BRATISLAVA - Občianski aktivisti podávajú opätovne podnet Pamiatkovému úradu (PÚ) SR na vyhlásenie Parku kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave za národnú kultúrnu pamiatku.
Občianski aktivisti sú presvedčení, že pokiaľ PKO stojí, je možné ho ešte zachrániť. "Vznikol dojem, že s PKO sa už nič nedá robiť, že je jeho osud spečatený. Sú argumenty, prečo to tak nemusí byť," povedal Martin Bútora z petičného výboru za zachovanie PKO. Aktivisti tak reagujú na decembrové uznesenie mestských poslancov. Podľa neho by si malo hlavné mesto prenajímať sálu pre približne tisíc ľudí v budúcom komplexe, ktorý by mal vyrásť na mieste existujúceho PKO. Aktivisti chcú preto všetkými legálnymi spôsobmi bojovať za záchranu objektu, ktorý hudobník Peter Lipa označil za "baštu" populárnej hudby na Slovensku. Sú totiž presvedčení, že stále nie je jasná adekvátna náhrada za PKO, ak sa zbúra. Jana Šulcová z pamiatkového úradu pozitívne zhodnotila opätovné podanie návrhu. Postoje mestského zastupiteľstva označila za "prapodivné a absurdné." Podľa nej by sa malo tlačiť na zastupiteľstvo, aby priznalo farbu a aby sa celá vec riešila v záujme obyvateľstva.
Za zachovanie PKO vznikla petícia, ktorú doteraz podpísalo takmer 7 200 občanov. Na sociálnej sieti Facebook si PKO našlo viac ako 5 600 sympatizantov. Pod petíciu sa podpísalo aj množstvo známych osobností, napríklad herec a publicista Milan Markovič či herec Milan Lasica, hudobníci, herci, speváci, novinári, architekti, výtvarníci, básnici či spisovatelia. Vyše 300 osobností sa podpísalo aj na výzvu za zachovanie PKO. Mala by byť akýmsi morálnym apelom na kompetentných predstaviteľov mesta.