BRATISLAVA - Piatková diskusia v Národnej rade (NR) SR o správach o činnosti slovenských tajných služieb za rok 2023 sa týkala aj aktuálnych hrozieb, ktorým krajina čelí, vrátane tých kybernetických. Správy o činnosti Vojenského spravodajstva (VS) a Slovenskej informačnej služby (SIS) prebrali poslanci v piatok dopoludnia vo vyhradenom režime, teda na neverejnom rokovaní.
"Dnes je vo svete situácia taká, že vždy čelíte nejakým hrozbám, tie hrozby tam boli pomenované. Nemôžem byť viac konkrétny, no znamená to, že nežijeme v prostredí, kde niečo nehrozí," opísal rokovanie o správach podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD). Reakciou na túto situáciu je podľa neho aj legislatíva, podľa ktorej by sa mala kritická infraštruktúra strážiť aj pomocou armády.
Pri správe o činnosti SIS bola podľa neho živá diskusia, označil ju za korektnú výmenu informácií. Keďže je Gašpar v príbuzenskom vzťahu so šéfom SIS Pavlom Gašparom, počas diskusie k správe sa nezapojil do rozpravy. "Práve preto, aby som nedal príčinu, že bude niekto vnímať nejakú moju angažovanosť," ozrejmil.
Predseda brannobezpečnostného výboru Richard Glück (Smer-SD) ocenil, že komunikácia medzi bezpečnostnými zložkami je na dobrej úrovni. Komunikácia riaditeľov tajných služieb je podľa neho nadštandardná. "Komunikácia je mimoriadne dôležitá, musí byť založená na dôvere," povedal.
Keďže správy v pléne boli za rok 2023, keď ešte nebola pri moci súčasná vládna koalícia, budú pre neho relevantné správy až v ďalších rokoch. Podľa šéfa európskeho výboru Jána Ferenčáka (Hlas-SD) narastajú hrozby, hlavne v oblasti kybernetických útokov, v rámci obcí, škôl, univerzít. "V tomto duchu sa niesla aj rozprava v pléne," priblížil novinárom.
Poslankyňa Zuzana Števulová (PS) označila správu o činnosti SIS za stručnú. Diskusia k tajnej službe bola podľa nej zaujímavá. "My sme z pohľadu opozície kritizovali najmä činnosť Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS, a teda to, že bola odvolaná Mária Kolíková (SaS) a výbor doteraz nie je pod kontrolou opozície, ako by to malo byť, a tiež sme kritizovali to, že neexistuje komisia na kontrolu odposluchov," dodala.
Pre Kolíkovú je ťažké uveriť, že SIS v súčasnosti háji záujmy SR. "Je pre mňa problém, že SIS by nemala byť skôr videná a potom sa objavuje na tlačových besedách, kde sa skôr zúčastňuje na tom, že šíri paniku a neupokojuje spoločnosť," poznamenala. Hovorila tiež o nezhode o obsahu pojmov, napríklad pri pravicovom extrémizme. Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ) si zase myslí, že správa o činnosti SIS sa nijako nevymyká oproti ostatným. Tajné služby by podľa neho mali vykonávať svoju činnosť tajne a parlamentná kontrola musí byť len v miere, ktorú predpisuje zákon. Prísnejšia forma kontroly by podľa neho mala nastúpiť v prípade podozrení zneužitia tajných služieb na politické ciele.