BRATISLAVA - Súdna rada dnes odmietla vyhlásenie viac ako stovky sudcov, ktorým kritizovali súčasný stav justície. Ich iniciatívu označila za vťahovanie justície do politiky.
"Predložená výzva nie je motivovaná snahou zlepšiť situáciu v súdnictve, ale vyjadruje neuspokojené osobné ambície niektorých autorov vrátiť sa do svojich funkcií, odvrátiť hrozbu možných sankcií zo strany disciplinárnych senátov," citoval uznesenie rady Sopoliga. Podľa rady podpísaní sudcovia tiež chcú cez politiku zamedziť posilnenie právomocí Súdnej rady.
Celkovo 105 sudcov uviedlo, že pracujú v priestore, kde sa popierajú ich práva na slobodu prejavu a slobodu názoru. S vyhlásením prišli potom, čo pre otvorenú kritiku justície a jej predstaviteľov viacerí z nich začali čeliť postihom a disciplinárnemu konaniu. Spájanie s politikou odmietli. Rada im dnes odkázala, že je "otvorená vecnej diskusií s ktorýmkoľvek sudcom vo vzťahu k otázkam, smerujúcim k sudcovskej nezávislosti".
Podobne aj ministerka spravodlivosti Viera Petríková (nominantka ĽS-HZDS) a predseda Najvyššieho súdu, ako aj Súdnej rady Štefan Harabin v predchádzajúcich dňoch na vyhlásenie reagovali, že sú ochotní o problémoch diskutovať. Práve Harabina obviňuje opozícia i niektoré médiá, že disciplinárne konania zneužíva voči svojim oponentom. Harabin to odmietol, podľa neho niektorí sudcovia stíhaní za chyby a prieťahy v konaní.
Ako predseda Najvyššieho súdu navrhol stíhanie svojho podriadeného Jána Mihála za to, že jeho senát v lehote nestihol predĺžiť väzbu pre člena nebezpečného zločineckého gangu Róberta Okoličányho. Mihál, ktorý má pozastavený výkon funkcie, žiadal Súdnu radu, aby mu talár vrátila. Rada mu však nevyhovela, v dnešnom hlasovaní sa ho totiž nikto nezastal.
Súdna rada v minulosti pozastavila výkon aj Petrovi Paludovi z Najvyššieho súdu, ktorý má s Harabinom niekoľko osobných sporov z minulosti. Ešte ako minister ho totiž Harabin odvolal z postu zástupcu Slovenska v Eurojuste, organizácii pre spoluprácu justičných orgánov, čo Paluda neúspešne napadol na súde. Paluda sa potom už ako sudca podpísal pod otvorený list proti Harabinovi, podal na neho aj trestné oznámenie.
Jane Dubovcovej z Okresného súdu v Banskej Bystrici, ktorá kritizovala justíciu a pôsobila na ministerstve spravodlivosti za minulej vlády, hrozili tiež sankcie. Napokon však konanie proti nej bolo zastavené.