal na to, že "jadro" EÚ existuje aj dnes: tvoria ju eurozóna a schengenský priestor. Podľa neho integrácia v EÚ bude pokračovať v projektoch ako Energetická únia, digitálny trh, bezpečnosť a obrana. Práve v tejto oblasti vidí priestor pre aktívnejšie účinkovanie krajín Vyšehradskej štvorky (V4).
Politici sa v diskusii vyjadrili aj k momentálne problematickým vzťahom Poľska a EÚ. Štefanec upozornil, že Poľsku treba dať najavo nesúhlas s dianím na jeho vnútropolitickej scéne. Vyslovil sa proti reštrikciám a nátlaku. Podľa Klusa Poľsko treba kritizovať za to, že robia veci, ktoré by sa v EÚ robiť nemali. Považuje však za málo pravdepodobné, že by EÚ odobrala Poľsku hlasovacie právo. Blaha si nemyslí, že by Poľsko malo byť kritizované za reformy, ktoré robí. Podľa neho kritika je namieste za odstraňovanie pamätníkov sovietskych vojakov.