VARŠAVA/BRATISLAVA - Každý rok 1. augusta ľudia vo Varšave vzdávajú poctu padlým hrdinom, ktorí bojovali za slobodu v roku 1944 počas Varšavského povstania. Najväčšie povstanie proti nemeckej okupácii za druhej svetovej vojny si vyžiadalo vyše 200 000 životov a zničenie hlavného mesta.
Poliaci si pripomínajú udalosť kvílením sirén a zastavením premávky o 17-tej hodine, kedy sa povstanie začalo. Na minútu sa tak život v meste úplne zastaví.
Ozbrojené povstanie zorganizované poľskou povstaleckou organizáciou Armia Krajowa v okupovanej Varšave prepuklo 1. augusta 1944 a jeho účelom bolo oslobodiť mesto pokiaľ možno ešte pred príchodom Červenej armády. Tá nakoniec aj tak odmietla povstalcom pomoc s výnimkou zbraní a munície.
Povstalecké sily nemali dosť ľudí ani vybavenia a navyše sa okupačné sily dozvedeli o povstaní asi hodinu pred jeho začiatkom a včas tak stihli zorganizovať svoje jednotky do pohotovosti a zabezpečili niektoré kľúčové miesta. Povstanie bolo rozdrvené a utopené v krvi, 3. októbra vstúpila do platnosti kapitulácia.
Dôsledky porážky boli pre Poľsko katastrofálne. Vo Varšave celkom zomrelo 200 000 civilistov a vyše 700 000 ich bolo vyhnaných z mesta, ktoré nacisti zrovnali so zemou.