BRATISLAVA - Predsedníčka Výboru pre hospodárstvo Jana Kiššová (SaS) sa na pôde Národnej rady SR stretla s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Austrálskeho zväzu vo Viedni Davidom Stuartom. Stretnutie sa konalo na pozvanie veľvyslanca, trvalo asi pol hodiny a Jana Kiššová s Davidom Stuartom sa zaoberali najmä ekonomickými témami. Predmetom rokovania boli vzájomné hospodárske vzťahy obidvoch krajín.
„Austrália pripravuje dohodu o obchodnom partnerstve a spolupráci medzi Austráliou a Európskou úniou. Je v štádiu vypracovania štúdie realizovateľnosti a samotné rokovania by sa mali začať budúci rok. Trh Európskej únie je pre Austráliu zaujímavý najmä v oblasti automobilového priemyslu, strojárstva, informačných a komunikačných technológií a zdravotníctva. Austrálsky veľvyslanec o tejto forme spolupráce medzi Európu a Austráliou so mnou chcel diskutovať, hovorili sme o možných obchodných príležitostiach“ povedala po stretnutí Jana Kiššová.
Reč bola tiež o podnikateľských možnostiach. „Austrálsky veľvyslanec vníma Slovensko ako automobilovú krajinu a túto špecializáciu si veľmi pochvaľuje. Osobitne vyzdvihol záujem o pokračovanie obchodnej spolupráce v automobilovom priemysle, keďže v Austrálii postupne dochádza k ukončeniu storočnej tradície výroby áut,“ konštatovala Jana Kiššová. Na východe Slovenska pri Košiciach má od roku 2005 zastúpenie pobočka austrálskej firmy Howe Slovensko s.r.o. – už teraz zamestnáva bezmála tisícku ľudí a plánuje expandovať a prijať ďalších – prezradil veľvyslanec Jane Kiššovej.
Veľvyslanec Stuart zdôraznil, že súčasťou ekonomických vzťahov sú aj vzájomné vzťahy medzi ľuďmi, preto austrálska vláda zavádza špeciálny vízový styk s mladými ľuďmi do 30 rokov. Môžu pracovať, študovať a cestovať po krajine neobmedzene po dobu 12 mesiacov. Dohoda so Slovenskou republikou nadobudla účinnosť 1. januára 2016 a využilo ju zatiaľ 48 mladých slovenských občanov. Austrália je 12. najväčšou svetovou ekonomikou, dôležitým regionálnym finančným centrom a významným producentom nerastných surovín. Najviac priamych zahraničných investícií (25%) pochádza z krajín Európskej únie.