KYJEV - Výstavba bezpečnostného múru na ruských hraniciach bude trvať približne štyri roky. Na zasadaní vlády to dnes uviedol ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, podľa ktorého si projekt vyžiada náklady v odhadovanej výške ôsmich miliárd hrivien (418,2 milióna eur), uviedla agentúra TASS.
Generálny tajomník Rady Európy (RE) Thorbjörn Jagland označil plánovaný múr v novembri za neprijateľný. "Tento múr ničí osudy ľudí a ich rodín, a to je neprijateľné. Musíme preto posilniť myšlienku spoločného európskeho domova," uviedol Jagland.
"Múr na ukrajinsko-ruských hraniciach nebude mať dlhé trvanie. Postihne ho rovnaký osud ako Berlínsky múr. Z ekonomického, ako aj politického hľadiska ide o zbytočné opatrenie," povedal Konstantin Busygin, riaditeľ Federálnej agentúry pre vybavenie štátnej hranice Ruskej federácie (Rosgranica).
Generálny tajomník Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OSKB) Nikolaj Bordjuža uviedol, že vládny projekt výstavby múru je "bezcenný a môže slúžiť ako pamätník ľudskej hlúposti". Nevylúčil, že môže ísť o "latentný spôsob vyňatia peňazí zo štátneho rozpočtu". Jaceňuk po prvý raz ohlásil výstavbu tejto 2295-kilometrovej opevnenej hranice 3. septembra. Výraz "múr" je tu však obrazný; pohraničnú bariéru bude totiž tvoriť štyri metre široká a dva metre hlboká priekopa, doplnená opticko-elektonickým pozorovacím systémom, strážnymi vežami a inými zariadeniami.
Moskva oznámila príchod ďalšieho konvoja
Moskva upovedomila Kyjev o svojom úmysle vyslať 12. decembra na východ Ukrajiny ďalší, v poradí už deviaty humanitárny konvoj. Informoval o tom dnes hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Jevhen Perebyjnis.
"Dostali sme pravidelné oznámenie z ruského ministerstva zahraničných vecí o tom, že Rusko plánuje vyslať ďalší humanitárny konvoj pre obyvateľov Doneckej a Luhanskej oblasti," citovala Perebyjnisa agentúra TASS.
Rezort ukrajinskej diplomacie podľa neho očakáva, že ruská strana bude dodržiavať zákony Ukrajiny a podmienky, na ktorých sa dohodli Kyjev, Moskva a Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK). Perebyjnis spresnil, že Rusko by sa malo s MVČK dohodnúť na obsahu nákladu, podmienkach doručenia a distribúcii pomoci pracovníkmi MVČK; ukrajinskí colníci a pohraničníci by mali náklad skontrolovať.
Hovorca ruského ministerstva pre mimoriadne situácie Alexandr Drobyševskij dnes informoval, že konvoj už opustil Moskovskú oblasť a mieri do Rostovskej oblasti na juhu Ruska. Konvoj podľa jeho slov pozostáva zo 40 nákladných áut. Celkovo vyrazí do Donbasu vyše 120 vozidiel s viac ako 1200 tonami potravín a ďalších nevyhnutých vecí. Predchádzajúcich osem konvojov dopravilo do regiónu od 11. augusta vyše 10.700 ton pomoci.