BRATISLAVA - Voliť prezidenta môžu aj občania Slovenska, ktorí žijú v zahraničí a nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Stačí, ak sa v deň volieb dostavia do ktorejkoľvek volebnej miestnosti, predložia svoj platný pas a budú dopísaní do zoznamu oprávnených voličov. Okrsková volebná komisia takýmto voličom do cestovného dokladu v časti poznámky vyznačí, že hlasoval.
Ako informoval Peter Susko z tlačového odboru rezortu diplomacie, ministerstvo zahraničných vecí už koncom januára prostredníctvom zastupiteľských úradov (veľvyslanectvá, generálne konzuláty, stále misie) informovalo slovenských občanov v zahraničí o tejto možnosti. "Informácia sa zobrazuje okrem iného aj na webových sídlach našich zastupiteľstiev s prelinkovaním na web ministerstva," dodal Susko.
Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 15. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo volieb sa bude konať o dva týždne, v sobotu 29. marca.
V ňom budú o prezidentské kreslo bojovať dvaja kandidáti, ktorí získajú najväčší počet platných hlasov v prvom kole. Voľby budúcej hlavy štátu sa konajú od 7:00 do 22:00. V prípade, že si to vyžadujú miestne podmienky, môže starosta obce určiť skorší začiatok hlasovania. Volebné miestnosti však musia byť otvorené do 22:00.
Nového prezidenta slávnostne inaugurujú 15. júna. Voliť prezidenta môžu v marcových voľbách všetci občania Slovenskej republiky, ktorí budú mať 15. marca najmenej 18 rokov a zdržiavajú sa v deň volieb na území Slovenskej republiky. O post hlavy štátu sa v marcových prezidentských voľbách pôvodne uchádzalo 15 kandidátov, čo je rekordný počet.
Kandidatúru podali: Gyula Bárdos, Jozef Behýl, Ján Čarnogurský, Robert Fico, Viliam Fischer, Pavol Hrušovský, Ján Jurišta, Andrej Kiska, Milan Kňažko, Stanislav Martinčko, Milan Melník, Helena Mezenská, Peter Osuský, Radoslav Procházka a Jozef Šimko. Zo zoznamu pôvodne zaregistrovaných uchádzačov o prezidentský post vypadol Peter Osuský, ktorý sa vzdal kandidatúry 29. januára.