BRATISLAVA - Veľké politické strany by sa mali podieľať na sanovaní štátu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o politických stranách poslancov za SaS, ktorú dnes parlament posunul do druhého čítania.
Politické subjekty, ktoré vo voľbách získali najmenej desať percent hlasov, podľa právnej normy dostanú menej peňazí od štátu, príspevok na činnosť za hlasy nad touto hranicou sa im má skrátiť o štvrtinu. Podľa výsledkov posledných parlamentných volieb by menej peňazí inkasoval iba vládny Smer-SD, ostatné strany totiž dostali menej ako desať percent hlasov.
Poslanci Národnej rady SR za SaS Martin Chren, Juraj Miškov, Jozef Kollár a Daniel Krajcer sa netajili, že pri okresaní príspevku pre veľké strany sa inšpirovali plánovaným zvýšením dane z príjmu pre zamestnancov s nadštandardnými platmi, ktoré ohlásila vláda Roberta Fica. „Do systému financovania politických strán sa tak zavádza obdoba tej formy solidarity, aká je obsiahnutá v návrhu na progresívne zdaňovanie fyzických osôb,“ argumentovali.
"Chceme dať možnosť Smeru dokázať, že to so solidaritou myslí vážne, že solidarita pre neho nie je len prázdny pojem," poznamenal Chren. Zdôraznil, že podľa vládnej strany by štát mali sanovať predovšetkým bohatí, veľkí a silní. Úsporný balíček navrhnutý kabinetom však najviac zasiahne bežných občanov, ktorí platia hypotéky alebo si založili rodiny, oligarchov sa však opatrenia nedotknú žiadnym spôsobom. Ak teda majú vyššie dane platiť obyčajní ľudia, mohla by na konsolidáciu štátu prispieť aj najsilnejšia a suverénne najbohatšia politická strany, inak sa nemôže občanom pozrieť do očí, myslí si Chren.
Poslanec za Smer-SD Anton Martvoň návrhu vyčítal, že šetrenie sa týka iba Smeru-SD. Upozornil, že úspora pri krátení príspevkov pre strany, ktoré získali vo voľbách nad 10 percent, prinesie štátu 4,4 milióna eur, ak by sa však týkala strán so ziskom do desať percent hlasov, predstavovala by 4,5 milióna eur. Ak sa majú krátiť peniaze pre strany, musí sa to podľa neho týkať všetkých politických subjektov. Otázka miery krátenia je podľa neho námetom na diskusiu, vyriešiť sa dá pozmeňujúcim návrhom v druhom čítaní.