BRATISLAVA - Takmer polovica ľudí hodnotí povolebnú situáciu horšie ako očakávali. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorú rok po voľbách v čase od 3. do 9. júna urobila agentúra MVK na vzorke 1 101 respondentov.
Približne každý desiaty respondent odpovedal, že sa presne naplnili jeho pozitívne očakávania (10,4 percenta) a približne každý 25. ohodnotil povolebný vývoj ako pozitívne prekvapenie - v prieskume sa tak vyjadrilo 3,7 percenta opýtaných. Naopak, pre takmer každého tretieho účastníka výskumu sa po voľbách presne naplnili jeho negatívne očakávania (31 percenta) a 49,1 percenta respondentov vývoj na Slovensku
Respondenti odpovedali aj na otázku: Povedzte, prosím, ktoré z týchto problémov sú pre Vás osobne najzávažnejšie?, a mali možnosť troch odpovedí. Za najzávažnejšie problémy súčasnosti označili respondenti nezamestnanosť a málo pracovných príležitostí , a to 42,9 percenta opýtaných, prehlbovanie sociálnych nerovností, teda že bohatí sú stále bohatší a chudobní ešte chudobnejší označilo na najzávažnejší problém 40,4 percenta respondentov. Vysoké životné náklady sú problémom pre 38,6 percenta a kriminalita pre 33,4 percenta opýtaných ľudí. Podľa prieskumu úroveň zdravotnej starostlivosti vidí ako najväčší problém 30,3 percenta opýtaných.
Vysoké dane a odvody sú problémom pre 20,8 percenta respondentov, úplatkárstvo a klientelizmus 18,9 %, dôchodky a starostlivosť o starých ľudí hodnotí ako najzávažnejší problém 15,4 percenta respondentov. Veľké ekonomické a sociálne rozdiely medzi regiónmi Slovenska ťažia 13,1 percenta účastníkov prieskumu, stav justície a vymožiteľnosť práva 12,1 percenta, sociálne neprispôsobiví občania 10,8 percenta, úroveň školstva 8,9 percenta, drogy a narkománia 8,4 percenta a nerovnoprávne postavenie, diskriminácia žien 2,8 percenta opýtaných. Informoval o tom Pavel Haulík z agentúry MVK.