TOKIO - Deti v Japonsku majú jednu z najlepších materských škôl na svete. Neďaleko Tokia sa totiž nachádza zariadenie s názvom Fuji, ktoré výrazne mení spôsob vzdelávania detí. Tento architektonický počin bez bočných stien ponúka obrovský priestor pre deti, ktoré tu môžu behať, skákať a loziť celý deň.
Vzdelávanie detí sa v mnohých krajinách považuje za prioritný proces, ktorý formuje našu osobnosť i budúcnosť. Tak, ako sa inovujú technológie či mnohé iné odvetvia, sa inovuje aj spôsob vzdelávania. Pri nastavení správneho procesu výchovy detí je dôležité zaujať ich pozornosť a záujem. Veľmi bravúrnym spôsobom sa to podarilo architektovi Takaharu Tezukovi, ktorý navrhol materskú škôlku považovanú za jednu z najlepších na svete.
Talentovaný architekt sa inšpiroval množstvom malých detí a ich činnosťami, ktoré robia najradšej. Podarilo sa mu vybudovať zariadenie, ktoré je snom snáď každého dieťaťa. Škôlka dostala názov Fuji, alebo inak povedané "Strešný dom", ktorý nemá bočné steny. Budova je oválneho tvaru, v jej strede sa rozpína veľký zelený pozemok a celý objekt pôsobí ako mohutné detské ihrisko. V okolí škôlky sa zas nachádza malá farma, kde sa pestujú paradajky, repa, balkažán či dokonca ryža. Aj z týchto surovín sa potom pripravujú pre deti jedlá.
Hlavnou myšlienkou vzdelávania v tejto inovatívnej škôlke je takzvaná Montessoriho metóda, ktorá podporuje prirodzenú cestu vývoja detí. Tie sa tu celý deň hrajú, skáču, behajú a robia všetko, čo im v ich nekonečnej fantázii napadne.
Miesto schodiska vedúceho na strechu je tu kopec, na ktorom sa deti môžu hrať. Pozdĺž celej škôlky rastú stromy, okolo ktorých sú umiestnené špeciálne hojdacie siete. Tie chránia deti pred pádom zo stromov. Učitelia s deťmi každý mesiac preskupujú nábytok, ktorý je vyrobený z ľahkého a mäkkého dreva. Podľa odborníkov je takýto spôsob vzdelávania veľmi pozitívny, nenásilný a deti sa do materskej školy tešia každý deň.