BRATISLAVA - Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) čelí ďalšej kritike. V pondelok sa poslanci Národnej rady (NR) SR snažili otvoriť mimoriadnu schôdzu k návrhu na odvolanie ministra vnútra Šutaja Eštoka, no neboli uznášaniaschopní a tak začiatok rokovania odložili na utorok. Opozícia ministra kritizuje, že v pléne parlamentu prítomný nebol, aby vysvetľoval problémy vo svojom rezorte, ale cez víkend mal čas sa zúčastniť v zahraničí na pretekoch Formuly 1.
Opoziční poslanci Národnej rady SR vyčítajú ministrovi vnútra Šutajovi Eštokovi, že neprišiel v pondelok na mimoriadnu schôdzu k pokusu o jeho odvolávanie. Kritizujú ho za to, že sa nedostavil, aby vysvetľoval problémy vo svojom rezorte, no mal čas sa cez víkend zúčastniť v zahraničí na pretekoch Formuly 1.
"Nebol tu prítomný minister Šutaj Eštok, ktorý sa nezúčastnil ani včera na vláde, kde išlo o veľmi dôležité veci, o problematiku zdravotníkov. Minister namiesto toho išiel do Abú Zabí na Formulu 1," okomentoval situáciu poslanec Marián Čaučík (KDH). Rokovanie počas pondelkov považuje za nešťastné, pretože niektorí poslanci rokujú v regiónoch na zastupiteľstvách alebo sú na zahraničných cestách.
Kritika opozície a ďalších politikov
Poslanec a exminister vnútra Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí, KÚ) považuje neúčasť ministra za bezočivosť voči všetkým voličom na Slovensku aj voči policajtom, ktorí vo veľkom odchádzajú z Policajného zboru. Pripomenul, že ďalšie mnohé zložky rezortu vnútra sú nespokojné. Minister podľa neho kašle na problémy a namiesto toho chodí na výlety. Minister vnútra podľa šéfa poslaneckého klubu PS Martina Dubéciho potvrdil, že nie je schopný obhájiť svoju prácu. Jeho konanie označil za nedôstojné. Dubéci zatiaľ nevedel povedať, či PS opätovne podá návrh na odvolanie Šutaja Eštoka.
Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci si myslí, že Šutaj Eštok mal namiesto cesty do Abú Zabí vysvetľovať kroky vlády v súvislosti so situáciou v zdravotníctve. "To je podľa mňa absolútny prejav neúcty aj voči vláde, jeho koaličným partnerom, aj voči všetkým ľuďom, ktorým záleží na stave zdravotníctva," uviedol. Dubéci pripomenul, že koalícia chce zákonom upravovať lobing mimovládnych neziskových organizácií, no jej minister išiel na preteky F1 za nejasných podmienok. Nepotvrdené informácie, ktoré sa k nemu dostávajú, podľa neho vyvolávajú "obrovské otázniky".
Podľa Márie Kolíkovej (SaS) podnikajú viacerí ministri kroky, ktoré by mohli viesť k ich odvolávaniu. "Či už je to ministerka kultúry, ktorá blokuje kultúrne inštitúcie, alebo minister zahraničných vecí, ktorý absolútne rozvracia ministerstvo zahraničných vecí a necháva tam priestor pre predstaviteľov, ktorí šíria ruskú propagandu," uviedla. Opätovné neotvorenie schôdze k odvolávaniu ministra vnútra je podľa nej umlčiavaním opozície.
"V čase, keď je rozpadnutý Policajný zbor, kolabuje zdravotníctvo a na školy už rok chodia výhražné maily, je nechutné, že minister vnútra ide na takýto výlet," skonštatoval predseda Demokratov Jaroslav Naď, ktorého by tiež podľa jeho slov zaujímalo, kto mal na starosť bezpečnosť a ochranu vzdušného priestoru krajiny, keďže v nedeľu (8. 12.) nebol na Slovensku minister obrany, vnútra i zahraničných vecí, ani ministerka hospodárstva, premiér a ani prezident.
Reakcia Ministerstva vnútra
Víkendová cesta ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka do Abú Dhabí sa uskutočnila na základe pozvania od prezidenta Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) Mohammeda Bin Sulajema a súčasťou pozvania bola samozrejme aj vstupenka na podujatie. V reakcii na kritiku opozície to uviedol tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. "Napriek tomu, že si všetky cestovné náklady minister vnútra hradil výlučne zo svojich súkromných financií, súčasťou cesty bolo aj vzájomné rokovanie ohľadne budovania spolupráce a podpory Slovenska," uvádza hovorca Matej Baumann.
"Oceňujeme, že aj predstavitelia opozície si všimli, že Matúš Šutaj Eštok venuje svoj voľný čas práci a budovaniu vzťahov, ktoré môžu byť prínosom pre našu krajinu. Na rozdiel od nich vieme, že Slovensko potrebuje priateľské vzťahy na všetky štyri svetové strany a nielen s vybranými krajinami. Predpokladáme, že ak by minister išiel do USA alebo na Ukrajinu, nepovedali by ani slovo," dodáva hovorca. Matúš Šutaj Eštok uistil, že ak to bude potrebné, nemá problém si zaplatiť ani v budúcnosti podobnú súkromno-pracovnú cestu z vlastného vrecka tak, ako to bolo aj tentokrát.
Parlament sa opäť pokúsi otvoriť schôdzu v utorok
Poslanci Národnej rady (NR) SR neboli v pondelok v úvode mimoriadnej schôdze k návrhu na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) ani na druhý pokus uznášaniaschopní. Prezentovalo sa ich len 61. Parlament sa opäť pokúsi otvoriť schôdzu v utorok (10. 12.) o 8.30 h. Oznámil to podpredseda NR SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD). Po prestávke bude parlament pokračovať v rokovaní na riadnej schôdzi. Rokovanie o odvolávaní ministra vnútra malo byť už minulý týždeň, no koalícia nepodporila otvorenie schôdze.
Ministra chce opozícia odvolávať okrem iného za aktuálnu situáciu v Policajnom zbore, zanedbanie problému policajnej brutality či neriešenie bombových hrozieb v školách. Hovoria tiež o šikanovaní vyšetrovateľov či šírení hoaxov.
Opozičný návrh na vyslovenie nedôvery Šutajovi Eštokovi je už presunutý na február, opozícia sa však snaží dosiahnuť skoršie rokovanie. V návrhu zopakovali opoziční poslanci dôvody na koniec ministra vo funkcii, ktoré prezentovali už pri predošlých pokusoch o odvolávanie. Vyčítajú mu aktuálnu situáciu v Policajnom zbore, zanedbanie problému policajnej brutality či neriešenie bombových hrozieb v školách. Hovoria tiež o šikanovaní vyšetrovateľov či šírení hoaxov. Šéf rezortu vnútra mal podľa opozície vyvodiť politickú zodpovednosť v súvislosti s incidentom spojeným s obvinením košického policajta zo zabitia zaistenej osoby. Vyčítajú mu aj policajné razie, ktoré podľa nich sprevádza hrubé správanie policajtov.