WASHINGTON - Spojené štáty chcú od Iránu v súvislosti s jeho jadrovým programom skôr činy než slová po tom, čo prezident Masúd Pezeškiján prisľúbil vyriešiť "nejasnosti o jadrovej aktivite Iránu" pred návratom novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu, uviedlo vo štvrtok americké ministerstvo zahraničných vecí. Informuje agentúra AFP.
Aktualizované 19:35 Pri izraelskom útoku na iránske vojenské objekty z 25. októbra bolo zničené aj zariadenie na vývoj jadrových zbraní neďaleko Teheránu. Informuje o tom americký web Axios odvolávajúceho sa na nemenovaných izraelských a amerických predstaviteľov.
Aktualizované 15:40 Izrael na konci októbra udrel na iránske stredisko, ktoré bolo súčasťou vojenského jadrového programu a ktorého aktivitu Irán tajne obnovil. Píše to dnes server Axios s odvolaním sa na tri americké a dva izraelské zdroje. Teherán dlhodobo odmieta, že pracuje na vývoji jadrovej zbrane. Podľa serveru o aktivitách v stredisku vedela len časť iránskej vlády.
"Nakoniec chceme od Iránu vidieť skutočnú zmenu správania a konanie, nie len náznaky niečoho alebo náznaky niečoho," povedal hovorca amerického ministerstva Vedant Patel. "Chceme zabezpečiť, aby Irán nikde nemal jadrovú zbraň a budeme pokračovať vo využívaní rozličných prostriedkov na dosiahnutie tohto cieľa," dodal.
archívne video
Pezeškiján počas návštevy generálneho riaditeľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaela Grossiho v Teheráne povedal, že Irán je pripravený "vyriešiť údajné nejasnosti a pochybnosti o mierovej jadrovej činnosti našej krajiny". Novozvolený americký prezident sa počas svojho prvého funkčného obdobia usiloval vyvíjať tlak na Irán, píše AFP. V roku 2018 USA pod jeho vedením odstúpili od jadrovej dohody, ktorú Irán v roku 2015 podpísal so Spojenými štátmi, Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Čínou.
Irán je vystavený tlaku
Irán je v súčasnosti vystavený tlaku zo strany Izraela, ktorý proti nemu podniká útoky. Izraelský minister obrany Jisrael Kac v pondelok vyhlásil, že Irán je vystavený útokom na svoje jadrové zariadenia viac ako kedykoľvek predtým. V tomto roku podnikol Irán dva útoky na Izrael. V apríli vypálil na Izrael rakety a drony v reakcii na izraelský letecký útok na iránsky konzulát v Damasku. Druhý úder podnikol 1. októbra v odvete za zabitie veliteľa iránskych Revolučných gárd a lídrov militantných skupín podporovaných Iránom. Izrael vo svojej odvete 26. októbra podnikol letecký útok na vojenské ciele v Iráne a varoval Teherán, aby na útok neodpovedal. Irán podporuje palestínske hnutie Hamas a libanonských militantov Hiballáhu, ktorí taktiež bojujú proti Izraelu.
Musk hovoril s veľvyslancom Iránu
Miliardár Elon Musk, blízky spojenec novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, sa stretol s iránskym veľvyslancom pri OSN v snahe o zmiernenia napätia medzi Teheránom a Washingtonom. Informoval o tom vo štvrtok denník The New York Times (NYT), píše agentúra AFP. Noviny citovali anonymné iránske zdroje, podľa ktorých bolo stretnutie najbohatšieho človeka na svete s veľvyslancom Amírom Saídom Íraváním "pozitívne". Stretnutie v pondelok trvalo viac ako hodinu na tajnom mieste. Schôdzku bezprostredne ani jedna strana nepotvrdila, diplomatické zastúpenie Iránu pri OSN sa k záležitosti odmietlo vyjadriť.
Stretnutie by v prípade potvrdenia mohlo podľa AFP naznačiť, že Trump to s diplomaciou s Iránom myslí vážne. Mnohí konzervatívci v jeho Republikánskej strane, ako aj Izrael presadzujú tvrdší prístup. Tiež by to ukázalo mimoriadny vplyv Muska na americkú politiku. Pri Trumpovi ho teraz vidno takmer neustále a údajne sa zúčastňoval aj na jeho telefonátoch so svetovými lídrami. Trump počas predošlého pôsobenia vo funkcii prezidenta odstúpil od dohody svetových veľmocí o jadrovom programe Iránu a voči Teheránu viedol politiku "maximálneho tlaku". Tento rok však počas predvolebnej kampane hovoril, že je otvorený diplomacii.
Iránsky prezident Masúd Pezeškiján je v islamskej republike považovaný za umierneného politika. Vo štvrtok povedal, že Teherán chce rozptýliť pochybnosti o mierovom charaktere svojho jadrového programu. V správe NYT sa tiež píše, že iránsky veľvyslanec vyzval Muska, aby sa snažil o výnimky zo sankcií USA a podnikal v Teheráne.