Piatok15. november 2024, meniny má Leopold, zajtra Agnesa

Mimoriadna schôdza pokračuje rokovaním o návrhu novely Trestného zákona: Poslanci sa zaoberajú aj TÝMITO návrhmi

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

BRATISLAVA - Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR pokračuje v utorok rokovaním o návrhu novely Trestného zákona. Legislatívu v pondelok (15. 7.) posunuli poslanci do druhého čítania. Rokujú o nej v skrátenom legislatívnom konaní.

archívne video

Minister Susko o novele Trestného zákona: Plánovaný pozmeňovací návrh nezmení jej obsah (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) predložil na utorkové rokovanie ústavnoprávneho výboru pozmeňovacie návrhy, ktoré precizujú definíciu finančných záujmov EÚ a obsahuje aj jednu technickú úpravu. Výbor odporúča poslancom schváliť legislatívu aj s týmito zmenami.

Zavedenie pojmového vymedzenia finančných záujmov EÚ

V prípade trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ sa navrhuje obligatórny trest odňatia slobody uplatňovať v prípade, ak horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov. Navrhuje sa okrem iného aj zavedenie pojmového vymedzenia finančných záujmov EÚ a úpravy niektorých trestných sadzieb.

Do diskusie sa prihlásili štyria rečníci

Do diskusie k novele Trestného zákona sa v utorok prihlásili písomne štyria rečníci, z toho dvaja sú za klub. Legislatíva je v druhom čítaní, poslanci Národnej rady (NR) SR sa jej venujú v zrýchlenom režime. V úvode diskusie predstavil návrh minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD). Podpredseda ústavnoprávneho výboru Tibor Gašpar (Smer-SD) informoval o stanovisku výboru, ktorý odporúča poslancom schváliť legislatívu aj s pozmeňujúcimi návrhmi. Tie precizujú definíciu finančných záujmov EÚ a obsahuje aj jednu technickú úpravu.

Podľa rokovacieho poriadku môže písomne prihlásený poslanec rečniť maximálne 20 minút, ak je prihlásený za klub, tak pol hodiny. Zákonodarcovia môžu na jednotlivých rečníkov reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Po vystúpeniach písomne prihlásených poslancov bude možné sa prihlásiť do diskusie ešte ústne. Hocikedy môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR.

Jedinou uchádzačkou o funkciu sudkyne Ústavného súdu SR je L. Trellová

O post ústavnej sudkyne sa uchádza len jedna kandidátka. Je ňou Lívia Trellová, navrhol ju dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Uviedol to odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady (NR) SR. O funkciu sa Trellová uchádzala aj v júnovej neúspešnej voľbe. Na Ústavnom súde (ÚS) SR chýba jeden sudca. Parlament má preto zvoliť dvojicu kandidátov, z nich si jedného vyberá prezident SR a vymenuje ho za ústavného sudcu.

Poslanci majú voliť kandidátov na ústavného sudcu na septembrovej schôdzi, keďže sa im v júni ani v opakovanej voľbe nepodarilo zvoliť žiadneho kandidáta. Vtedy sa o post uchádzalo päť kandidátov - Anton Dulak, Martina Jánošíková, Michaela Králová, Zuzana Pitoňáková a Lívia Trellová. Miesto ústavného sudcu sa vlani uvoľnilo po odchode sudkyne Jany Laššákovej. Návrhy kandidátov na ústavného sudcu sa mali do podateľne parlamentu podávať do 12. júla.

Jurík považuje koaličný pozmeňujúci návrh za nedostatočný, Susko namieta

Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Beáta Jurík (PS) upozorňuje, že koaličný pozmeňujúci návrh opravuje predloženú novelu Trestného zákona len čiastočne. Predstavila preto pozmeňujúci návrh z dielne PS, ktorým chce ešte viac spresniť jednotlivé ustanovenia vo vzťahu k ochrane finančných záujmov Európskej únie. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) namietal, že definícia finančných záujmov Európskej únie (EÚ) bola konzultovaná s Európskou komisiou. Uviedli to v pléne NR SR.

"Ak toto neopravíme dobre teraz, tak, žiaľ, potom to už len budeme musieť nejakým spôsobom vysvetľovať Európskej komisii," skonštatovala Jurík. V pozmeňujúcom návrhu jej chýba taká definícia, ako určuje európska smernica. K finančným záujmom EÚ budú podľa nej v zákone k jednej veci dve definície. Podľa ministra spravodlivosti je navrhovaná definícia finančných záujmov Európskej únie plne v súlade s príslušnou smernicou Európskeho parlamentu a Rady EÚ a nie je nekompletná. "Na základe komunikácie s Európskou komisiou sme upravili túto definíciu aj o príjmy, nielen výdavky v rámci rozpočtov EÚ," podotkol.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) zopakoval, že klub SaS za novelu nezahlasuje, hoci predstavuje mierne zlepšenie. Vláda podľa neho upravuje chybu, ktorú sama urobila. "Náprava je nedostatočná, nesystémová, miesto dobrého nastavenia pravidiel sa zavádzajú výnimky zo zlých pravidiel a ešte aj možno zlým spôsobom, ktorý nenaplní očakávania Európskej komisie," vyhlásil. Hnutie Slovensko informovalo, že "zbabranú" novelu Trestného zákona nepodporí. Podľa poslanca Júliusa Jakaba sa v parlamente koná festival chaosu a neschopnosti vládnej koalície.

Koalícia musela priznať, že novelu Trestného zákona mala zle, uviedol Šimečka

Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda Národnej rady (NR) SR Michal Šimečka považuje mimoriadnu schôdzu k novele Trestného zákona za potvrdenie toho, že opozícia i odborníci mali pravdu, keď upozorňovali na možné ohrozenie čerpania eurofondov prijatím decembrových úprav v zákone. Uviedol to v utorok.

"Teraz po šiestich mesiacoch musela aj vládna väčšina priznať, že to mala zle, že to bolo treba naprávať už na niekoľkýkrát a že to bolo v rozpore s európskym právom," skonštatoval Šimečka. Odmieta zvaľovanie viny na opozíciu či vyjadrenia o tom, že "huckala" Európsku komisiu. Označil za kľúčové postaviť dnes hrádzu nie liberalizmu, ale amaterizmu tejto vlády.

Európska korupcia sa bude trestať prísnejšie ako slovenská, uviedol Gröhling

Novela Trestného zákona vytvára dva typy korupcie, trestná činnosť s prostriedkami EÚ bude na Slovensku trestaná prísnejšie. Predseda opozičnej strany SaS a poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Gröhling to povedal v reakcii na schválenie zmien v Trestnom zákone. Legislatíva bola prijatá 77 hlasmi, opoziční poslanci parlamentu sa zdržali hlasovania.

"Európska korupcia sa bude trestať prísnejšie ako slovenská. Dávajú jasne najavo, že peniaze v rámci EÚ budeme chrániť, pretože oni to od nás požadujú, ale peniaze všetkých ľudí na Slovensku kľudne môžu rozkrádať a budú tam veľmi ľahké tresty," podotkol predseda liberálov. Exministerka spravodlivosti a poslankyňa Mária Kolíková (SaS) odmietla naratív o dezinformáciách, na základe ktorých mala Európska komisia tlačiť na zmenu v Trestnom zákone. "Opozícia nemá absolútne žiadny priestor na to, aby ovplyvňovala rozhodnutia a kroky Európskej komisie," podotkla.

Od samotného začiatku bola novela Trestného zákona "spackaná", reaguje Majerský

Od samotného začiatku procesu bola novela Trestného zákona "spackaná". Predseda KDH Milan Majerský to uviedol v utorok po ukončení mimoriadnej schôdze k úpravám v Trestnom zákone reagujúcim na pripomienky Európskej komisie. "Zdržali sme sa ako jednotná opozícia. Pretože celá táto novela bola ꞌspackanáꞌ," komentoval Majerský. Poukázal, že za osem mesiacov bol zákon päťkrát novelizovaný. Vyzdvihol tiež návrhy KDH, ktoré podľa neho malo pripravenú vlastnú novelu z dielne Viliama Karasa.

KDH sa pri hlasovaní zdržalo: Táto novela bola spackaná, tvrdia (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Strany riešia zmeny v rokovacom poriadku, prijať by sa mohli do konca roka

Do konca roka by mohla Národná rada (NR) SR prijať novelu rokovacieho poriadku parlamentu. Všetky parlamentné strany aktuálne pripravujú svoje návrhy a po lete by sa mohli dohodnúť na tvorbe novely. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Ján Richter. Podpredseda NR SR a šéf SNS Andrej Danko potvrdil prípravu novely. Hovoril aj o ďalších návrhoch, s ktorými by chcela SNS prísť na septembrovú schôdzi. Danko verí, že v auguste sa zíde koaličná rada.

"V rámci poslaneckého grémia sme sa dohodli na tom, že sa pripraví novela rokovacieho poriadku. Dnes si každá jedna strana pripravuje svoje námety a predpokladám, že po prázdninách sa k tomu zídeme a budeme mať ambíciu sa spojiť a dohodnúť na novele rokovacieho poriadku," uviedol Richter. Dohodlo sa na tom podľa neho poslanecké grémium. "Všetky parlamentné strany majú dnes nejaké pracovné komisie, ktoré pripravujú návrhy a potom sa tieto návrhy z jednotlivých strán spoja, zasadne komisia a bude hľadať istý prienik, kompromis, možnosti na riešenie," doplnil.

Ján Richter
Zobraziť galériu (2)
Ján Richter  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Richter verí, že dohoda naprieč parlamentnými stranami je na technickom riešení pozmeňujúcich návrhov, ktoré by sa už nemuseli čítať v pléne. "Bude to elektronicky, bude to mať pred sebou, každý si to pozrie, vie sa k tomu vyjadriť," povedal. Poukázal, že lepšia technika v parlamente by to už mala umožňovať.

O ostatných zmenách sa podľa Richtera bude ešte diskutovať. "Najskôr sa chceme ujednotiť v rámci strany, potom sa budeme baviť v rámci koalície a potom pôjdeme širšie prirodzene aj smerom k opozícii," dodal.

Danko zopakoval, že považuje za dôležité meniť rokovací poriadok. Poukázal na etiku a správanie poslancov, ako aj na vhodnosť odevu v rokovacej sále. Uviedol, že v koalícii je pracovná skupina na tvorbu návrhov na zmenu v rokovacom poriadku. Verí tiež, že poslanci podporia návrh SNS týkajúci sa mimovládok. "Táto koalícia funguje, ale to neznamená, že nemáme iné pohľady na rôzne problémy," uviedol Danko na utorkovej tlačovej konferencii poslancov za SNS. Doplnil, že Slovensko by malo mať iného eurokomisára, ako je Maroš Šefčovič. Podľa SNS už Šefčovič v Európskej komisii "presluhuje".

Viac o téme: PoslanciMimoriadna schôdzaTrestný zákonParlament
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu